Warunki handlowe

787

Warunki handlu, stosunek między cenami, po których dany kraj sprzedaje swoje towary eksportowe, a cenami płaconymi za ich przywóz. Jeśli ceny eksportowe danego kraju rosną w stosunku do cen jego importu, mówi się, że jego warunki handlowe zmieniły się w korzystnym kierunku, ponieważ w efekcie otrzymuje on teraz więcej importu dla każdej jednostki eksportowanego towaru. Warunki handlu, które zależą od światowej podaży i popytu na dane towary, wskazują, w jaki sposób zyski z handlu międzynarodowego zostaną rozłożone na kraje handlowe. Pojęcie to ma również zastosowanie do różnych sektorów w ramach danej gospodarki (np. sektora rolnego i produkcyjnego).

Gwałtowna zmiana warunków handlu w danym kraju (np. drastyczny spadek ceny produktu podstawowego, który jest głównym eksportem danego kraju) może spowodować poważne problemy z bilansem płatniczym, jeśli kraj jest uzależniony od tego, ile walut obcych zarobionych przez eksport płaci za import produkowanych przez siebie dóbr i wyposażenia kapitałowego.

Wiele teorii zostało postulowanych w celu wyjaśnienia zmian w warunkach handlu, ale żadna z nich nie jest tak naprawdę potwierdzona przez dokładne zbadanie statystyk handlowych. Jednym z długo utrzymywanych przekonań było to, że warunki wymiany handlowej zwykle były skierowane przeciwko krajom mniej rozwiniętym, ponieważ ich wywóz składał się głównie z produktów podstawowych (takich jak kawa lub guma), podczas gdy ich przywóz obejmował głównie towary wytworzone, a w konsekwencji droższe towary z krajów rozwiniętych. Bardziej szczegółowe badania dotyczyły wpływu napływu siły roboczej (poprzez imigrację) i kapitału (poprzez inwestycje zagraniczne) na warunki handlu w danym kraju.