Homanit zbudowała na Litwie wytwórnię płyt pilśniowych za 115 milionów euro

862

Niemiecki producent płyt pilśniowych (DVP) zbuduje zakład produkcyjny płyt pilśniowych w pobliżu Wilna. Homanit zainwestuje 115 milionów EUR w budowę fabryki w ciągu trzech lat. Dzięki temu 440 miejsc pracy pojawi się w kraju, informuje lokalna agencja Investuok Lietuvoje.

Homanit aktywnie dostarcza produkty z polskich fabryk na Litwę, więc budowa przedsiębiorstwa w kraju zaspokoi popyt litewskich producentów mebli. IKEA kupuje meble na Litwie i w Polsce. Nowa fabryka w kraju rozwiąże problem dostarczania produktów do klientów lokalnych i zagranicznych. Litewski rynek produkcji mebli otrzyma ponad 360 milionów euro w ciągu dwóch lat.

W 2017 roku Homanit planowała zakup producenta płyt pilśniowych, kartonu i papieru Grigeo, ale na początku 2018 roku umowa została zerwana. Obecnie firma posiada dwie fabryki w Polsce i jedną w Niemczech.

Wymiana handlowa Chin z krajami uczestniczącymi “Jeden pas i jedna droga” wzrosła o 16,3% w 2018 roku

Wymiana handlowa Chin z krajami inicjatywy “Jeden pas i jedna droga” wzrosła w ubiegłym roku o 16,3%. Wymiana handlowa z tymi krajami stanowiła 27,4% relacji handlowych z zagranicą. W 2018 r. Chiny importowały towary o wartości 563 miliardów USD z krajów członkowskich, o 23,9% więcej niż w 2017 roku.

Bezpośrednie inwestycje Chin w gospodarki krajów uczestniczących wzrosły o 8,9%. Inwestycje przekroczyły 89 miliardów USD, w ubiegłym roku Chiny poczyniły inwestycje w 56 krajach i podpisały umowy dotyczące projektów z 63 krajami.

Inicjatywa “Jeden pas i jedna droga” powinna przyciągać inwestycje w budowę infrastruktury handlowej łączącej Azję Wschodnią i Europę. Chiny zapewniają tanie pożyczki stronom umowy. Dzięki temu kraje realizują duże projekty, takie jak budowa dróg kolejowych i portów.

Ponad 250 firm planują przenieść się do Holandii po Brexiсie

Według Idependent ponad 250 firm prowadzą negocjacje z Holandią, aby przenieść się po brytyjskim wyjściu z UE. Firmy chcą zapewnić dostęp do rynku UE po wejściu w życie umowy Brexit.

Niektórzy główni gracze na rynku globalnym planują już przeprowadzkę z Wielkiej Brytanii do Holandii. Sony ogłosiło niedawno przeniesienie siedziby głównej. Panasonic przeprowadzi się do Amsterdamu w przyszłym roku.

W 2017 r. liczba firm omawiających przeprowadzkę z Wielkiej Brytanii nie przekraczała 80. Na początku zeszłego roku liczba się zwiększyła do 150 firm, a teraz do 250. Rosnąca niepewność przyszłych stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską doprowadzi do jeszcze większej liczby przedsiębiorstw opuszczających kraj.

Europejska Agencja Leków przenosi się również do Holandii. Niektóre firmy zaplanowały przeniesienie się z Wielkiej Brytanii do Dublina, Paryża, Luksemburga i Frankfurtu.

Aktywność działalności gospodarczej w strefie euro spadła do minimum od lipca 2013 roku

Indeks PMI strefy euro prawie osiągnął stagnację na początku 2019 roku. Firmy zetknęły się z minimalnym wzrostem produkcji od 2013 r. i pierwszym od czterech lat spadkiem popytu – informuje IHS Markit.

Aktywność gospodarcza w 19 krajach europejskich spadła z 51,1 punktu w grudniu do 50,7 punktów w styczniu. Spadek wskaźnika poniżej 50 punktów wskazuje na spadek aktywności, a wskaźnik powyżej 50 – a wzrost. Usługi PMI spadły z 51,4 punktów do 50,5 punktów, osiągając minimum od 50 miesięcy.

Według głównego ekonomisty IHS Markita, Chrisa Williamsona, usługi i produkcja zbliżają się do stagnacji. Jako powód spadku aktywności przytoczył obawy dotyczące Brexitu, słabości sektora motoryzacyjnego, amerykańsko-chińskiej wojny handlowej i niepokojów we Francji.

