Kryptowaluty są jednym z tematów szerzej omawianych w obszarach technologii, finansów i inwestycji. Informacje o nagłym wzroście wartości Bitcoinów krążą po całym świecie, jednocześnie niszcząc przyjęte dotychczas strategie inwestycyjne. Wiele osób wciąż żałuje, że nie zainwestowały wystarczająco wcześnie w kryptowaluty, ale większość ekspertów uważa, że nadejdzie okres chwały. Przeczytaj nasz tekst i odkryj wirtualne waluty bez tajemnic!
Z tekstu dowiesz się:
- jak powstały wirtualne waluty,
- czym są kopalnie bitcoin,
- jak inwestować w kryptowaluty.
Wirtualne waluty – czyli jakie?
Technologia blockchain i kryptowaluty może przyczynić się do dezorganizacji sektora finansowego i demokratyzacji dostępności kapitału. Niezależnie od charakteru preferencji inwestycyjnych dobrze jest znać podstawy technologii, które mogą mieć znaczący wpływ na codzienne życie nie tylko w sferze biznesowej.
W perspektywie inwestowania wirtualne waluty wydają się być bardzo obiecującym instrumentem, a sam rynek jest często porównywany do kopalni złota. Inwestycje na tym rynku wiążą się jednak z pewnym ryzykiem. Dlatego zanim zdecydujesz się na alokację środków, warto zrozumieć podstawy technologii i profil konkretnych walut cyfrowych. Zrozumienie operacji i poznanie charakteru transakcji na kryptowalutach może wesprzeć proces inwestycyjny, umożliwiając jednocześnie skuteczną minimalizację ryzyka. Biorąc pod uwagę przyszłe inwestycje, warto przyjrzeć się cechom wiodących na rynku kryptowalut.
Wirtualne waluty – początki
Pierwszą kryptowalutą, która pojawiła się na rynku, była bitcoin. Jego początki sięgają 2008 roku. Twórcą bitcoinów jest Satoshi Nakamoto, który pozostaje anonimowy. Na samym początku w Internecie pojawił się tajemniczy dokument. Zawierał opis nowej cyfrowej waluty opartej na kryptograficznej metodzie łączenia bloków danych. Tak powstał Bitcoin. Nieco później druga waluta cyfrowa, litecoin, ujrzała światło dzienne, która obecnie zajmuje drugie miejsce pod względem popularności.
Bitcoin stał się pierwszą wirtualną metodą płatności. Zyskał popularność dzięki kilku unikalnym cechom. Zaletą kryptowalut jest zdecydowanie to, że przeprowadzane z nimi transakcje są szyfrowane. Wszystko odbywa się przy użyciu technologii blockchain. Wszystko, czego potrzebujesz, to połączenie internetowe, aby sfinalizować transakcję, więc odległość nie jest ważna, nie ma tutaj pośredników. Część transakcji jest całkowicie darmowa, ale jeśli napotkamy koszt, jest on stosunkowo niski. Wielu inwestorów wybiera ten składnik aktywów, ponieważ inwestowanie w niego zapewnia anonimowość. Z reguły, aby założyć konto, nie są wymagane żadne formalne warunki, używamy tylko loginu i hasła. Pamiętamy również, że żaden rząd nie jest w stanie kontrolować ilości kryptowalut dostępnych na rynku. Dlatego nie może w żaden sposób wpływać na ich kurs kryptowalutowy.
Blockchain – czym jest?
Aby zrozumieć całą gospodarkę opartą na kryptowalutach, nie można nie wyjaśnić, czym jest technologia blockchain. Niektórzy porównują to do wynalazku na skalę internetową. Blockchain to nic innego jak zdecentralizowana i rozproszona baza danych oparta na modelach p2p (peer-to-peer) i open source. Ta baza danych działa przy użyciu kryptografii. Można powiedzieć, że bitcoin nie istniałby bez blockchaina. Jednak technologia ta jest szeroko stosowana, a rynek kryptowalut jest tylko jej częścią.
Sposoby inwestowania w wirtualne waluty
Sposób pierwszy – „kopanie” kryptowalut
Ten sposób inwestowania polega w skrócie na rozwiązywaniu problemów matematycznych za pomocą urządzeń o dużej mocy obliczeniowej. Wymaga to zakupu (stosunkowo drogiego) sprzętu od wyspecjalizowanych firm. Musisz także mieć odpowiednią wiedzę na temat programowania. Ta ścieżka inwestycyjna jest interesująca, ale ma stosunkowo wysokie bariery wejścia.
Sposób drugi – kupowanie kryptowalut
Jeśli „kopanie” wirtualnych walut przekroczy nasze możliwości, lub po prostu będzie to dla nas zbyt skomplikowaną i bardzo angażującą formę inwestycyjną, zawsze możemy otworzyć konto na jednej z giełd kryptowalut i kupić na nim bitcoiny dla twojego portfela inwestycyjnego. Środki, za pomocą których dokonujemy transakcji, są inwestowane na rachunek wymiany. Kupowanie bitcoinów będzie opłacalne tylko wtedy, gdy wzrośnie jego cena na giełdzie.
Sposób trzeci – inwestycja poprzez kontrakty na giełdzie
Alternatywą dla „kopania” bitcoinów i kupowania ich na giełdach kryptowalut jest inwestowanie w kontrakty CFD – instrumenty pochodne. CFD to kontrakt na różnice kursowe, którego cena oparta jest na konkretnym benchmarku – w tym przypadku jest to cena kryptowaluty na giełdzie. Kontrakty CFD wyróżniają się dzięki dźwigni. Krótko mówiąc, oznacza to, że na inwestycje potrzeba mniej kapitału niż minimalna wartość bitcoin. Jednocześnie możesz zwiększać i zmniejszać kurs wymiany, otwierając odpowiednio długą lub krótką pozycję na instrumencie. W tej sytuacji inwestowanie w np. bitcoin jest podobny do inwestowania w walutę, taką jak np. para EUR / USD.