Słaba subiektywność

2464

Słaba subiektywność to koncepcja stworzona przez Vitalika Buterina w celu opisania wymogu znalezionego w łańcuchach bloków Proof of Stake (PoS), w którym węzły muszą polegać na innych węzłach, aby ustalić, jaki jest obecny stan systemu.

Aby zrozumieć słabą subiektywność, najpierw musimy zrozumieć, co oznacza obiektywność i subiektywność w kontekście blockchain. Te pojęcia są związane z ideą, że blockchain – jako system rozproszony – często przedstawia więcej niż jeden prawidłowy łańcuch. Innymi słowy, istnieje wiele możliwych ścieżek od bloku genezy do najnowszego bloku i wszystkie z nich można uznać za prawidłowe.

W zależności od sposobu zaprojektowania łańcucha bloków węzły nie zawsze są w stanie szybko określić, który jest aktywnym łańcuchem (tj. Jaką ścieżkę wybrać). Jeśli chodzi o Bitcoin, system jest zaprojektowany w taki sposób, że uczestnicy sieci (węzły nodes) powinni wybrać łańcuch (ścieżkę), który ma w nim najwięcej pracy. Jest to związane z procesem kopania kryptowalut i to zapewnia obiektywizm sieci Bitcoin.

Możemy zatem zdefiniować obiektywizm jako zdolność przyłączenia nowego węzła do sieci i szybkiego „uczenia się”, który jest łańcuchem aktywnym (zwanym również najdłuższym łańcuchem). Innymi słowy, obiektywizm oznacza, że ​​nowe węzły mogą łatwo synchronizować się z prawidłowym stanem systemu, ponieważ istnieje tylko jedna ścieżka, którą można uznać za najdłuższą.

Z drugiej strony niektóre sieci mogą wykazywać silną subiektywność, co oznacza, że ​​określenie, który łańcuch jest aktywny, nie jest tak proste. Zasadniczo subiektywność związana jest z siecią blockchain, która jest otwarta na wiele interpretacji. Głównie dlatego, że ich mechanizm konsensusu jest uwarunkowany przez „sieć społecznościową”, która polega na interakcji między węzłami.

W takim przypadku węzły muszą sobie nawzajem pomagać w osiąganiu konsensusu zamiast przestrzegać deterministycznej reguły, takiej jak „najdłuższa reguła łańcucha”. I to daje pewien stopień subiektywności niektórym sieciom blockchain.

Możemy więc powiedzieć, że subiektywność jest związana z ideą, że niektóre węzły muszą otrzymywać informacje z innych węzłów, próbując ustalić aktualny stan księgi. Zauważ, że nie jest to związane z osiągnięciem konsensusu, ale raczej z określeniem, który łańcuch jest aktywny.

Wreszcie, mamy pojęcie słabej subiektywności, stworzone przez Vitalika Buterina jako wymóg dla blockchainów, które implementują model PoS. Krótko mówiąc, nowe węzły (lub węzły odłączone od sieci na długi okres) potrzebują słabej subiektywności, aby dowiedzieć się, który jest łańcuchem aktywnym.

Jeśli więc węzeł pozostaje w trybie ciągłym w trybie online, nie będzie problemu z podmiotowością, ponieważ będzie w stanie szybko ustalić, która księga jest „ważna”. Ale jeśli węzeł nie będzie działał przez dłuższy czas, będą musieli polegać na innych węzłach i tam właśnie dzieje się podmiotowość. Subiektywność jest jednak uważana za słabą, ponieważ występuje tylko w dwóch sytuacjach: kiedy nowe węzły dołączają do sieci lub gdy węzły pozostają w trybie offline na dłuższy czas.