Roczna inflacja w Japonii spadła do 0,8% w maju

973

W Japonii w maju odnotowano spowolnienie rocznej inflacji, która nie uwzględnia ceny świeżej żywności, do 0,8% z 0,9% w poprzednim miesiącu. Zostało to zgłoszone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji Japonii. Wskaźnik majowy potwierdził prognozy ekonomistów. Użyteczność publiczna wzrosła w ubiegłym miesiącu o 3,2%, jej wzrost kosztów spowolnił w porównaniu ze wzrostem w kwietniu o 4,4%. Wzrost cen konsumpcyjnych, które nie uwzględniają energii i żywności, odnotowano na poziomie 0,5% po kwietniowym wzroście o 0,6%. Ekonomiści spodziewali się kontynuacji kwietniowego wzrostu w maju. Ogólna stopa inflacji w kraju wynosiła 0,7%, co zbiegło się z szacunkami rynkowymi. Miesiąc wcześniej liczba ta wynosiła 0,9%.

Bitcoin po raz pierwszy od marca 2018 r. przekroczył 11 tysięcy dolarów

Zgodnie z aukcją w sobotę, po raz pierwszy od marca, Bitcoin przekroczył stopę w 11 tys. dolarów. Według portalu CoinMarketCap, do 13:29 czasu środkowoeuropejskiego koszt bitcoina osiągnął 11 tys. 33 dolary, wzrastając o 12,2%. Na giełdzie kryptowalut Binance cena tej kryptowaluty wzrosła o 12,5% do 11 tys. 20 dolarów. Eksperci uważają, że zainteresowanie inwestorów Bitcoinem wzrosło dzięki publikacjom w mediach na temat wprowadzenia własnej kryptowaluty przez amerykańską firmę Facebook o nazwie Libra. Pojawienie się tej waluty cyfrowej, która będzie zabezpieczona przez aktywa 1dolara i USA, jest oczekuje się na przyszły rok. Od początku tego roku Bitcoin wzrósł w cenie o 164%.

Citigroup przewiduje wzrost cen złota do 1 tys. 600 dolarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy

Analitycy banku Citigroup uważają, że w nadchodzącym roku kurs złota może osiągnąć 1600 USD za uncję, jeśli amerykańska Rezerwa Federalna obniży bazową stopę procentową do zera i wznowi program zakupu aktywów. W piątek, w trakcie handlu, cena złota wzrosła do 1 tys. 411,63 dolarów za uncję. Przekroczenie znaku 1 tys. 400 dolarów zaobserwowano po raz pierwszy od września 2013 roku. Popyt na złoto, jako na środek ochronny, wzrósł pod koniec ubiegłego tygodnia w wyniku zwiększonego napięcia na Bliskim Wschodzie spowodowanego incydentem z amerykańskim dronem zaatakowanym przez siły irańskie.

Wtórny rynek nieruchomości w USA odnotował wzrost sprzedaży o 2,4% w maju

Na wtórnym rynku mieszkaniowym w USA sprzedano w maju 5,34 mln domów, o 2,4% więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, podało National Association of Realtors. Według oczekiwań ekonomistów , wskaźnik ten oczekiwano na poziomie 5,21 mln domów. Dom na rynku wtórnym w zeszłym miesiącu wynosił średnio 277,7 tys. dolarów, a jego cena za rok wzrosła o 4,8%. W maju sprzedano 4,75 mln domów jednorodzinnych. W ujęciu rocznym liczba ta wzrosła o 2,6%. Sprzedaż budynków mieszkalnych wzrosła o 1,7%, osiągając 590 tys. Z ogólnej liczby Amerykanów, którzy dokonali zakupu nieruchomości, 32% kupiło ją po raz pierwszy. Udział Amerykanów, którzy dokonali zakupu bez przyciągania kredytu, wynosił 19%. Inwestorzy stanowili 13% od całkowitej liczby nabywców.

Ceny ropy osiągnęły trzytygodniowe maksimum

W czwartek notowania ropy osiągnęły najwyższe poziomy od końca maja, ponieważ ryzyko geopolityczne nasiliło się, a kurs dolara spadł. Niedawno nastąpiło pogorszenie sytuacji na Bliskim Wschodzie z powodu eskalacji konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, a także między Iranem a Arabią Saudyjską. W czwartek irańskie siły zbrojne zestrzeliły amerykańskiego drona. Według władz irańskich stało się to w przestrzeni powietrznej Iranu. Według amerykańskiego Departamentu Obrony incydent miał miejsce w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Cieśniną Ormuz. Na rynek ropy wpływ miał również spadek dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut po tym, jak System Rezerwy Federalnej zdecydował się pozostawić stopę bazową bez zmian, a także sygnał, że można ją zmniejszyć już w lipcu. Cena ropy Brent wzrosła o 4,4%, osiągając 64 dolary 54 centy za baryłkę. Ropa WTI wzrosła o 5,87% do 57 dolarów 15 centów za baryłkę.

Złoto wzrosło w cenie do maksimum od pięciu lat na sygnałach o prawdopodobnym wzroście stóp Fed w przyszłym miesiącu

Koszt złota na aukcji w czwartek osiągnął najwyższy poziom od 2013 r. w wysokości 1 tys. 394,11 dolarów za uncję. W porównaniu z poprzednią sesją, cena złota wzrosła o 2,5%. Skok cen metali szlachetnych został spowodowany faktem, że handlowcy usłyszeli w oświadczeniach Systemu Rezerwy Federalnej na czerwcowym posiedzeniu, że możliwy prawdopodobny spadek stóp procentowych w przyszłym miesiącu, co wpłynęło na dynamikę dolara, która zaczęła słabnąć wobec innych walut. Na aukcji w Nowym Jorku cena złota wzrosła o 3,6% do 1 tys. 397,7 dolarów za uncję. Na tle nasilającego się konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami od początku maja cena złota wzrosła o 8%. Jednak oczekiwanie nowego etapu w promocji negocjacji handlowych podczas planowanego spotkania dwóch szefów państw na szczycie G20 może zmniejszyć popyt na złoto.

Istat spodziewa się spadku gospodarki Włoch w drugim kwartale

Włoski urząd statystyczny Istat przewiduje spadek PKB Włoch w drugim kwartale. Jednocześnie prognoza ekonomistów, którzy wzięli udział w badaniu Bloomberga, sugeruje, że włoska gospodarka wzrośnie o 0,1% w tym kwartale, podobnie jak w pierwszym kwartale. W drugiej połowie 2018 r. PKB zmniejszał się o 0,1% dwa kwartały z rzędu. Zdaniem ekspertów presja spadkowa na wskaźniki kwartalne może być również spowodowana osłabieniem wzrostu gospodarczego w Niemczech, ponieważ gospodarka Włoch zależy od eksportu. W kwietniu, na tle maksymalnego spadku produkcji przemysłowej w Niemczech w ciągu czterech lat, wskaźnik włoskiej produkcji przemysłowej spadł o 0,7%. Jednocześnie Istat oczekuje, że Włochy powrócą do wzrostu w drugiej połowie roku. Pozwoliło to urzędowi statystycznemu utrzymać prognozę wzrostu PKB w 2019 r. na poziomie 0,3%.