John D. Rockefeller

1567

John Davison Rockefeller (urodzony 8 lipca 1839 r. w Richford, Nowy Jork, zmarł 23 maja 1937 r. w Ormond Beach na Florydzie) – amerykański przedsiębiorca, filantrop i założyciel University of Chicago. Obecnie uważany za najbogatszego człowieka w historii, który przez całe swoje życie zgromadził aktywa o wartości 660 miliardów dolarów (zgodnie z konwersją z 2007 roku). Jego majątek odziedziczył jego jedyny syn John D. Rockefeller Jr., a następnie jego wnuki: John D. Rockefeller 3., Nelson, Laurance, Winthrop, David i ich najstarsza siostra Abby.

W 1870 r. John D. Rockefeller, William Rockefeller, Henry Flagler, Jabez A. Bostwick, chemik Samuel Andrews i nieoficjalnie Stephen V. Harkness założyli spółkę naftową w Cleveland, Ohio, znaną jako Standard Oil Company.

Charakterystyczną polityką firmy była koncentracja pionowa, umożliwiająca obniżenie kosztów przerobu ropy poprzez kupowanie jej bezpośrednio od producentów, tworzenie własnych magazynów i zakup węzłów przesyłowych (koleje, rurociągi). J. D. Rockefeller próbował poprawić każdy aspekt swojej działalności. Czasami dołączał do brygady robotniczej, aby lepiej zrozumieć ich pracę. Historia jest znana, gdy Rockefeller przeprowadził inspekcję jednej z fabryk, w których nafty rozlewano do blaszanych kanistrów. Dowiedział się od jednego z pracowników, że 40 kropli cyny użyto do lutowania pojemnika. Więc kazał spróbować z 38 kroplami, były przecieki. W tej sytuacji postanowił użyć 39 kropli cyny, co okazało się wystarczające. Od tego czasu te 39 kropli stało się normą w zakładach Standard Oil. Sam pomysłodawca, pytany wiele lat później, stwierdził z uśmiechem: Uratowaliśmy fortunę, naprawdę fortunę.

Rockefeller zapłacił swoim pracownikom więcej niż konkurencja i nagrodził pomysły na ulepszenie firmy, więc firma nie doświadczyła wówczas fali strajków generalnych. Standard Oil przeprowadził bardzo oszczędne wykorzystanie surowców, wszystkie odpady, w tym benzynę, zastosowano w sposób restrykcyjny. Kiedy inne firmy zrzucały benzynę do rzek jako niepotrzebne odpady, Standard Oil używał jej do zasilania maszyn. Działania te zmniejszyły koszt rafinacji galonu ropy z 3 centów (wówczas) w 1869 r. Do 0,3-0,5 centów w 1885 r. Jednocześnie ceny nafty spadły z ponad 30 centów do 8 centów. Dzięki umowie z koleją na transport ropy naftowej i uzyskaniu rabatów do 70% wartości ceny transportu, możliwe było obniżenie cen rynkowych.

Wraz ze wzrostem fortuny działalność charytatywna Rockefellera przybrała zinstytucjonalizowaną formę. W 1892 roku pomógł nowopowstałemu uniwersytetowi w Chicago z 600 000 $ w tym czasie. Korzystając z rad Fredericka Taylora Gatesa i Wiwekanandy, założył Instytut Badań Medycznych i Radę Edukacyjną, które otworzyły szereg szkół w najbiedniejszych dzielnicach. W 1913 r. Założył Rockefeller Foundation, na cele statutowe przeznaczył 250 mln USD. W 1918 roku stworzył In memory Laury Spelman, której celem było wspieranie badań społecznych. Całkowitą kwotę, którą przeznaczył na cele charytatywne, szacuje się na ponad 500 milionów USD.

W szczytowym okresie działalności przypadającym na lata 1880–1890 firma Rockefellera przerobiła ponad 90% światowej produkcji ropy. W tym czasie firma zatrudniała ponad 100 000 pracowników. Opinia publiczna oskarżyła firmę o utworzenie monopolu. W 1882 roku Standard Oil Co. została przekształcona w Standard Oil Trust z siedzibą w New Jersey, zrzeszając wiele korporacji należących do byłej Standard Oil Company pod wspólnym zarządem.

W 1890 r. Kongres przyjął ustawę antymonopolową nakładającą sankcje na działalność monopolistyczną. W 1911 r. Na mocy wyroku Sądu Najwyższego w sprawie demonopolizacji przetwórstwa ropy naftowej Standard Oil Trust został podzielony na trzydzieści cztery niezależne przedsiębiorstwa. Obecnie istnieją Chevron i ExxonMobil.

John D. Rockefeller zmarł w swoim 97-letnim domu w Ormond Beach i został pochowany na cmentarzu w Lake View w Cleveland.

Pochodzenie

Od kilku lat genealogowie spekulują na temat francuskich korzeni rodziny. Rodzina Rockefellerów miała wywodzić się od francuskich hugenotów o imieniu Rochefeuille lub Rocquefeuille, którzy wyemigrowali z Langwedocji w 1685 roku i osiedlili się w Niemczech niedaleko Koblencji. W 1720 r. Przodek księdza Johna D. Rockefellera wyemigrował stamtąd do Ameryki Północnej. Późniejsze badania wykazały, że niemieckie pochodzenie nazwy pochodzi z XVII wieku. Następnie Johann Peter Rockenfeller (ochrzczony 27 września 1682 r. W kościele protestanckim w Rengsdorfie) wyemigrował w 1723 r. Z Altwied (obecnie część Neuwied w Nadrenii-Palatynacie) wraz z trójką dzieci i osiadł w Germantown w Pensylwanii. Nazwa Rockenfeller (niemiecka z Rockenfeld) odnosi się do miasta Rockenfeld w powiecie Neuwied. Do dziś w tej okolicy mieszka wielu mieszkańców o nazwisku Rockenfeller.

Eliza Davison, matka Johna D. Rockefellera, miała pochodzić ze Szkocji i Irlandii