Akcje Yandex

986

Yandex N.V. jest firmą informatyczną prowadzącą wyszukiwarkę internetową. Segmenty działalności spółki obejmują: Wyszukiwarki i portale internetowe, handel elektroniczny, taksówki, reklamy i działalność eksperymentalna. Segment Wyszukiwarki i Portale oferuje szeroki zakres usług na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu, w tym lokalizacyjne, spersonalizowane i mobilne usługi wyszukiwania, które umożliwiają użytkownikom wyszukiwanie istotnych i obiektywnych informacji i komunikacji oraz kontakt przez Internet zarówno z komputerów stacjonarnych jak i urządzeń mobilnych. Wyszukiwarka firmy oferuje dostęp do szerokiego zakresu informacji dostępnych online. Yandex Market stanowi platformę dla sprzedawców detalicznych umożliwiającą dotarcie do klientów poszukujących konkretnych sprzedawców, produktów lub informacji o cenach. Na dzień 31 grudnia 2016 r. serwis Yandex Taxi działał w 46 miastach w Rosji, Gruzji, Armenii, Kazachstanie, Białorusi i na Ukrainie. Segment biznesowy Reklamy obejmuje Auto.ru, Yandex.Realty, Yandex.Jobs i Yandex.Travel.

Kurs Akcji Yandex

Wykres cenowy i notowania Yandex

Yandex – analiza fundamentalna

Profil akcji Yandex

Yandex jest jedną z największych europejskich firm internetowych. Obsługuje najpopularniejszą rosyjską wyszukiwarkę i najczęściej odwiedzaną stronę internetową. Według LiveInternet Yandex wygenerował 57,6% całego ruchu związanego z wyszukiwaniem w Rosji w ciągu trzech miesięcy zakończonych 31 marca 2016 r. Praktycznie wszystkie usługi Yandex korzystają z uczenia maszynowego w oparciu o ich autorską metodę MatrixNet. Firma działa również na Ukrainie, w Kazachstanie, na Białorusi i w Turcji.

Yandex
PaństwoHolandia
SiedzibaAmsterdam (Schiphol), Moskwa
Data założenia1997
Forma prawnaspółka publiczna
Założyciele Yandex Arkadij Wołoż i Ilja Siegałowicz
GiełdaNASDAQ: YNDX

Akcje Yandex N.V. — kurs i wykresy

Yandex to znana na całym świecie rosyjska korporacja działająca w branży IT. Jest twórcą wyszukiwarki o tej samej nazwie. Główna siedziba firmy znajduje się w Holandii. Akcje spółki odnoszą się do „blue chips” moskiewskiej giełdy. Są one również uwzględniane przy obliczaniu rosyjskich indeksów giełdowych. Handel akcjami firmy Yandex może być bardzo opłacalny.

Spółka Yandex – Informacje podstawowe

Yandex Corporation działa w wielu krajach świata. Posiada znaczny udział w rynku usług wyszukiwania w Rosji i wielu innych krajach. Yandex powstał w 1997 roku. Firma została oficjalnie zarejestrowana w 2000 roku. Podmiot prawny, który kieruje Yandex N. V., powstał w Holandii. Yandex LLC, działająca na rynku rosyjskim, jest spółką zależną.

Osiem lat temu przeprowadzono IPO na giełdzie NASDAQ. Po zakończeniu pierwszej oferty papiery wartościowe spółki wzrosły o 55%. Korporacji udało się przyciągnąć 1,3 mld USD inwestycji. W pierwszym dniu obrotu sprzedano 16,2% ogólnej liczby wyemitowanych akcji.

W wyniku IPO firma przyciągnęła ogromną kwotę. Była to jedna z najbardziej udanych pierwszych ofert publicznych wśród firm informatycznych. Tylko Google przyciągnął większą kwotę w czasie swojego IPO. Akcje spółki dzielą się na dwie klasy:

 1. Klasa A. Obejmuje większość papierów wartościowych spółki. Jedna akcja daje jeden głos.
 2. Klasa B. Występują rzadziej. Jedna akcja daje dziesięć głosów jednocześnie.

Papiery wartościowe spółki są przedmiotem obrotu na wszystkich głównych europejskich giełdach. Większość akcji znajduje się w obrocie za granicą, a nie w Federacji Rosyjskiej. Firma utworzyła wiele spółek zależnych. Każda z nich ma swoją specjalizację. Spółki zależne obejmują następujące struktury:

 • Yandex. Afisha.
 • Yandex. Verticals.
 • Yandex.Taxi.
 • Yandex. Radio.
 • Yandex. Market.
 • Yandex. Music.
 • «Kinopoisk».
 • GIS Technology.
 • Yandex Data Factory.

Korporacja posiada również znanego twórcę aplikacji mobilnych i gier komputerowych – SPB Software. Najpopularniejszym produktem tej firmy jest SPB Shell. To oprogramowanie jest powłoką, która może łączyć różne programy. Zawiera kilka usług, które są aktywnie wykorzystywane na smartfonach i tabletach.

Od czasu pierwszej oferty publicznej lista kluczowych akcjonariuszy znacznie się zmieniła. Głównymi inwestorami były następujące fundusze: Tiger Global i Baring Vostok. Teraz kluczowym udziałowcem jest założyciel korporacji, Arkady Volozh. Jest właścicielem dużej liczby akcji klasy B, wskutek czego ma 47,21% głosów.

Vladimir Ivanov posiada akcje kategorii A i B. W sumie ma 5,85% głosów. Kolejnym ważnym akcjonariuszem jest Elena Ivashentseva. Posiada 1,1% głosów. Największymi inwestorami są również następujące fundusze: Baillie Gifford & Co i Group Capital. Zarząd korporacji posiada około 61% akcji. Pozwala to na podejmowanie większości planowanych decyzji zarządczych bez względu na opinie innych akcjonariuszy.

Yandex nigdy nie wypłacał dywidend posiadaczom swoich papierów wartościowych. Zysk od akcji korporacyjnych jest możliwy tylko poprzez obrót. Płatności na rzecz akcjonariuszy nie są naliczane, ponieważ firma przeznacza wszystkie środki na rozwój swojej działalności.

Aby zarabiać pieniądze na akcjach Yandex, musisz użyć analizy rynku: technicznej i fundamentalnej. Ważne są również publikacje sprawozdań finansowych spółki. Informacje te umożliwią ocenę perspektyw papierów Yandex w najbliższej przyszłości.