Jak działa Giełda ?

1839

Czy chciałbyś zacząć inwestować na giełdzie, ale nie wiesz, jak to zrobić? Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że grając na giełdzie, możesz osiągać wysokie zyski, ale … też dużo stracisz przy braku zarządzania kapitałem. Ujawnimy Ci podstawowe zasady rynku akcji i przedstawimy najważniejsze wskazówki dla początkującego inwestora oraz powiemy, jak zacząć inwestować.

Granie na giełdzie wiąże się z pewnym ryzykiem ściśle związanym z potencjalnymi zyskami. Powiem jeszcze więcej. Jest to jedno z najbardziej ryzykownych miejsc, w których możesz zainwestować swój kapitał, ale zysk, który można dzięki temu osiągnąć, nie jest dostępny nigdzie indziej. Inwestor może być jednak pewien, że nie straci więcej niż zainwestował. Jeśli jednak podejdziesz do tego mądrze, nie powinieneś mieć większych problemów, a nawet będziesz zadowolony z oglądania tego, co dzieje się na globalnych rynkach finansowych. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że na ceny akcji polskich firm mogą wpływać na przykład wybory prezydenckie w USA, struktura demograficzna na świecie i susza w lipcu w województwie śląskim.

Czym jest giełda?

Giełda jest w rzeczywistości wirtualnym rynkiem, na którym spotykają się ludzie, którzy chcą kupować i sprzedawać papiery wartościowe. Są to głównie akcje, ale także transakcje, np. obligacje, instrumenty pochodne, certyfikaty inwestycyjne. W związku z postępem technologicznym możesz handlować akcjami gdziekolwiek jesteś, o ile masz: komputer z dostępem do Internetu, konto maklerskie i pewną sumę pieniędzy.

… Jako początkujący inwestor słyszałeś, że istnieje coś takiego jak Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Niestety, muszę Cię zmartwić. Nie możesz tam iść z zamiarem zakupu akcji. Można tylko pozwiedzać i zobaczyć giełdowy dzwon lub figurę byka. Czy potrafisz sobie wyobrazić kolejki, które stałyby się tam, gdyby wszyscy inwestorzy nagle przyszliby handlować akcjami? Dlatego wszystkie transakcje są zawierane online (przez internet).

Dlaczego gra na giełdzie jest ryzykowna?

Wspomniałem wcześniej, że inwestowanie w akcje może być bardzo ryzykowne. Tak, możesz dużo zarobić, ale w przypadku małych, początkujących inwestorów rzadko się to zdarza, ponieważ nie są w stanie kontrolować swoich emocji i ucinać stratnych transakcji. Oczywiście nie przekreślam faktu, że będziesz miał szczęście jako debiutant i wygrasz fortunę na giełdzie. Ale przejdźmy do sedna. Skąd pochodzi to ryzyko?

Kupujesz akcje danej firmy za własne pieniądze. W ten sposób przewidujesz, że ceny tych akcji wzrosną, aw przyszłości będziesz sprzedawać je drożej i zarabiać. A co jeśli prawda jest odwrotna? Ceny akcji spadną i nikt nie będzie chciał ich kupić od ciebie? A może pojawi się ktoś, kto chce zapłacić ułamek ceny? Wtedy nikt nie zwróci ci utraconych pieniędzy. Musisz być tego świadomy. Wszystko jasne? Przejdźmy do zamówień.

Jak kupujący i sprzedający mają się spotkać?

Kiedy chcesz kupić lub sprzedać papier wartościowy, składasz zlecenie. Jak to wygląda? Najpierw musisz założyć konto maklerskie u brokera lub w domu maklerskim. Każda dorosła osoba może to zrobić. Otrzymasz dostęp do systemu transakcyjnego, w którym będziesz mógł składać zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Musisz tam wpisać: nazwę firmy, liczbę akcji, limit ceny, datę sesji i datę wygaśnięcia transakcji.

Wszystkie zamówienia dotyczące akcji danej firmy trafiają do jednego arkusza zleceń . Zgodnie z konwencją transakcje kupna są z jednej strony, a oferty spredaży z drugiej. Wszystkie zamówienia można wyświetlać w programach przesyłających stan notowań giełdowych.

