Fundusze czy akcje. Co wybrać ?

2486

Dla wielu początkujących inwestorów, którzy rozpoczynają przygodę z giełdą podczas hossy, często wydaje się, że jest to maszyna do robienia pieniędzy. Tak nie jest i wcześniej czy później każdy inwestor przeżyje okres spadku i załamania, ponieważ rynek akcji, podobnie jak gospodarka, „cyklicznie” cyklicznie.

Przy inwestowaniu większych kwot jednocześnie kluczowym czynnikiem jest moment wejścia. Giełda handluje po prostu i przestrzega podobnych zasad. Jeśli kupujemy drogo i sprzedajemy tanio, ponosimy straty. Dlatego zarówno akcje, jak i jednostki funduszy inwestycyjnych, a nawet certyfikaty funduszy zamkniętych, jeśli skupimy się na inwestycjach długoterminowych, a nie spekulacjach, nie należy kupować, gdy wszyscy kupują i są drogie, ale gdy są tanie. Na przykład po korekcie, kryzysie lub obniżce z powodu innych czynników. Mamy wtedy po prostu większe prawdopodobieństwo, że ich cena / wartość w przyszłości wzrośnie w stosunku do ceny, po której kupiliśmy akcje lub jednostki. Z kolei jeśli kupimy je, gdy ceny wzrosną, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich cena może spaść w przyszłości.

Teoretycznie wszystko wygląda na proste, logiczne i oczywiste. W praktyce zdecydowanie tak nie jest. Przede wszystkim dlatego, że w takich momentach poprawek, spadków, strat robi się bardzo gorąco i nerwowo. Rynek akcji rośnie stabilnie i stabilnie, ale spadki są znacznie bardziej dynamiczne i szybsze. Możesz spróbować przewidzieć i przewidzieć przyszłość, ale nigdy nie wiesz dokładnie, gdzie obecnie jesteśmy. Rynek akcji, podobnie jak ludzie, może być nieprzewidywalny.

Ze względu na fakt, że w momencie korekty na rynku nigdy nie wiemy, czy spadki wkrótce się skończą i nastąpi odbicie, czy jeszcze bardziej się pogłębi, podejmowanie decyzji jest bardzo trudne. Zwłaszcza jeśli inwestujemy w fundusze inwestycyjne. Ponieważ możemy dokonywać szybkich transakcji na akcjach. Przy zakupie i sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych zwykle trwa to chwilę – tj. Zwykle 2-3 dni, w niektórych przypadkach nawet tydzień. W okresie wielkiej nerwowości, która towarzyszy spadkom, bardzo trudno jest podjąć decyzję, ponieważ nie wiemy, czy nie będziemy sprzedawać tańszych jednostek uczestnictwa w najgorszym okresie, a tuż po ich sprzedaży rynek odbije i nie będziemy móc je odkupić. W ten sposób stracimy chwilę szybkiego wzrostu i wyjdziemy ze straty. Oczywiście pojęcie straty jest względne. Strata faktycznie pojawia się, gdy pominiemy całą inwestycję minus, odsprzedając papiery wartościowe taniej niż je kupiliśmy.

Przede wszystkim musisz nauczyć się oceniać czynniki, które prowadzą do spadków. Czy są to poważne problemy, których konsekwencje będą miały znaczący wpływ na globalną gospodarkę i mogą doprowadzić do pogorszenia koniunktury, a może dany czynnik powoduje tylko chwilową panikę, a po tym wszystkim wszystko wróci do normy, a rynek odbije . W tym przypadku spadki nazywane są korektami, ponieważ są korektą pewnego trendu wzrostowego.

Mam jednak na myśli zupełnie inny aspekt inwestowania tutaj, a mianowicie możliwość dokonywania szybkich transakcji. W którym aspekcie akcje są lepsze niż fundusze.

Akcje czy fundusze inwestycyjne?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, do której grupy inwestorów należymy – czy koncentrujemy się na spekulacjach (szybkie transakcje zakupu papierów wartościowych po określonej cenie i odsprzedaży za chwilę „droższe”), czy może skupiamy się na inwestycjach długoterminowych . Ważny jest również poziom naszej wiedzy na temat inwestowania, ekonomii, ekonomii, poszczególnych firm itp. Oraz czas, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na nadzorowanie naszych inwestycji.

Jeśli mamy dobre spojrzenie na rynek, znamy firmy, w które zamierzamy inwestować, i mamy mały pomysł na giełdzie. Jest to zdecydowanie lepsza opcja dla nas, aby inwestować bezpośrednio w akcje. Obecnie większość współczesnych banków oferuje usługę brokera elektronicznego i pozwala bardzo szybko kupować i sprzedawać akcje. Dzięki temu będziemy mogli szybko opuścić giełdę w upalnych okresach. Ponadto po stronie akcji opowiada się również za starą zasadą dotyczącą produktów finansowych – im więcej pośredników, tym więcej prowizji i opłat, które zmniejszają nasz zysk, ale także pogłębiają stratę. Ponieważ bez względu na to, czy zarabiamy, czy tracimy pośredników w handlu nieruchomościami, ich prowizje zostaną nam odebrane, zmniejszając w ten sposób nasz kapitał.

