Filmy takie jak „ Wilk z Wall Street ” lub „Big Short” wzmocniły stereotyp męskiego spekulanta rządzącego na parkiecie. I chociaż w tej branży mężczyźni mają przewagę liczebną, kobiety często lepiej inwestują niż one
Najwyraźniej, jeśli chcemy pomnożyć własny majątek, powinniśmy najpierw nauczyć się, jak go nie utracić. Warren Buffett, jeden z największych graczy giełdowych na świecie, mówi, że kluczem do jego sukcesu jest zasada „marginesu bezpieczeństwa”. Oznacza to inwestowanie w produkty, które gwarantują prawie pewne – choć zwykle niższe – zyski i unikanie ryzykownych transakcji.
Styl inwestowania Buffetta można zatem określić jako „kobiecy”, ponieważ, jak wynika z badań przeprowadzonych między innymi przez firmę doradczą SigFig, zasada redukcji ryzyka jest zwykle bliższa kobietom. Nie pozwalają sobie na brawurę, ponieważ częściej niż mężczyźni utożsamiają bogactwo z bezpieczeństwem rodziny.
Z analizy przeprowadzonej przez SigFig ponad 50 000 rachunków inwestycyjnych pokazuje, że nadmierna skłonność do podejmowania ryzykownych działań jest główną przyczyną niepowodzeń na rynku akcji dla mężczyzn.
Chcesz inwestować mądrze? Inwestuj jak kobieta
Badając tę „walkę inwestycyjną płci”, doradcy SigFig wykazali, że kobiety są inwestorami długoterminowymi, a mężczyźni wolą spekulować akcjami głównie terminowo. W 2015 r. Kobiety przeprowadziły średnio 30 procent. mniej transakcji niż mężczyzn. Efekt? W trudnym roku dla inwestorów w ubiegłym roku panie straciły średnio 7,2 procent. Średnia strata mężczyzn wynosiła 7,6 procent. Ten schemat został powtórzony i wcześniej, przez kolejny rok z rzędu, kobiety osiągnęły nieco lepsze wyniki, przyjmując bardziej ostrożną strategię.
Badania pokazują również, że wbrew stereotypom kobiety-inwestorzy podejmują bardziej świadome decyzje. Paradoksalnie tutaj gra mniej pewności siebie. Oznacza to, że kobiety – częściej niż koledzy z branży – przed zainwestowaniem oszczędności, dokładnie analizują dostępne opcje i szukają specjalistycznej wiedzy. Lepiej rozwinięte tak zwane umiejętności miękkie, dzięki którym kobiety nie wstydzą się prosić o radę. Ponadto empatia kobiet i dbanie o relacje z innymi ludźmi – jak pokazują badania przeprowadzone przez National Center for Women and Emerytury Research – są pomocne w podejmowaniu dobrych decyzji.
Wenus kontra Mars?
Z kolei według psychologów inwestycje mężczyzn są znacznie bardziej impulsywne i emocjonalne. W przeciwieństwie do kobiet rzadko mają długoterminowy plan. Dlatego, wierząc we własną intuicję, często podejmują pochopne decyzje podczas zawirowań na giełdzie. Było to między innymi w sierpniu ubiegłego roku, kiedy wiele osób straciło aktywa z powodu krachu na giełdzie. Dla inwestorów, którzy zachowali spokój i postanowili nie sprzedawać akcji, nagrodą była poprawa nastrojów na parkietach pod koniec 2015 roku.
Mężczyźni są bardziej wybuchowi niż kobiety. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma kobiet impulsywnych. Generalnie jednak kobiety częściej myślą o konsekwencjach długoterminowych, co sprzyja podejmowaniu właściwych decyzji – mówi Marzena Witczak, psycholog społeczny.
Polka – pewna inwestorka
Czy wyniki badań przeprowadzonych na rynkach zagranicznych odpowiadają zachowaniom polskich inwestorów? W dużym stopniu, szczególnie jeśli chodzi o sam proces decyzyjny. – Polacy zwykle inwestują ostrożniej, a to zachowanie dotyczy szczególnie kobiet. W obliczu niepewności na giełdzie wydaje się to racjonalnym wyborem – mówi Monika Szlosek, dyrektor ds. Bankowości detalicznej i inwestycyjnej w Deutsche Bank.
Według raportu Deutsche Bank „ „Portret finansowy Polki 2016” kobiety aktywne zawodowo – zarówno młode, jak i dojrzałe – częściej wybierają produkty zapewniające bezpieczny zysk, nawet jeśli miałby być mały. Aż 60 procent polskich kobiet zwykle lokuje swoje wolne środki na depozytach i kontach oszczędnościowych. Co trzecia chętnie dzieli się swoimi oszczędnościami, inwestując w produkty o różnym stopniu ryzyka i poziomie zysku.
Według tych samych badań polskie kobiety unikają inwestycji, które grożą dużymi początkami. Tylko niewielka grupa kobiet (3% respondentów) jest gotowa na agresywne, choć potencjalnie bardziej opłacalne depozyty pieniężne. Dowodzi to, że kobiety podejmują mniej ryzykowne decyzje niż mężczyźni. Jest to globalny trend, na który nie ma wpływu lokalizacja rynkowa ani geograficzna.
Jak inwestować by zarabiać?
Deutsche Bank zapytał także polskie kobiety „jak inwestować, aby zarobić”. Według raportu 15% zna odpowiedź na to pytanie. z nich. Grupując ponad 22 procent, jest mniej pewna, jednak nadal zapewnia, że wie, jak pomnożyć swoje oszczędności. Wynik ten znajduje odzwierciedlenie w wiedzy o produktach bankowych, które sprzyjają oszczędzaniu i inwestowaniu – 60 procent. respondenci przyznali, że znają różne sposoby pomnażania bogactwa. Podobny odsetek Polek aktywnie szuka informacji finansowych – sprawdzają szczegóły ofert, porównują je i analizują przed podjęciem decyzji o swoich pieniądzach.
To bardzo przyzwoity wynik. Oczywiście musimy pamiętać, że są to tylko deklaracje, ale tak duże poczucie pewności badanych kobiet jest samo w sobie optymistyczną informacją – podsumowuje Monika Szlosek z Deutsche Bank.
Kobieca intuicja?
Polki nie tylko unikają ryzyka i znają ofertę produktów bankowych i inwestycyjnych, ale także dokonując wyborów, starają się to robić świadomie i bez emocji. Mniej niż co czwarta Polka podejmuje decyzje finansowe „szybko”. Dlatego wyniki badań są sprzeczne ze stereotypami. – To typowy kobiecy foresight, który podejmuje decyzje, które mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo w przyszłości, podejmujemy ostrożnie i rozważnie – mówi Monika Szlosek z Deutsche Bank.
A co z emocjami towarzyszącymi inwestowaniu uważają same „wilki z Wall Street”? – Uczę się kontrolować swoje uczucia, widzę pracę wykonaną w domu. Staram się podejmować racjonalne decyzje, nie pod wpływem chwili i emocji – pisze na swoim blogu Anna Smolińska, polska inwestująca na niemieckiej giełdzie. – Najlepsi gracze starają się eliminować emocje, wierząc, że psychika jest największym wrogiem inwestora – dodaje.
Najwyraźniej Warren Buffett odniósł ogromny sukces dzięki cechom głównie określanych jako kobiece. Przynajmniej tak, mówi autor książki „Warren Buffett inwestuje jak dziewczyna”, LouAnn Lofton. Dyskutując, czy mężczyźni czy kobiety są lepszymi inwestorami, warto wziąć pod uwagę, że sam Buffett nie zaprzecza tej tezie.