Brookfield kupuje Oaktree Capital, specjalizującą się na długach zagrożonych

757

Brookfield Asset Management z siedzibą w Toronto, która zarządza alternatywnymi aktywami w nieruchomościach, energii odnawialnej, infrastrukturze i prywatnym sektorem akcjonariuszy, nabywa amerykańską spółkę Oaktree Capital Management, jedną z największych na świecie inwestorów pożyczkowych, specjalizującą się w długach zagrożonych. Transakcja szacowana jest na 4 mld 700 mln dolarów. Akcje Brookfield wzrosły ponad 6 razy od globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku. Dzięki tej transakcji firma ma nadzieję wzmocnić swoją odporność na nowy kryzys. Dochód nowej zjednoczonej grupy z opłat za zarządzanie aktywami wyniesie około 2,5 mld dolarów rocznie, co uczyni z niej największą spółkę w tej dziedzinie działalności.

Japonia odnotowała w lutym nadwyżkę handlu zewnętrznego wobec deficytu w styczniu

Nadwyżka bilansu handlowego Japonii w lutym wyniosła 339 mld jenów po odnotowanym w styczniu deficycie w wysokości 1 bln 420 mld jenów, podaje ministerstwo finansów kraju. Eksperci przewidywali, że w lutym nadwyżka wyniesie 305 mld jenów. Eksport w wielkości 6 bln 380 mld jenów spadł o 1,2% w porównaniu z tym samym miesiącem 2018 roku, spadając o 8,4% w poprzednim miesiącu. Spadek notowany jest już trzeci miesiąc z rzędu na tle spowolnienia w gospodarkach innych krajów azjatyckich, a przede wszystkim w Chinach. Spory handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Chinami mają również negatywny wpływ na eksport. Import, wynoszący 6 bln 50 mld jenów, wykazał największy spadek od dwóch lat – o 6,7%. W styczniu spadek importu wyniósł 1,8%.

FIS kupuje system płatności Worldpay

Światowy lider w dziedzinie technologii usług finansowych Fidelity National Information Services ogłosił zawarcie wiążącej umowy nabycia jednego z największych na świecie systemów płatniczych Worldpay. Zgodnie z warunkami umowy FIS wypłaci akcjonariuszom Worldpay 11 dolarów za każdą posiadaną przez nich akcję oraz 0,93 akcji FIS. Tak więc Worldpay szacuje się na 43 miliardy dolarów. Kwota ta obejmuje również dług systemu płatności. Oczekuje się, że umowa, która nie została jeszcze zatwierdzona przez organy regulacyjne i akcjonariuszy, zostanie zamknięta w drugiej połowie tego roku. W nowej połączonej spółce udziałowcy FIS będą posiadać 53% udziałów, a udziałowcy Worldpay będą posiadać 47% udziałów.

Amerykańska Lyft przygotowuje się do IPO, planując pozyskać około 2 mld dolarów

Amerykańska firma Lyft, która jest właścicielem aplikacji mobilnej do zamawiania taksówek i jest na tym rynku głównym konkurentem Ubera, przygotowuje się do pierwszej oferty publicznej, podczas której planuje pozyskać około 2 mld dolarów. Według The Wall Street Journal, powołując się na źródła informacji, firma może być wyceniona na około 23 mld dolarów w IPO. Lyft rozpoczęła road-show w Stanach Zjednoczonych, aby zbadać reakcję inwestorów na planowaną cenę ofertową w przedziale od 62 do 68 dolarów za akcję. Ostateczne ceny i notowania mogą mieć miejsce pod koniec marca, podaje CNBC. Pod koniec ubiegłego roku Lyft podwoiła swoje przychody, osiągając 2 mld 160 mln dolarów. Jednocześnie strata netto wzrosła do 911 mln dolarów, wzrastając z 688 mln 300 tys. dolarów w 2017 roku.

PKB Mołdawii w 2018 roku wzósł o 4%

Według National Bureau of Statistics gospodarka Mołdawii w 2018 roku wzrosła o 4% do 190 mld lei. W ubiegłym roku wszystkie sektory mołdawskiej gospodarki wykazywały wzrost. Najbardziej znaczące były stopy wzrostu w takich obszarach jak handel hurtowy i detaliczny, transport, budownictwo i gastronomia. Końcowa konsumpcja gospodarstw domowych wzrosła o 3,2% w ciągu roku. W 2017 roku Gospodarka Mołdawii wzrosła o 4,5%. Zgodnie z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Ministerstwa Gospodarki Mołdawii, do końca 2018 roku PKB kraju miał wzrosnąć o 4–4,8%.

Brytyjska Izba Handlowa pogorszyła prognozę wzrostu PKB

Prognoza brytyjskiej Izby Handlowej o wzroście gospodarki kraju w tym roku została obniżona do 1,2% z 1,3%, co tłumaczy się trwająca niepewnością wokół Brexitu i spowolnienia wzrostu gospodarki światowej. Specjaliści BCC pogorszyli również prognozę wzrostu PKB na 2020 rok  z 1,5% do 1,3%. Ich oczekiwania na rok 2021 sugerują wzrost gospodarczy na poziomie 1,4%. Prognoza na 2019 rok wskazuje na najniższy wzrost PKB w ciągu ostatnich 10 lat. Wśród czynników, które przyczyniły się do spadku prognozy, wymieniono obniżone oczekiwania na inwestycje biznesowe ze względu na brak porozumienia w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a także na tle spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego. Eksperci oczekują w tym roku najniższego od 2009 roku wzrostu inwestycji biznesowych, który wyniesie tylko 1%.