Niskie stopy procentowe i coraz wyższe ceny nieruchomości w Eurolandzie oznaczały, że w ubiegłym roku ryzyko bańki na rynku nieruchomości w strefie euro gwałtownie wzrosło.
Według rocznego raportu UBS Global Real Estate Bubble Index, w 2019 r. Wskaźnik wzrósł we wszystkich miastach w strefie euro. Ryzyko związane z bańkami na rynku nieruchomości było najwyższe w Monachium. Wśród miast w strefie euro wysokie ryzyko, że ceny nieruchomości nie będą już trwałe, występuje również w Amsterdamie, Frankfurcie i Paryżu, które w poprzednich latach były klasyfikowane w kategorii zawyżonych cen i obecnie znajdują się w strefie ryzyka bańki .
- Inwestorzy powinni zachować ostrożność przy rozważaniu rynków mieszkaniowych w strefie bańki. Środki regulacyjne mające na celu ograniczenie dalszych wzrostów już doprowadziły do korekt rynkowych w niektórych miastach. We wszystkich czterech miastach wymienionych powyżej w globalnym indeksie bąbelkowym nieruchomości UBS ceny nieruchomości spadły w 2016 r. Średnio spadły one o 10 procent w stosunku do szczytowych momentów i nie widzimy odwrócenia trendu – komentarze Matthias Holzhey, główny autor badania i szef Swiss Real Estate Investments w UBS Global Wealth Management.
Po czterech latach ryzyko bańki w Londynie spadło po raz pierwszy. W wyniku korekt cen nieruchomości brytyjski kapitał spadł z najbardziej zagrożonych miast i dodał wartość dodaną do kategorii zawyżonych cen. Ceny w stolicy Wielkiej Brytanii spadają od szczytu w połowie 2016 r. I jak na ironię dzięki niepewności związanej z Brexitem i oczekiwanym wyższym podatkiem od nieruchomości.
Wśród krajów europejskich w kategorii wysokich cen nieruchomości znaleziono oprócz Londynu, Zurychu, Sztokholmu, Genewy i Madrytu.
Niższe stopy procentowe odciągnęły inwestorów od obligacji i innych aktywów, co sprzyja wzrostowi cen nieruchomości w wielu miastach, zwłaszcza w tych częściach strefy euro, w których dług publiczny jest na ujemnym poziomie.
- Na poziomie globalnym niepewność gospodarcza jest ważniejsza niż skutki spadających stóp procentowych związanych z popytem na mieszkania w mieście. Jednak w niektórych częściach strefy euro niskie stopy procentowe nadal pomagają we wprowadzaniu wycen nieruchomości w obszarze spekulacyjnego ryzyka związanego z bańką spekulacyjną ” – mówi Mark Haefele, dyrektor ds. Inwestycji w UBS Global Wealth Management / Director. Inwestycje, UBS Global Wealth Management.
Wśród krajów pozaeuropejskich najwyższe ryzyko wystąpienia bańki na rynku nieruchomości występuje w Toronto i Hongkongu, które w ubiegłym roku było najwyższe na liście Grupy UBS wśród krajów zagrożonych bańką.
Wyceny w Vancouver, San Francisco i Sydney gwałtownie spadły. Szacunki dla Nowego Jorku i Los Angeles są również niższe niż w ubiegłym roku, podczas gdy stopa dla Singapuru jest prawie niezmieniona.