Jak dochodzi do finalizacji zlecenia?

Wszystkie złożone zlecenia trafiają do „arkusza”, a gdy zostaną odnalezieni kupujący i sprzedający, którzy są gotowi wymienić akcje po tej samej cenie, następuje transakcja wymiany. Pamiętaj, że jako inwestor giełdowy składasz zlecene w domu maklerskim, a tylko brokerzy kierują Twoją ofertę do publicznego obrotu. Mają także inną funkcję, a mianowicie animatora rynku.

Jeśli kiedykolwiek wykres notowań giełdowych, wiesz, że wartości zmieniają się na nim w ułamku sekundy. Nie wszystkie zamówienia pochodzą od inwestorów. Na podstawie umowy z Giełdą Papierów Wartościowych lub emitentami akcji domy maklerskie są zobowiązane do stałego składania różnych zleceń kupna i sprzedaży. Dzięki temu transakcje są częściej finalizowane. Po prostu dwie strony częściej się łączą w pary co powoduje zwiększenie płynności na rynku kapitałowym.

A skąd się bierze cena akcji?

Cena akcji jest obliczana na podstawie ofert kupna i sprzedaży. Giełda działa na prawach prawdziwego rynku. Jeśli jest wiele osób chętnych do zakupu, tzn. popyt rośnie, inwestorzy muszą kupować akcje droższe, co oznacza wzrost ceny. Podobnie, gdy spada popyt, sprzedający muszą sprzedać swoje akcje po niższych cenach. Warto wiedzieć, że na nastroje inwestorów ma wpływ wiele czynników: od decyzji politycznych, sygnałów ekonomicznych, poprzez panującą modę, po sytuację firm lub ruchy wiodących inwestorów, które są często naśladowane i kopiowane.

Kiedy kupować, a kiedy sprzedawać akcje?

Główną zasadą inwestowania na giełdzie jest: kupuj tak tanio, jak to możliwe i sprzedawaj tak drogo, jak to możliwe. Ceny akcji podążają za trendami ( wzrostowy, spadkowy lub boczny ). Sztuką jest zatem przewidzieć, kiedy trend się odwróci. Najlepiej kupować na końcu trendu spadkowego (wtedy cena jest najniższa) i sprzedawać na końcu trendu wzrostowego (wtedy cena jest najwyższa).

jak działa giełda papierów wartościowych

O czym powinien pamiętać początkujący inwestor? – 6 rad

Doświadczeni inwestorzy określają swoje transakcje na giełdzie za pomocą analizy technicznej lub fundamentalnej. Jako początkujący inwestor powinieneś pamiętać tylko o kilku zasadach, które nie pozwolą Ci stracić kapitału:

  1. Trend is your friend – bacznie obserwuj, to co się dzieje na rynku i nie graj przeciwko niemu. Zazwyczaj nie jest opłacalne kupowanie akcji spadkowych spółek, gdy na inne firmy jest trwały trend wzrostowy.
  2. Korzystaj ze zleceń „stop loss”– kiedy chcesz sprzedać akcje, ustaw limit cenowy poniżej, którego nie chcesz zejść. Nie stracisz więcej niż założyłeś.
  3. Nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności na giełdzie. Nie ryzykuj utraty pieniędzy swojego życia. Na początku zainwestuj ilość pieniędzy, bez której będziesz w stanie żyć, nawet jeśli stracisz wszystko.
  4. Przećwicz inwestowanie wirtualnie. Zanim zaczniesz grać na prawdziwych pieniądzach, przećwicz handel online (konto wirtualne).
  5. Wybieraj spółki duże, stabilne i płynne.  Kiedy zaczynasz, stawiaj na duże spółki, których akcje będziesz mógł szybko sprzedać. Zmniejszasz w ten sposób również ryzyko bankructwa danej firmy.
  6. Pozwól rosnąć zyskom i szybko ucinaj straty – Na giełdzie chodzi głównie o psychologię i talent. Wiadomo, że każda transakcja musi poodychać za nim ją zamkniemy. Doświadczenie i praktytka pozwolą nam określić ten moment precyzyjnie.