Strategia “Dołki i szczyty”

2405

Jedną z podstawowych technik analizy cen, zalecaną dla początkujących, jest Price Action. Metoda ta ułatwia inwestorom interpretację ruchów cen, jeśli jest przeprowadzana prawidłowo. Pierwszym i podstawowym tematem Price Action są trendy. Handel z trendem ma wiele zalet, by wymienić tylko korzystny stosunek zysku do ryzyka lub wyższe prawdopodobieństwo kontynuacji niż załamanie. Dzisiaj omówimy aspekty trendu zgodnie z techniką Price Actionsczyty i dołki“.

Wyższe szczyty, wyższe dołki

W Price Action szczyty i dołki mają fundamentalne znaczenie, więc podstawowym kryterium trendu jest rozmieszczenie szczytów i dołków – w trendzie wzrostowym kolejne dołków i szczyty będą wyższe, a w trendzie spadkowym kolejne dołków i szczyty będą niższe i  coraz niższe.

Wyższe szczyty, wyższe dołki

Widać to lepiej, gdy połączy się dołki i szczyty linią ciągłą, tak aby cena nie wystawała w żadnym momencie poza kontur.

dołki i szczyty

Na wykresie historycznym, jak wiesz, wszystko wygląda pięknie. Zobaczmy więc, jak to wygląda po prawej stronie wykresu.

Na historycznym wykresie

Projekcja trendu na przyszłość.

Oczekujemy, że cena będzie nadal podążać za kanałem, tworząc wyższe szczyty i wyższe dołki, ponieważ prawdopodobieństwo na rynku jest po stronie kontynuacji trendu. Nie mówi się, że projekcja zostanie wykonana co litery przez cenę, ponieważ może to powodować rozszerzenie kanału. Najważniejsze jest jednak, aby utrzymać zbieżność fal, biorąc pod uwagę tendencje różnych trendów.

Duży i mały trend

Rynek jest fraktalny, tzn. mniejsze ruchy cen tworzą większe, a pomiędzy małymi, średnimi i dużymi interwałami istnieje podobieństwo formacji cenowych. To samo dotyczy trendów i korekt – które można również uznać za wzorce cenowe. Tak więc duża fala trendu będzie budowana przez fale niższego rzędu, które z kolei będą budować małe fale jeszcze niższego rzędu i tak dalej.

duży i mały trend

Fale wyższego, średniego i niższego rzędu budujące trendy.

Wniosek z powyższego wykresu jest taki, że trend wzrostowy wyższego rzędu może być przecinany przez tendencje spadkowe niższego rzędu w danym momencie, które w małym odstępie czasu będą znaczącymi ruchami spadkowymi, podczas gdy w dużym odstępie czasu będą one ledwie korektą na rynku.

Impuls kontra korekta

W trendzie ruch kierunkowy nazywany jest impulsem, zwłaszcza, że jest to często ruch nagły, wywołany przez silne zakupy, aktywujące zlecenia stop. Przeciwny ruch jest zazwyczaj wolniejszy, wymuszony, dosłownie wypchnięty pod prąd, ponieważ inwestorzy otwierający pozycje odwrotne lub zamykające pozycje na zysku zderzają swoje zlecenia z falą zleceń przychodzących w celu kontynuacji impulsu. Z reguły korekta powinna być stosunkowo płytka, poszarpana i trwać znacznie dłużej niż sam impuls.

Impuls kontra korekta

Przykład impulsu i korekty.

Odwrócenie trendu?

Inwestorzy handlujący z trendem często stają w obliczu poważnego problemu, mianowicie określenia, kiedy trend zostanie skorygowany, kiedy zakończy się silnym odwróceniem i jak głęboka może być potencjalna korekta.