Spadek popytu odnotowano po raz pierwszy od listopada 2014 r., a wielkość eksportu spadła czwarty miesiąc z rzędu. Jednocześnie spadły wskaźniki wzrostu zatrudnienia i tworzenia nowych miejsc pracy. Niemcy są jedynym krajem europejskim, w którym indeks PMI wzrósł niezależnie od ogólnych wskaźników. Wartość PMI w kraju wzrosła z 51,6 do 52,1 punktu. Indeks PMI sektora usług również wzrósł, a wskaźnik aktywności przemysłowej spadł.

W styczniu aktywność biznesowa w amerykańskim sektorze prywatnym wzmocniła się

Ankieta rzeprowadzona przez IHS Markit wykazała wzrost gospodarczy w styczniu i wzrost produkcji w sektorze usług.

Produkcja rosła w min max tempie w ciągu 8 miesięcy. Aktywność biznesowa w styczniu wzrostała w stałym tempie, ale tempo wzrostu spadło do minimum od 4 miesięcy.

Oczekiwania biznesowe nieco się poprawiły, przyczyniając się do ostrożnych strategii pracodawców w zakresie zatrudniania pracowników. Jednocześnie płace rosły w najniższym tempie od kwietnia 2017 roku.

Pozytywnym wydarzeniem w styczniu było obniżenie inflacji i kosztów nakładów. Produkcja rozwijała się najszybciej od maja 2018 roku, co doprowadziło do poprawy warunków biznesowych. Dane zebrane przez IHS Markit wykazały silny popyt krajowy, który zrównoważył wzrost sprzedaży eksportowej. Po raz pierwszy od maja 2018 r. producenci wykazali pełne zaufanie do perspektyw biznesowych.

Zysk największej w USA spółki kolejowej Union Pacific spadł 4,7 razy

Zysk netto Union Pacific Corp., największej spółki kolejowej w Ameryce Północnej, spadł 4,7 razy w 2018 r. do 1,55 miliardów USD, czyli 2,12 USD na akcję. W ubiegłym roku firma zarobiła 7,28 miliardów USD, czyli 9,25 USD na akcję. Wysoka wydajność w 2017 roku wiązała się z reformą podatkową w USA.

Według komunikatu prasowego firmy, przychody Union Pacific wzrosły o 6% w październiku i grudniu ubiegłego roku. Pomimo spadku zysków analitycy przewidywali jeszcze większy spadek. Eksperci oczekiwali zysku w wysokości 2,07 USD i przychodu w wysokości 5,74 miliarda USD, przychody jednak wzrosły do ​​5,76 miliarda USD.

Marża zysku Pacific Union wzrosła do 61,6%. Firma zwiększyła przychody od transportowania produktów rolnych o 5%, produktów przemysłowych o 10%, produktów premium o 15%. Transport energii przyniósł firmie 8% mniej przychodów niż w ubiegłym roku.

Union Pacific zakończyła 2018 rok z zyskiem w wysokości 5,97 miliarda USD lub 7,91 USD na akcję, podczas gdy w ubiegłym roku dane wynosiły 10,7 miliarda USD, czyli 13,36 USD na akcję. Kapitalizacja spółki wzrosła o 17,5% do 114 miliardów USD.

Chińska firma naftowo-gazowa Sinopec zwiększyła zysk netto o 22% w 2018 roku

Zysk netto chińskiej spółki naftowo-gazowej o wysokim udziale kapitału państwowego Sinopec wzrósł o 22,04% w 2018 roku. Firma otrzymała w zeszłym roku 9,18 miliarda USD, mówią przedstawiciele Sinopec.

Zysk na akcję wzrósł do 0,08 USD w porównaniu z 0,06 USD w 2017 roku. Zysk operacyjny wzrósł o 22,09% do 424 miliardów USD, a produkcja ropy i gazu wzrosła o 0,6% w 2018 roku. Wielkość produkcji produktów ropopochodnych Sinopec przekroczyła 451 milion baryłek, z czego 64% przypada na produkcję ropy.

Firma zajmuje się poszukiwaniem, przetwarzaniem i transportem ropy naftowej, produkcją nawozów mineralnych i produktów petrochemicznych. Sinopec jest największą chińską zintegrowaną firmą energetyczną.