Akcje Boeinga spadły o prawie 9% po katastrofie w Etiopii

624

Według wstępnych danych handlowych na giełdzie nowojorskiej w poniedziałek, akcje amerykańskiej korporacji Boeing, jednego z największych producentów samolotów na świecie, spadły do ​​386 dolarów, tracąc 8,7% ceny. O tym pisze projekt finversia.ru. Tak znaczący spadek notowań spowodowany jest informacjami o katastrofie samolotu Boeing 737 Max 8 firmy Ethiopian Airlines. Katastrofa lotnicza, która miała miejsce w Etiopii 10 marca, pochłonęła życie wszystkich 157 osób z 35 krajów. O zawieszenie lotów tego liniowca zostało zgłosiło nie tylko Ethiopian Airlines, ale też władze Chin i Mongolii. W ciągu ostatnich 5 miesięcy miały miejsce dwie katastrofy Boeing 737Max 8. W wyniku katastrofy na Morzu Jawajskim tego samolotu przez Indonezyjskiego Lion Air, zginęło 189 osób.

Sprzedaż detaliczna w USA nieoczekiwanie wzrosła w styczniu

W styczniu sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,2% po spadku o 1,6% w grudniu, podał Departament Handlu. Dla ekonomistów wzrost sprzedaży był zaskoczeniem, ponieważ ich prognoza nie sugerowała zmiany w grudniowym wyniku. W porównaniu z tym samym miesiącem 2018 roku odnotowano wzrost o 2,3%. Wartość sprzedaży, która nie obejmuje samochodów, benzyny, materiałów budowlanych i usług gastronomicznych, wzrosła w styczniu o 1,1%. Miesiąc wcześniej odnotowano spadek tego wskaźnika o 2,3%. Ekonomiści oczekują, że zrewidowany szacunek wzrostu w USA na koniec tego miesiąca zostanie obniżony, biorąc pod uwagę zmniejszenie grudniowej sprzedaży detalicznej, a także raport na temat deficytu bilansu handlowego i dane wydatków na budowę. Jednocześnie wzrost sprzedaży detalicznej o 2,6% w Internecie i pocztą w styczniu wskazał na najbardziej znaczący wzrost od grudnia 2017 roku.

Chińskie banki zmniejszyły ilość wydanych nowych kredyty w lutym

W lutym chińskie banki wyemitowały nowe kredyty w wysokości 885 miliardów 800 milionów juanów, co jest znacznie mniej niż wielkość kredytów w styczniu w wysokości 3 bilionów 230 miliardów juanów. Dane podane przez Ludowy Bank Chin. Według ekspertów oczekiwano spadku do 975 miliardów juanów. Wzrost agregatu wielkości pieniężnej M2 w lutym w ujęciu rocznym wyniósł 8%, przy prognozowanych 8,4%. Kwota niespłaconych kredytów w juanach wykazała roczny wzrost o 13,4%, potwierdzając szacunki ekspertów. Całkowita kwota finansowania wzrosła o 10,1%. Jej wzrost zwolnił w porównaniu ze styczniowym wzrostem o 10,4%. Władze chińskie zamierzają zwiększyć wolumen kredytów dla prywatnych i małych przedsiębiorstw o ​​30%.

Sprzedaż Nissan Leaf przekroczyła 400 tysięcy pojazdów elektrycznych pierwsza wśród innych producentów

Japoński producent samochodów Nissan poinformował, że sprzedaż kompaktowego Nissana Leaf hatchback przekroczyła 400 tysięcy, co zostało osiągnięte po raz pierwszy wśród wszystkich modeli pojazdów elektrycznych innych producentów samochodów. Według CNBC japońska firma stwierdziła również, że liczba pojazdów elektrycznych Nissan Leaf sprzedana od czasu ich uruchomienia pozwala zaoszczędzić 3 miliony 800 tysięcy baryłek ropy rocznie. W 2018 roku model ten został bestsellerem w Europie, gdzie według EV-Volumes sprzedano 408 tysięcy samochodów hybrydowych. W 2017 roku liczba samochodów elektrycznych i hybrydowych zakupionych na świecie wzrosła o 54% w porównaniu z 2016 rokiem, przekraczając 3 miliony samochodów, wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Jak wcześniej informowaliśmy, globalna inwestycja producentów samochodów w rozwój pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych 10 lat wyniesie około 300 miliardów dolarów.

Sprzedaż samochodów w Chinach spadła o 17% w lutym

Raport Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów SAAM pokazał, że w lutym Chiny sprzedały 1,2 miliona samochodów osobowych, o 17% więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Stowarzyszenie odnotowuje spadek w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy. Jednocześnie pojazdów na nowych źródłach energii w lutym zostało sprzedanych o 53% więcej niż rok wcześniej, co zostało możliwe dzięki stymulowanii środków popytowych przez rząd ChRL. Wskaźnik osiągnął 49 tysięcy samochodów. Udział takich pojazdów na rynku chińskim wynosił 4%, wzrastając z 1,7% w lutym 2018 roku. Według China Passenger Cars Association, sprzedaż detaliczna samochodów w kraju spadła w lutym o 18,5%. Jej spadek obserwuje się dziewięć miesięcy z rzędu. 

PKB Japonii wzrósł o 0,5% w czwartym kwartale

Gospodarka Japonii w czwartym kwartale ubiegłego roku wzrosła o 0,5% w porównaniu z trzecim kwartałem i o 1,9% w porównaniu do tego samego kwartału poprzedniego roku. Taką ostateczną ocenę stanu japońskiej gospodarki w ostatnim kwartale 2018 roku zgłosił Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych Japonii. Jego kwartalne szacunki wzrosły z wcześniej przewidywanych 0,3%. Ocena rocznego wzrostu została poprawiona z oczekiwanych 1,4%. Główny wpływ na poprawę wskaźników kwartalnych miały inwestycje biznesowe, które wzrosły o 2,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem, zamiast wcześniej oczekiwanego wzrostu o 2,4%. Jednocześnie wydatki rządowe wykazały bardziej znaczący spadek o 1,7%. Dla porównania wcześniej oczekiwano 1,2%. Wzrost wydatków konsumpcyjnych wyniósł 0,4%.

Brexit wpłynie na sektor finansowy Wielkiej Brytanii silniej, niż myślano wcześniej

Badania przeprowadzone przez New Financial wykazały silniejszy negatywny wpływ Brexitu na brytyjski sektor finansowy niż oczekiwano. Według szacunków Londyn pod tym względem już jest najbardziej dotknięty, w przyszłości sytuacja tylko się pogorszy. Eksperci spodziewają się spadku przychodów z sektora finansowego i ograniczenia eksportu usług finansowych do Unii Europejskiej. Aktywa 275 firm finansowych opuszczających Wielką Brytanię wynoszą 1 bilion 200 miliardów dolarów. Ich wydatki na przeniesienia wahają się od około 3 miliardów do 4 miliardów dolarów. W najbliższej przyszłości około 5000 pracowników zostaną przeniesione do pracy poza Wielką Brytanią. Ich liczba będzie dalej rosła. Według obliczeń personelu około 100 firm sektora finansowego wyjedzie do Dublina. Miasta takie jak Luksemburg, Paryż, Frankfurt nad Menem i Amsterdam są również atrakcyjne dla relokacji.