Aktywne inwestowanie

816

Aktywne zarządzanie (lub aktywne inwestowanie) odnosi się do strategii stosowanej przez zarządzających funduszami lub brokerów, którzy handlują aktywami finansowymi w celu czerpania zysków zarówno z panującej hossy, jak i bessy. Zazwyczaj aktywni menedżerowie szukają nieefektywności rynku, mając nadzieję, że ich pozycje osiągną docelowy zwrot lub przekroczą konkretny indeks, taki jak S&P500 czy DAX30.

Na poziomie indywidualnym aktywne zarządzanie to po prostu częste kupowanie i sprzedawanie aktywów, oparte na pozornie dobrych możliwościach rynkowych. Jednak w szerszym kontekście aktywne zarządzanie dotyczy grupy menedżerów lub brokerów, którzy próbują osiągać zyski, handlując wybraną grupą aktywów.

Zwykle aktywne zarządzanie opiera się na badaniach analitycznych i decyzjach inwestycyjnych. W związku z tym aktywni menedżerowie uważają, że mogą w jakiś sposób przewyższyć rynek. Pomysł ten jest sprzeczny z hipotezą efektywnego rynku (EMH), która sugeruje, że obecna cena składnika aktywów odzwierciedla już wszystkie dostępne informacje, co oznacza, że ​​nie ma zbyt wielu nieefektywności do wykorzystania.

Dlatego wskaźnik sukcesu strategii aktywnego inwestowania jest w dużej mierze zależny od subiektywnej interpretacji jego menedżerów, a tym samym od ich zdolności do skutecznego przewidywania rynku. Aktywni menedżerowie muszą uważnie śledzić trendy rynkowe, aby mogli zwiększyć swoje szanse na zyskowne transakcje.

W przeciwieństwie do aktywnego zarządzania istnieje pasywna strategia inwestowania (znana również jako indeksowanie). Krótko mówiąc, polega na zbudowaniu długoterminowego portfela inwestycyjnego, który nie będzie przedmiotem aktywnego obrotu. Zamiast tego menedżerowie lub brokerzy zbudują portfel, który zwykle opiera się na wynikach indeksu. Oznacza to, że zarządzanie pasywne jest względnie wolne od błędów ludzkich przy wyborze aktywów. Strategie indeksowania są często kojarzone z funduszami wzajemnymi i funduszami typu ETF.

Ponieważ aktywne zarządzanie wiąże się z większymi kosztami i ryzykiem handlowym, zwykle ma znacznie wyższe opłaty za zarządzanie niż pasywne strategie zarządzania. Historycznie strategie indeksowania działały lepiej niż aktywne inwestowanie, co może tłumaczyć niedawny wzrost zainteresowania pasywnym zarządzaniem.