Jung Liu, dyrektor generalny Foxconn z siedzibą na Tajwanie, powiedział Bloombergowi, że konflikt handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, nawet jeśli Stany Zjednoczone nakładają kolejny wzrost ceł na chiński import, nie wpłynie znacząco na Apple Inc. i jego zyski. W przedsiębiorstwach Foxconn, które wyraziły chęć pomocy Apple, montowana jest duża część smartfonów Apple. Aby zaspokoić popyt na iPhony na rynku amerykańskim, Foxconn może zapewnić produkcję poza granicami Chin. Jeśli towary są produkowane w 25% zakładów produkcyjnych Foxconn, które znajdują się poza jurysdykcją Chin, nie będą one podlegać cłom. Dlatego kierownictwo Foxconn może zaoferować Apple produkcję smartfonów w fabrykach w Indiach i na Tajwanie. Pegatron, inny partner Apple, który buduje iPhony, zgodził się wypróbować swoją produkcję w Indonezji.
Szwajcarski bank centralny zmienił stopę kluczową
Szwajcarski Bank Centralny ogłosił decyzję o zmianie kluczowej stopy procentowej. Ponieważ obecnie nie ma gwarancji względnej przyszłej stawki LIBOR, regulator zastąpił swój poziom docelowy nową stopą depozytową, która wyniosła tyle samo minus 0,75%. Komunikat banku centralnego stwierdza, że ten poziom zainteresowania pozwala na utrzymanie już istniejącego wolumenu stymulacji szwajcarskiej gospodarki. Bank Centralny Wielkiej Brytanii wcześniej ogłosił gotowość do przyspieszenia rozważania planów zastąpienia LIBOR przez banki nowymi wskaźnikami stóp procentowych. Banki stoją przed zadaniem całkowitego wyeliminowania wykorzystania LIBOR do 2022 r. po oskarżeniach o manipulowanie nim. Oświadczenie Szwajcarskiego Banku Narodowego wskazuje, że ryzyko w gospodarce światowej rośnie w kontekście rosnących nastrojów protekcjonistycznych w handlu światowym.
Ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły w maju o 1,3%
Oficjalne statystyki Destatis pokazują, że w maju roczna inflacja w Niemczech, zgodnie ze standardami UE, wyniosła 1,3%, spowalniając od kwietniowego poziomu 2%. Prognozy ekonomistów sugerowali również, że wskaźnik majowy wyniesie 1,3%. W porównaniu z kwietniem ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,3%, potwierdzając również szacunki ekspertów. Zgodnie ze standardami krajowymi roczna inflacja w kraju wyniosła w ubiegłym miesiącu 1,4%, podczas gdy w kwietniu ceny wzrosły o 0,2%. Te wskaźniki są również zgodne z prognozami ekspertów. Przez miesiąc produkty spożywcze wzrosły w cenie o 0,5%. Ceny odzieży i obuwia spadły o 0,6%. W maju ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych wzrosły o 0,4%, a koszt benzyny o 4%.
Bezrobocie w Australii w maju pozostało na kwietniowym poziomie
Bezrobocie w Australii w maju tego roku, biorąc pod uwagę wahania sezonowe, utrzymało poziom z poprzedniego miesiąca na poziomie 5,2%, wynika z oficjalnych statystyk. Jednocześnie ekonomiści oczekiwali spadku do 5,1%. W gospodarce australijskiej powstało 42 tys. 300 nowych miejsc pracy, podczas gdy analitycy przewidywali wzrost tylko o 16 tys. Znaczący wzrost wykazało zatrudnienie w pełnym i niepełnym wymiarze godzin. Pierwszy wskaźnik wzrósł o 2 tysiące 400, drugi – o 39 tys. 800 miejsc. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 2 tys. 400 osób, do 704 tys. 700 osób. Poziom uczestnictwa obywateli wzrósł do 66% z 65,9%. Stopa dorywczego zatrudnienia wzrosła o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z kwietniem – do 8,5%.
Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w kwietniu w najszybszym tempie od 4 miesięcy
W kwietniu strefa euro odnotowała najbardziej znaczący spadek produkcji przemysłowej w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Według agencji statystycznej Eurostat jej wielkość spadła o 0,5% w porównaniu z marcem, kiedy nastąpił spadek o 0,4%. Dane te potwierdziły prognozy ekspertów i wskazały największy spadek produkcji od grudnia 2018 r. Głównym negatywnym czynnikiem wpływającym na dynamikę wskaźnika w kwietniu był gwałtowny spadek produkcji konsumpcyjnych dóbr trwałego użytku, ich wielkość spadła o 1,7% w ciągu miesiąca. Głównych środki produkcji wyprodukowano o 1,4% mniej niż w marcu, podczas gdy produkcja dóbr pośrednich spadła o 1%. Energii wyprodukowano o 1,4% więcej niż w poprzednim miesiącu. Wolumen rowarów nieprodukcyjnych wzrósł o 0,2%. W stosunku do kwietnia 2018 r. wielkość produkcji przemysłowej w strefie euro spadła o 0,4%, spowalniając spadek z marcowego spadku o 0,7%.
Deficyt budżetowy USA wzrósł w maju do 207,8 mld USD
Departament Skarbu USA opublikował dane dotyczące wykonania budżetu państwa w maju tego roku. Według raportu departamentu, deficyt budżetowy wzrósł do 207,8 mld USD w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy wynosił on 148,8 mld USD. Prognoza ekonomistów sugerowała zwiększenie deficytu do 202,5 mld USD. Pod koniec maja dochody budżetu wzrosły o 6,9% do 232,1 mld USD. Podatki od dochodów osób fizycznych zapewniły wzrost przychodów o 12,1%, podczas gdy przychody z podatków dochodowych spadły o 86%. Jednocześnie cła wzrosły o 66,2%. Wydatki budżetowe były na poziomie 439,8 mld USD, ich wielkość wzrosła o 20,9%. Po wynikach 8 miesięcy od początku roku podatkowego 1 października 2018 r. deficyt budżetowy USA wzrósł o 37,7% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. W tym okresie dochody budżetowe wzrosły o 2,3%, a wzrost części płac w budżecie wyniosła 9,3%.