Vitalik Buterin twórca Ethereum

2225

Witalij Dmitriyevich „Vitalik” Buterin ( rosyjski : Виталий Дмитриевич Бутерин ; urodzony 31 stycznia 1994 r.) Jest rosyjsko – kanadyjskim programistą i pisarzem znanym przede wszystkim jako współzałożyciel Ethereum i współzałożyciel magazynu Bitcoin.

Życie osobiste

Buterin urodził się w Kołomnnie (ros. Коломна), w obwodzie moskiewskim w Rosji. Jego rodzicie to Dmitrija Buterin, informatyk, i Natalia Ameline (z domu Chistyakova). Mieszkał w tym regionie do szóstego roku życia, kiedy jego rodzice wyemigrowali do Kanady w poszukiwaniu lepszych możliwości zatrudnienia. Będąc w trzeciej klasie szkoły podstawowej w Kanadzie, Buterin został umieszczony w klasie dla uzdolnionych dzieci i zaczął rozumieć, że pociąga go matematyka, programowanie i ekonomia.

Buterin uczęszczał do prywatnej szkoły średniej Abelard School w Toronto przez cztery lata,które, jak powiedział, „okazały się być dla niego jednym z najciekawszych i najbardziej produktywnych lat życia; ściślejszy związek między uczniami i nauczycielami i poziom głębokości, na którym nauczano tego materiału, sprawił, że chciałem się uczyć i skupić na uczeniu się jako moim podstawowym celu ”. Buterin napisał, że chociaż „nigdy nie był szczególnie zainspirowany tradycyjnym systemem edukacji” gdy przedmiotom przedstawiono „poświęcenie i skupienie na badaniu intelektualnym”, powiedział:„Zauważyłem swoje podejście i wyniki niemal natychmiast i drastycznie się zmieniają. Edukacja jest ostatecznie czymś więcej niż tylko zapamiętywaniem poszczególnych faktów, a nawet uczeniem się poszczególnych pojęć. [Co] ma największe znaczenie: nauka myślenia, nauka rozumowania i nauka uczyć się.” 

Buterin dowiedział się o Bitcoinie od swojego ojca, w wieku 17 lat. W 2012 r. Uzyskał brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadie Informatycznej. W 2013 roku odwiedził programistów z innych krajów, którzy podzielali jego entuzjazm dla kodu. W tym samym roku wrócił do Toronto i opublikował białą księgę z propozycją Ethereum. Uczęszczał na University of Waterloo, ale porzucił naukę w 2014 roku, kiedy otrzymał stypendium Thiel w wysokości 100 000 $ i zaczął pracować na ethereum w pełnym wymiarze godzin.

25 czerwca 2017 r. Buterin był przedmiotem oszustwa śmierci pochodzącego z 4chan .

30 listopada 2018 r. Vitalik Buterin otrzymał doktorat honoris causa na Wydziale Biznesu i Ekonomii Uniwersytetu w Bazylei z okazji Dies Academicus.

Kariera 

Vitalik Buterin spotkał osobę na forum czatu bitcoin próbującą założyć blog bitcoin. Właściciel zaoferował pięć bitcoinów (w tym czasie około 3,50 USD) każdemu, kto napisze dla niego artykuł. Buterin pisał na tę stronę, dopóki jej strona internetowa wkrótce nie zamknęła się z powodu braku uwagi głównego nurtu Bitcoin.

We wrześniu 2011 r. Inna osoba skontaktowała się z Buterinem w sprawie nowej publikacji o nazwie Bitcoin Magazine , stanowisko, które Buterin zaakceptowałby jako pierwszy współzałożyciel i wniósł wkład jako wiodący pisarz.

Ponadto Buterin pisał o tematach związanych z bitcoinami w innych publikacjach, w tym w Bitcoin Weekly . Magazyn Bitcoin w 2012 r. Później zaczął publikować wydanie drukowane i był nazywany pierwszą poważną publikacją poświęconą kryptowalutom. Magazyn Bitcoin został następnie zakupiony przez BTC Media, gdzie Buterin kontynuował pisanie do połowy 2014 roku.

Ponadto zajmował stanowisko w redakcji Ledger , recenzowanego czasopisma naukowego, które publikuje pełne oryginalne artykuły badawcze na temat kryptowaluty i technologii blockchain.

Twórca Ethereum 

Buterin jest współzałożycielem i wynalazcą Ethereum, opisanym jako „zdecentralizowana sieć wydobywcza i platforma programistyczna w jednym” które ułatwia tworzenie nowych kryptowalut i programów, które dzielą jeden łańcuch bloków (księga transakcji kryptograficznych) . 

Buterin po raz pierwszy opisał Ethereum w białej księdze pod koniec 2013 roku. Buterin argumentował, że bitcoin potrzebuje języka skryptowego do programowania aplikacji. Ale kiedy nie udało mu się dojść do porozumienia, zaproponował opracowanie nowej platformy z bardziej ogólnym językiem skryptowym. O projekcie Ethereum, Buterin powiedział: „Jestem naprawdę wdzięczny za możliwość pracy w tak interesującym i interdyscyplinarnym obszarze przemysłu, w którym mam okazję współpracować z kryptografami, matematykami i ekonomistami znanymi z ich pola, aby pomóc w tworzeniu oprogramowania i narzędzi, które już dotykają dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie, a także pracować nad zaawansowanymi problemami w informatyce, ekonomii i filozofii co tydzień ”. Jednak w artykule z New Yorkera z 2018 r. Jego ojciec sugeruje, że Buterin stara się uniknąć skupienia na nim jako królu filozofów świata blockchain. „Próbuje skoncentrować swój czas na badaniach” – powiedział Dmitry [ojciec Buterina]. „Nie jest zbyt podekscytowany, że społeczność przywiązuje do niego tak dużą wagę. Chce, aby społeczność była bardziej odporna. ”