Indie podniosły cła na towary ze Stanów Zjednoczonych

1009

Indie postanowiły zwiększyć cła na 28 towarów ze Stanów Zjednoczonych od 16 czerwca. Amerykańskim firmom ta decyzja będzie kosztować około 200 – 300 mln dolarów, obliczyli eksperci. Indie, których wolumen bezcłowych przesyłek do Stanów Zjednoczonych osiągnął 5,5 mld USD w 2017 r., od 5 czerwca straciły korzyści przyznane wielu krajom w ramach ogólnego systemu preferencji. Analitycy uważają, że wprowadzenie ceł na import z USA było odpowiedzią Indii, zarówno na te działania Stanów Zjednoczonych, jak i na wzrost ceł na dostawy stali z Indii o 25% i aluminium o 10%. Amerykańskie przywództwo wysuwa roszczenia do Indii w związku z wysokimi taryfami w kraju, które ograniczają dostęp do jego rynku. Bariery handlowe stworzone w Indiach, według USA, spowodowały ogromny deficyt handlowy z Indiami, osiągając 27,3 mld USD w 2017 r. 

Roczna inflacja w strefie euro spadła w maju do 1,2%

Ostateczne dane Eurostatu dotyczące rocznej inflacji w strefie euro w maju zbiegły się ze wstępnym szacunkiem na poziomie 1,2% i potwierdziły prognozy ekonomistów. W ubiegłym miesiącu inflacja spadła w stosunku do kwietniowej wartości w 1,7%. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1%, podczas gdy ekonomiści przewidywali wzrost o 0,2%. Wskaźnik ten również zwolnił w stosunku do kwietniowego wzrostu o 0,7%. Roczna inflacja, która nie uwzględnia cen żywności, alkoholu i nośników energii, wyniosła w maju 0,8% wobec kwietniowej wartości 1,3%. Żywność, alkohol i wyroby tytoniowe wzrosły w ciągu roku o 1,5%. Koszt energii wzrósł o 3,8%, usług – o 1%. Jednocześnie Rumunia miała najwyższy poziom inflacji – 4,4%. Na Cyprze odnotowano najniższą stopę w 0,2%.

Alibaba zamierza podzielić swoje zwykłe akcje na 8, aby uelastycznić spółkę

Chińska Alibaba Group, zajmująca się handlem internetowym, aby stać się bardziej elastyczną w pozyskiwaniu kapitału, postanowiła podzielić akcje zwykłe na 8. Operator największej na świecie elektronicznej platformy handlowej złożył odpowiednie oświadczenie zatwierdzone przez zarząd Alibaby. Dzieląc jedną wspólną akcję na osiem, zwiększy się liczba akcji dostępnych do emisji, których wartość zmniejszy się. Dzisiejsze 4 miliardy akcji wzrosną do 32 miliardów akcji, zachowując łączną wartość w 100 tys. dolarów. Jednocześnie prawo głosu akcjonariuszy pozostanie bez zmian. Jeśli zmiany te zostaną zatwierdzone przez akcjonariuszy na dorocznym spotkaniu w dniu 15 lipca w Hongkongu, zaczną one obowiązywać za rok.

Moody’s obniżyła rating Turcji do poziomu „śmieci”

Rating suwerenny Turcji od międzynarodowej agencji Moody’s Investors Service został obniżony z „Baa3” do „śmieciowego” poziomu „B1”. Perspektywa ratingu pozostała „negatywna”. Zmiana na złą stronę tłumaczy się ciągłym, a nawet rosnącym ryzykiem kryzysu bilansu płatniczego w Turcji. Według analityków Moody’s ryzyko niewypłacalności obligacji rządowych wzrosło. Oczekuje się, że okres gwałtownej zmienności w gospodarce i strefie finansowej może zostać opóźniony, biorąc pod uwagę fakt, że kraj ten ma niewystarczającą rezerwę walutową. W tym roku gospodarka turecka stanęła w obliczu pierwszej recesji w ostatniej dekadzie. Władze tureckie negatywnie postrzegają informacje o obniżeniu ratingu. Ministerstwo Finansów stwierdziło, że agencja zignorowała pozytywne zmiany zaobserwowane w tureckiej gospodarce, wskazując na jej ożywienie.

Liczba nowych domów w Stanach Zjednoczonych spadła w maju

W Stanach Zjednoczonych w maju tego roku rozpoczęto budowę 1 mln 269 tys. nowych domów. W porównaniu z kwietniem liczba ta spadła o 0,9%, podało Ministerstwo Handlu. Ekonomiści szacują, że liczba nowych budynków oczekiwała się na poziomie 1 mln 239 tys. domów. W zeszłym miesiącu wydano maksymalną liczbę pozwoleń na budowę nowych domów od stycznia tego roku. Wyniosła ona 1 mln 294 tys. pozwoleń, przez miesiąc liczba ta wzrosła o 0,3%. Prognoza ekspertów zakładała tempo wzrostu do 1 mln 296 tys. pozwoleń. Rozpoczęto budowę 820 tys. jednorodzinnych domów. Ta liczba w porównaniu z kwietniem spadła o 6,4%. W zeszłym miesiącu rozpoczęto również budowę 449 tys. budynków mieszkalnych. Wskaźnik za miesiąc wzrósł o 10,9%. 

Złoto osiągnęło rekordowy poziom ponad roku

We wtorek złoto wzrosło do rekordowego poziomu od ponad roku po tym, jak Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego, oświadczył o perspektywie wprowadzenia nowych środków stymulacyjnych gospodarkę strefy euro, jeśli nadal będą słabe prognozy wzrostu PKB i inflacji. Oświadczenie to wzmocniło oczekiwania na niższe stopy procentowe i powrót EBC do zakupów aktywów, a tym samym zwiększyło zapotrzebowanie na zabezpieczające aktywa, takie jak złoto. Oświadczenie Draghiego doprowadziło do spadku euro o 0,13% do 1,1203 dolarów. Do 14:30 czasu środkowoeuropejskiego złoto było sprzedawane w cenie 133,6 dolarów za uncja. Jego wartość w stosunku do poprzedniej sesji wzrosła o 0,8%, osiągając maksymalną wartość od 11 kwietnia 2018 roku.

Zaufanie gospodarcze Niemiec spadło w czerwcu do 7-miesięcznego minimum

Raport Centrum Europejskich Badań Gospodarczych ZEW odnotował gwałtowny spadek zaufania gospodarczego w Niemczech w czerwcu. Indeks zaufania inwestorów do niemieckiej gospodarki spadł do minus 21,1 pkt z majowej wartości w minus 2,1 pkt. Wartość w czerwcu była najniższa od listopada 2018 r. Według ekonomistów oczekiwano spadku do minus 5,6 pkt. Ocena obecnej sytuacji w czerwcu spadła do 7,8 pkt z 8,2 pkt miesiąc wcześniej. Eksperci przewidywali jeszcze większy spadek – do 6,1 pkt. Główną przyczyną spadku indeksu jest zwiększona niepewność co do perspektyw globalnej gospodarki na tle słabych wskaźników ekonomicznych w Niemczech na początku drugiego kwartału. Indeks nastrojów gospodarczych w strefie euro spadł w czerwcu do 18,6 pkt z 20,2 pkt miesiąc wcześniej.