Sprzedaż samochodów w Europie spadła w lutym o 0,9%, spowalniając spadek

778

W lutym sprzedaż samochodów w Europie spadła o 0,9%, wykazując spadek szósty miesiąc z rzędu. Zostało to zgłoszone przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów ACEA, które mimo to odnotowało spowolnienie tempa spadku w stosunku do styczniowego spadku o 4,6%. W sumie w zeszłym miesiącu w Europie sprzedano 1 milion 148 tysięcy samochodów. Najwięcej sprzedaż spadła na Cyprze – o 17,7% i w Szwecji – o 14,9%. Wzrost sprzedaży odnotowano w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie Litwa stała się liderem wśród krajów europejskich pod względem tempa wzrostu, gdzie sprzedaż wzrosła o 94,5%, osiągając 3 tysięcy 100 samochodów. Pomimo spadku sprzedaży Volkswagena o 0,7%, niemiecki producent samochodów pozostaje największym dostawcą na rynku europejskim, zwiększając swój udział do 24,4% z 24,3%.

Ceny nowych mieszkań w Chinach wzrosły w lutym w najniższym od 9 miesięcy tempie

Narodowe Biuro Statystyki Chin opublikowało raport na temat dynamiki cen nowych mieszkań w 70 miastach Chin w lutym. Raport pokazał spowolnienie wzrostu cen do najniższego poziomu od kwietnia 2018 roku, na poziomie 0,5%, w porównaniu do 0,6% w poprzednim miesiącu. Działania podjęte przez chiński rząd w celu ograniczenia boomu na rynku nieruchomości nie powstrzymały wzrostu cen, który trwa już 46 miesięcy z rzędu. Aby ochłodzić rynek, władze lokalne w wielu chińskich miastach zaczęły łagodzić wcześniejsze ograniczenia dotyczące transakcji na rynku nieruchomości. W lutym wzrost cen nowych budynków w Chinach odnotowano w 57 z 70 miast. Ten wskaźnik nieznacznie spadł w stosunku do 58 miast, w których ceny wzrosły w styczniu. Wzrost cen w Pekinie, Szanghaju, Shenzhen i Guangzhou spadł z 0,4% do 0,3%. Jednocześnie w miastach drugiego poziomu wzrost cen pozostał na poziomie styczniowym 0,7%. Wskaźnik rocznego wzrostu cen w kraju przyspieszył tempo z 10% do 10,4%.

Ceny ropy spadły pod koniec ubiegłego tygodnia, ale zakończyły tydzień wzrostem

Ceny ropy głównych marek za ostatni tydzień wykazały wzrost. Ropa Brent wzrosła o 1,6%, WTI o 4,1%. Jednak w trakcie handlu w piątek nastąpił spadek cen ropy, ponieważ OPEC obniżyła prognozę światowego wzrostu popytu na ropę w bieżącym roku do 1 mln 240 tys. baryłek dziennie. Teraz organizacja spodziewa się, że popyt będzie na poziomie 99 mln 960 tys. baryłek dziennie w porównaniu do wcześniej prognozowanych 100 mln baryłek. Do 16:27 czasu środkowoeuropejskiego w piątek cena ropy Brent spadła o 50 centów do 66 dolarów 73 centów za baryłkę. Koszt ropy WTI spadł o 22 centy do 58 dolarów 39 centów za baryłkę. Wsparciem dla cen ropy pod koniec ubiegłego tygodnia został komunikat Departamentu Energii USA o pierwszym od początku roku spadku produkcji ropy i zmniejszeniu jej rezerw w kraju. 

Zaufanie konsumentów w USA poprawiło się w marcu, przekraczając oczekiwania

Uniwersytet Michigan opublikował wstępne dane dotyczące zaufania konsumentów w USA w marcu. Indeks obliczony przez uniwersytet wyniósł 97,8 pkt, wzrastając z lutowej wartości 93,8 pkt i przekraczając prognozę ekonomistów w 95,6 pkt. Wskaźnik, który determinuje stosunek amerykanów do bieżącej sytuacji finansowej, również wzrósł osiągając 111,2 pkt wobec 108,5 pkt miesiąc wcześniej. Oczekiwania konsumentów na najbliższe 6 miesięcy wykazały wzrost do 89,2 pkt z 84,4 pkt. Ocena inflacji na najbliższe 12 miesięcy spadła do 2,3% z 2,6%, a w perspektywie długoterminowej wzrosła do 2,5% z 2,3%. Takie czynniki jak wzrost dochodów ludności, spadek cen paliw i wzrost na giełdzie przyczyniły się do utrzymania optymizmu obywateli USA.

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła mniej niż oczekiwano w lutym

Produkcja przemysłowa w USA wzrosła w lutym o 0,1% w porównaniu do stycznia, kiedy odnotowano spadek o 0,4%, podała Rezerwa Federalna. Tempo wzrostu nie zgadzał się z oceną ekspertów, którzy oczekiwali go na poziomie 0,4%. Jednocześnie spadek produkcji w przemyśle przetwórczym o 0,4% był zaskoczeniem dla ekspertów, ponieważ zakładali wzrost o 0,1%. Spadek produkcji samochodów i części zamiennych zwolnił w zeszłym miesiącu do 0,1% wobec spadku o 7,6% w styczniu. Spadek odnotowano również w produkcji sprzętu, materiałów budowlanych i towarów konsumpcyjnych. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej odnotowały znaczący wzrost, wskaźnik wzrósł o 3,7%. Produkcja ropy i gazu wykazała znaczący wzrost, notując wzrost na poziomie 2,8%.

Złoto wzrosło w cenie pod koniec ubiegłego tygodnia

Ceny złota w piątek w ubiegłym tygodniu wzrosły po gwałtownym spadku poprzedniego dnia. Sprzyjało temu osłabienie dolara amerykańskiego, którego indeks notowany był pod koniec tygodnia ze spadkiem o 0,22% i wyniósł 96,57 pkt. Złoto, będące bezpiecznym kapitałem, otrzymało wsparcie również z powodu niepewności związanej z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i sygnałów o spowolnieniu światowej gospodarki. Bank Japonii zrewidował swoje szacunki dotyczące eksportu i produkcji, zauważając oznaki spowolnienia gospodarek w wielu krajach. Ponadto oświadczenie premiera Chin wskazało na trudności, jakie napotyka jedna z największych gospodarek świata. Kwietniowe kontrakty terminowe na złoto na giełdzie COMEX w Nowym Jorku wzrosły do ​​1 tysiąca 301 dolara 90 centów za uncję

Liczba wakatów w USA nieznacznie wzrosła w styczniu

W styczniu w gospodarce amerykańskiej utworzono 7 mln 580 tys. wakatów, co przekracza rekordową liczbę w 7 mln 300 tys. wakatów z grudnia. Dane te, opublikowane przez amerykański Departament Pracy, wskazują, że kraj utrzymuje wysoki popyt na pracę. Liczba bezrobotnych, którzy aktywnie szukali pracy w styczniu, była o jeden milion mniejsza od liczby dostępnych miejsc pracy. Udział pracowników, którzy zrezygnowali z pracy w pierwszym miesiącu 2019 roku wynosił 2,3%. Wskaźnik utrzymuje się na tym poziomie przez ostatnie osiem miesięcy, co wskazuje na zaufanie pracowników do stanu rynku pracy. Jednocześnie niektórzy ekonomiści oczekiwali jego wzrostu na tle niskiego bezrobocia w kraju.