Prawie wszyscy zapytani, gdzie chcą mieszkać, mówią, że w bogatym i zamożnym kraju. Niestety nie wszystko to jest podane. Są kraje na świecie, które nigdy nie będą bogate, bez względu na to, jaką politykę stosują. Według naukowców na bogactwo kraju wpływa wiele czynników: geograficzne, klimatyczne, technologiczne, etniczne, a także religia i system panujący w danym kraju. I to nie wszystko wpływa na to, że niektóre kraje są bogate, a inne biedne.
Od dawna uważa się, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na bogactwo danego kraju jest całkowicie wybrana polityka gospodarcza. Ma to na celu wprowadzenie czynników sprzyjających rozwojowi gospodarczemu i spowodowanie bogactwa kraju. Jednak zdaniem specjalistów tak nie jest. Nawet najlepsze procesy gospodarcze nic nie zrobią, jeśli nie będzie równowagi między innymi czynnikami. Według ekonomistów, kiedy reżim rządzi, nawet najbogatszy kraj może stać się biedny.
Dlaczego jedne kraje są bogate a inne biedne?
Według ekonomistów warunkiem długoterminowego i stabilnego wzrostu, a zatem i bogactwa, jest to, że rządzące elity nie dbają tylko o swoje interesy i nie czują się bezkarne. Kiedy u władzy będą ludzie, którzy traktują państwo jako spisek i pracują tylko dla siebie, prędzej czy później nastąpi stagnacja gospodarcza i załamanie. Oznacza to, że bieda może musieć stawić czoła każdemu krajowi, w którym naród nieodpowiedzialnie wybrał władzę lub w którym reżim doszedł do władzy.
Zwraca się uwagę, że włączenie instytucji państwowych sprzyja wzbogaceniu społeczeństwa. Mówimy o integracji, gdy obywatele są przekonani, że są równi wobec prawa, mają realny wpływ na politykę i że płacone przez nich podatki i dochód narodowy służą im, a nie elitom władzy. Jeśli tak nie jest, społeczeństwo traci wolę pracy i bogacenia się, a ani wolny rynek, ani własność prywatna, ani bogactwo naturalne nie pomogą. Warto jednak zauważyć, że ten ostatni element ma duży wpływ na to, że niektóre kraje są bogate, a inne nie.
Dlaczego jedne kraje są bogate a inne biedne? Teorie i rozważania
Dlaczego niektóre kraje są bogate, a inne biedne, to pytanie, które zadawali sobie nie tylko zwykli zjadacze chleba od stuleci, ale także uczeni. Odpowiedzi zmieniały się przez stulecia i każdy z filozofów miał swój własny. Teorie teoretyczne obwiniają biedę państwową za lenistwo swoich mieszkańców – Montesquieu twierdził, że ludzie w ciepłym klimacie są obciążeni genetycznym lenistwem. Jednak Adam Smith argumentował, że podstawą domowego bogactwa jest wolny rynek, a Thomas Malthus widział źródła ubóstwa w dużym naturalnym wzroście. Inne teorie mówią, że bieda może być spowodowana zbyt małą liczbą technokratów w społeczeństwie, niską jakością gleby, brakiem żeglownych rzek i chorobami tropikalnymi trawiącymi społeczeństwo. Byli też tacy, którzy na pytanie: dlaczego niektóre kraje są bogate, a inni biedni, odpowiedzieli, że religia jest winna wszystkiego. Max Weber argumentował, że etyka protestancka jest siłą napędową gospodarki, a społeczeństwa protestanckie stają się bogatsze szybciej niż katolickie. I to nie wszystkie teorie na temat bogactwa jednego kraju i ubóstwa innych. Inni twierdzą, że bogactwo pochodzi z obecności kolonialistów. Wszystkie te czynniki najprawdopodobniej wpływają na to, dlaczego niektóre kraje są bogate, a inne biedne, i na pewnym etapie panowania państwowości. Nie oznacza to jednak, że gdyby zostały wyeliminowane, dany kraj natychmiast stałby się bogaty.
Dlaczego jedne kraje są bogate a inne biedne? Liczy się motywacja społeczeństwa
Oprócz niezmiennych czynników, takich jak bogactwo zasobów naturalnych, lokalizacja kraju, jakość gleby i liczba rzek, istnieje jeszcze inny ważny czynnik, który ma znaczący wpływ na to, czy dany kraj jest bogaty czy biedny. Ten czynnik jest motywacją społeczeństwa. Na bogactwo kraju w znaczący sposób wpływa to, czy mieszkający w nim ludzie chcą się wzbogacić i inwestować. Jednak aby były pro-przedsiębiorcze, potrzebna jest motywacja. Uważają najlepszych ekonomistów i psychologów za fakt, że pieniądze zarobione przez ciężką pracę będą w stanie zatrzymać dla siebie i swojej rodziny. Zarobki powinny zapewnić im godne życie na wymarzonym poziomie. Społeczeństwo musi także mieć pewność, że sam zdecyduje o sobie, a nie będzie kwiatem owczej skóry władcy. Zasady społecznej odpowiedzialności muszą być jasne, aby nie zmieniały się wraz ze zmianą zespołu rządzącego.
Jaki jest przepis na bogactwo narodu?
Wiele krajów szuka przepisu na bogactwo – tylko kilku udało się. Wiele krajów, które mogłyby być bogate, marnuje swoje szanse. Należą do nich kraje afrykańskie, które od stulecia cierpią z powodu ubóstwa, mimo że są bogate w zasoby naturalne. Należy również pamiętać, że czynniki, które pozwalają bogacić się w danym kraju, mogą ulec zmianie. Kilka wieków temu kraje z dostępem do soli były bogate, dziś kopanie soli tak naprawdę niewiele znaczy i nie przyczynia się do budowania bogactwa. Podobnie było z rzekami, które kilka wieków temu były używane do transportu towarów – dziś używane są samochody i samoloty.