Z drugiej strony minusem są zdecydowanie większe wahania cen akcji niż jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Kupując akcje, musisz wiedzieć, co kupujesz i dlaczego. Oczywiście, koncentrując się na ostrych spekulacjach i transakcjach jednodniowych, możesz zarabiać, kupując firmy, które pod wpływem wydarzenia zaczynają szybko rosnąć, aby za chwilę sprzedać je po wyższej cenie, ale wymaga to ciągłego wzrostu śledzenie wahań ceny akcji spółki. Spekulacji trudno nazwać inwestowaniem, ale jest to także sposób na zarabianie na giełdzie. Jednak tylko akcje są do tego odpowiednie, ponieważ, jak wspomniałem wcześniej, transakcje kupna i sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych po prostu trwają zbyt długo.

Z kolei fundusze inwestycyjne są lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużego oglądu rynku, nie znają firm, nie mają czasu na codzienne monitorowanie rynków i sytuacji danych firm i chcą w nie inwestować długi bieg. Oczywiście, inwestując w fundusze, musimy także śledzić sytuację gospodarczą w kraju i na świecie, ponieważ fundusze inwestycyjne są tak bardzo zaangażowane w akcje wielu spółek, że podążają za ogólnymi trendami całego rynku akcji. Ponadto nie możesz spać spokojnie, ponieważ jeśli przeoczysz krytyczny moment, możesz obudzić się z przysłowiową nocnikiem, ze stratami, których nie nadrobimy przez wiele lat, a nawet nigdy.

Oczywiście istnieją różne profile funduszy inwestycyjnych, więc wszystko zależy od tego, w co inwestuje fundusz. Jednak gdy nadchodzi kryzys, wszystko leci, może poza złotem, które rośnie w takich momentach.

Podsumowanie

Zalety inwestowania w akcje

  1. Możliwość dokonywania szybkich transakcji i szybkiego wyjścia z inwestycji.
  2. Mniej pośredników i mniej prowizji.
  3. Możliwość spekulacji.

Wady inwestowania w akcje

  1. Inwestowanie w akcje wymaga dużej wiedzy na temat rynku akcji i wiedzy firm.
  2. Wymaga to również ciągłego monitorowania sytuacji nie tylko na całym rynku, ale także sytuacji wybranych firm.
  3. Duże wahania cen – znacznie większe niż w przypadku jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.
  4. Wyższe potencjalne zyski to także większe potencjalne straty niż w przypadku funduszy.
  5. Ryzyko bankructwa firmy, ukrycie rzeczywistej sytuacji spółki przez zarząd spółki itp.

Zalety inwestowania w fundusze inwestycyjne

  1. Wymaga nieco mniejszego obrazu rynku i doświadczenia w inwestowaniu na giełdzie niż w przypadku akcji.
  2. Nie wymagają bieżącego śledzenia i znajomości spółek.
  3. Mniejsze wahania wartości jednostek uczestnictwa niż ma to miejsce w przypadku akcji.
  4. Większa przewidywalność niż ma to miejsce przy inwestowaniu w akcje.
  5. Niższe ryzyko bankructwa, ponieważ zazwyczaj jakaś inna grupa kapitałowa przejmuje dany fundusz, gdy ma problemy.
  6. Czasami zaletą funduszy jest również fakt, że są one inwestowane przez specjalistów. Jednak w tym aspekcie zaletą jest duża dywersyfikacja portfela akcji, którą oni rozumieją, a nie dobre wyczucie rynku, ponieważ ci specjaliści zarabiają na prowizjach niezależnie od tego, czy klient zarabia, czy traci, i jest to zdecydowanie ważniejsze dla nich niż podejmowanie najlepszych decyzji dotyczących obrotu akcjami.

Wady funduszy inwestycyjnych

  1. Niemożność dokonywania szybkich, bieżących transakcji zakupu i sprzedaży jednostek uczestnictwa.
  2. Prowizje – ich wysokość zależy już od samego funduszu, ale jest to kolejny pośrednik pobierający opłaty za zarządzanie naszym kapitałem.
  3. Nie nadają się do spekulacji.
  4. Trudności w podejmowaniu decyzji dotyczących sprzedaży jednostek w sytuacjach spadkowych.
  5. Ryzyko zablokowania przez fundusz możliwości sprzedaży jednostek w skrajnych sytuacjach kryzysowych.

Z kolei dla osób, które nie mają pojęcia o giełdzie i rynku finansowym, lokaty bankowe są najlepszym sposobem na lokowanie kapitału.