Gospodarka Hongkongu w trzecim kwartale wzrosła o 2,9%

600

Gospodarka Hongkongu wzrosła pod koniec trzeciego kwartału o 2,9% w ujęciu rocznym. W porównaniu ze wzrostem o 3,5% w poprzednim kwartale wskaźnik spowolnił, wynika z oficjalnych danych. Analitycy spodziewali się mniej intensywnego spowolnienia – do 3,3%. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 0,1%, podczas gdy w poprzednim kwartale odnotowano spadek o 0,2%. Wzrost wydatków konsumpcyjnych spadł do 5,2% z 6%, wydatki rządowe – do 3,3% z 4,3%. Wzrost eksportu o 5% był słabszy niż wzrost importu towarów o 7,6%. Jenocześnie w Hongkongu (USDHKD) nastąpiło przyspieszenie wzrostu inwestycji w środki trwałe – w trzecim kwartale wskaźnik wzrósł o 8,2%, po wzroście o 1,1% kwartał wcześniej. We wrześniu odnotowano najsłabszy wzrost sprzedaży detalicznej od ponad roku.

Wzrost produkcji przemysłowej w Stanach nie spełnił prognozy październikowej

W październiku produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,1%, wzrastając o 0,2% w poprzednim kwartale, podaje System Rezerwy Federalnej. Październikowy wzrost nie spełnił prognozy analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 0,2%. Przemysł przetwórczy wykazał wzrost o 0,3%, utrzymując wartość z września i przekraczając przewidywany przez ekspertów wzrost o 0,2%. W ostatnim kwartale sprzętu przemysłowego wyprodukowano o 5,3% więcej, komputerów i elektroniki – o 4,9% więcej niż we wrześniu. Jednocześnie zaobserwowano spadek produkcji samochodów i części samochodowych o 2,8%. W produkcji dóbr konsumpcyjnych odnotowano wzrost o 0,2%. Produkcja w sektorze obronnym i lotniczym wykazała wzrost o 0,9%. W sektorze użyteczności publicznej odnotowano spadek o 0,5%. W obszarze wydobycia gazu i ropy zaobserwowano wzrost 1,6%.

Zadłużenie gospodarstw domowych w USA w trzecim kwartale wzrosło do rekordowych 13,5 bilionów dolarów

Łączna kwota zadłużenia gospodarstw domowych w USA w trzecim kwartale osiągnęła rekordową wartość w 13,5 bilionów dolarów, wzrastając o 1,6%. Wysokość długu wynosi 65% PKB Stanów Zjednoczonych. Zostało to ogłoszone przez Federal Reserve Bank of New York, zauważając, że stopa wzrostu długu w tym okresie była największa od 2017 roku. Wzrost notuje się w ciągu 17 kolejnych kwartałów w związku ze wzrostem kredytów hipotecznych dla ludności. W trzecim kwartale liczba zaległych kredytów samochodowych wzrosła o 9 miliardów dolarów, osiągając rekordową wartość w 1 bilion 240 miliardów dolarów. Obywatele Stanów zwiększyli zadłużenie z tytułu kart kredytowych o 15 miliardów, do 844 miliardów dolarów.

Irak wznowił eksport ropu Kirkuk po rocznej przerwie

Irak wznowił ropy rodzaju Kirkuk z tureckiego portu Ceyhan. Informuje Reuters, powołując się na źródła w branży. Ponad rok temu, w wyniku konfrontacji między rządem centralnym Iraku i pół-autonomicznym regionem Kurdystan dostawy ropy tego rodzaju zostały zahamowane. Agencja zauważa, że ​​konflikt został rozwiązany dzięki działaniom amerykańskiej dyplomacji, które wpłynęły na obie strony. Podaż na rynku światowym spadła po uruchomieniu amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi, a wznowienie dostaw irackiego Kirkuku, które się rozpoczęły w zeszły piątek, przyczyni się do jego wzrostu. Do tej pory poziom podaży tego rodzaju ropy wynosi tylko 50-60 tysięcy baryłek dziennie. Źródła Reutersa nie określiły poziomu, do którego mógł by dotrzeć poziom podaży w przyszłości, zauważając, że wcześniej maksymalna objętość wynosiła 300 tysięcy baryłek dziennie.

Inflacja w Argentynie w październiku wyniosła 45,9%

W budżecie Argentyny zatwierdzonym przez Senat w zeszłym tygodniu na 2019 rok, wydatki uległy znacznemu zmniejszeniu, zgodnie z warunkami pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według Buenos Aires Time zmniejszono o 35% wydatki socjalne, biorąc pod uwagę inflację, a koszt obsługi długu publicznego wzrósł o 50%. Według oficjalnych danych inflacja w październiku osiągnęła maksimum na przestrzeni kilku lat w 45,9%, wzrastając z 40,5% we wrześniu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 5,4% po wzroście o 6,5% miesiąc wcześniej. Pożyczka Argentyny, zatwierdzona przez MFW w wysokości 57 miliardów dolarów, jest największą w historii funduszu. W przyszłym roku budżet Argentyny przewiduje, że inflacja zwolni do 23% do końca 2019 roku. 

Rio Tinto oczekuje na nagły spadek zapasów aluminium w najbliższe 2-3 lata

Alf Barrios, kierownik operacji aluminiowych Rio Tinto, w wywiadzie udzielonym firmie Bloomberg powiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 lat rezerwy aluminium gwałtownie spadną i polecił producentom tego metalu zbudować dodatkowe moce produkcyjne poza Chinami. Według niego wzrost popytu na aluminium rośnie i nie ma powodów, żeby liczyć na wzrost eksportu do ChRL. Według London Metal Exchange, zapasy aluminium we wrześniu spadły do ​​najniższego od 2007 roku poziomu. Spadek zapasów zaobserwowano dwa kwartały z rzędu. Barrios powiedział, że Rio Tinto już zaczęła rozszerzać swoje mcoe wytapiania w Quebecu.

Xiaomi w trzecim kwartale odnotowała zysk netto, wobec straty rok wcześniej

Xiaomi, chińska korporacja specjalizująca się w produkcji różnego rodzaju elektroniki w trzecim kwartale odnotowała zysk netto w wysokości 2 miliardów 480 milionów juanów chińskich, wobec straty w 11 miliardów yuanów w analogicznym okresie zeszłego roku, przy rosnącej sprzedaży w Indiach i Europie. Eksperci przewidywali zysk, ale na poziomie jedynie 1 miliarda 920 milionów juanów. Przychód wyniósł 50 miliardów 850 milionów juanów, wzrastając o 49,1%. W tym samym czasie firma odnotowała spadek zysku operacyjnego o 38,4%, do 3 miliardów 590 milionów juanów. Przychód z produkcji smartfonów wzrósł o 36,1%. Zakres usług internetowych wykazał wzrost przychodu o 85,5%.