Sprawy związane z testamentem nie należą do tych, które większość osób lubi poruszać podczas rozmów z bliskimi. Nic więc dziwnego, że w społeczeństwie brakuje wiedzy na tematy spadkowe.
- Pomoc prawna w sprawach spadkowych
- Zachowek – najważniejsze informacje
W związku z tym zapytaliśmy adwokata z łódzkiej kancelarii o to, komu przysługuje zachowek i czy prawo spadkowe rzeczywiście jest skomplikowane.
Pomoc prawna w sprawach spadkowych
Na początek chcielibyśmy zapytać o to, czy usługi kancelarii adwokackich są rzeczywiście potrzebne, aby rodzina mogła załatwić wszystkie sprawy spadkowe?Porady prawne przydatne przy sprawach spadkowych
Adwokat: W wielu sytuacjach pomoc prawnika okaże się niezbędna. Proszę sobie wyobrazić, że sporządzony przez spadkodawcę testament jest nieważny, o czym najbliżsi spadkowcy początkowo nie mieli pojęcia, pozostając w błędnym przekonaniu, że spadkodawca do całości spadku skutecznie powołał osobę trzecią, niebędącą członkiem rodziny. W tej sytuacji udział w majątku spadkowym osób najbliższych może być dwukrotnie wyższy od tego, który mogliby otrzymać z tytułu zachowku.
Co zatem kancelaria może zaoferować bliskim zmarłego, aby ułatwić im uporanie się ze wszystkimi formalnościami?
Adwokat: Jeżeli chodzi o sprawy spadkowe, klientom najczęściej zależy na pomocy prawnej przy sprawach o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, zachowek. Nasza kancelaria adwokacka posiada doświadczenie również w tego typu sprawach. Co prawda działamy główne na terenie Łodzi i województwa łódzkiego, ale po pomoc niejednokrotnie zgłaszają się też klienci z innych miast.
Zachowek – najważniejsze informacje
Wspomniałeś wcześniej, że rodzina może zgłosić się po zachowek. Komu przysługuje ta możliwość oraz na jakie pieniądze mogą liczyć bliscy spadkobiercy?
Adwokat: O zachowek mogą ubiegać się zstępni, małżonek oraz rodzice zmarłego, a więc ci, którzy mieliby możliwość otrzymania spadku, gdyby spadkodawca nie sporządził testamentu. Szczegółowo opisaliśmy to na stronie https://adwokat-kaliszewski.pl/zachowek. Wysokość zachowku jest uzależniona od wartości całego spadku. Najczęściej zachowek wynosi połowę udziału spadkowego, który dana osoba mogłaby otrzymać, gdyby doszło do dziedziczenia ustawowego.
Na pytania odpowiadał adwokat z Łodzi, który prowadzi kancelarię adwokacją zajmującą się między innymi sprawami spadkowymi.
undefined