Jak rysować wsparcia i opory

2652

Handel na podstawie poziomów wsparcia i poziomów oporu wydaje się być rzeczą prostą. Wystarczy narysować linię, od której cena zawróciła w przeszłości i czekać aż z powrotem do niej powróci. Większość traderów popełnia jednak błędy jeśli chodzi o wykorzystywanie techniki rysowania wsparć i oporów na wykresach instrumentów finansowych. W tym artykule dowiesz się jak najlepiej  używać poziomów wsparcia i oporu podczas codziennego tradingu.

Co mają na myśli traderzy, kiedy mówią o poziomach wsparcia i oporu

Kiedy usłyszysz o traderach stosujących poziomy wsparcia i przeważnie ujrzysz wykres podobny do tego poniżej. Z pozoru handel na podstawie tych poziomów wydaje się być prosty. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej temu wykresowi, odkryjemy słabe punkty tradingu oparte na podstawie tego typu linii.

Co mają na myśli traderzy, kiedy mówią o poziomach wsparcia i oporu

Rzeczywistość tradingu na podstawie wsparcia i oporu

Inwestorzy, którzy rysują na swoich wykresach cienkie linie horyzontalne w celu handlu na ich podstawie zazwyczaj wpadają w jeden z poniższych scenariuszy:

  • Cena zawraca zanim dosięgnie ich linii i przegapią transakcję

Jest to bardzo frustrujące i traderzy bywają bardziej agresywni przy kolejnych transakcjach, co wciąga ich w ciąg stratnych transakcji.

  • Cena skacze przez poziom wsparcia i oporu

Jeśli tego typu sytuacja ma miejsce, traderzy stają się zbyt przerażeni, by wziąć kolejną transakcję lub też ich stop loss jest zbyt bardzo oddalony, a w rezultacie maleje stosunek zysku do ryzyka.

Poniższy wykres pokazuje ten sam instrument, który widzieliśmy wcześniej z tym, że zaznaczyliśmy miejsca w których traderzy spekulujący na podstawie wsparć oraz oporów mogliby odnotować stratną transakcję. Aczkolwiek na pierwszy rzut oka poziom wygląda dobrze, kiedy przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy gdzie traderzy znaleźliby się w niekorzystnym miejscu.

Poniższy wykres pokazuje ten sam instrument,

Jak używać stref wsparcia i oporu

Zawodowi traderzy / inwestorzy rozumieją, że trading z zastosowaniem poziomów wsparć i oporów nie polega na używaniu pojedynczej, cienkiej linii, która w magiczny sposób będzie przyciągać rynek oraz będzie respektowana. Odkryli oni bowiem, że dzięki wykorzystaniu stref wsparcia i oporu, mogą uchwycić i zrozumieć ruchy cenowe znacznie lepiej.

Poniższy zrzut ekranu ponownie ukazuje ten sam wykres jednak tym razem wykorzystano linie wsparcia / oporu. Jak widzisz, strefa wsparcia / oporu obejmuje najważniejsze punkty zwrotne. Nie jest jednak to tak proste jak wygląda i warto mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy kiedy korzystamy ze stref wsparcia i oporu:

  • W zamian używania wielu poziomów wsparcia i oporu, możesz wykorzystać poziom górny i dolny, tworząc w ten sposób strefę, która obejmuje najważniejsze punkty zwrotne na rynku
  • Rysuj poziomy wsparcia i oporu łączące główne punkty zwrotne
  • Im szersza jest twoja strefa wsparcia lub oporu tym więcej będzie uwzględniać swingów cenowych, ale również tym bardziej będziesz poświęcać swój stosunek zysku do ryzyka na pojedynczych transakcjach

Powinieneś zrozumieć, że używanie stref wsparcia i oporu nie sprawi, że natychmiast unikniesz wszystkich stratnych transakcji. To jest po prostu niemożliwe. Jak już sobie powiedzieliśmy, ten system handlu również posiada słabe punkty, ale poprzez używanie stref w tradingu, będziesz w stanie zrozumieć koncepcję wsparć i oporów oraz swing tradingu na zupełnie nowym poziomie.

system wsparć i oporów

Używanie stref jako filtra szumów

Jest jeszcze jeden sposób, gdzie strefy wsparcia i oporu mogą stać się bardzo przydatne. Strefa, którą widzieliśmy na wykresie powyżej została narysowana na interwale godzinowym (H1). Wykres poniżej ukazuje tę samą strefę wsparcia i oporu, ale tym razem przenieśliśmy się na wyższy interwał cenowy (H4).

Jak możesz zauważyć strefa ta zawiera w sobie sporo szumu i uciążliwego ruchu w tę i z powrotem, który często powoduje niepewność i impulsywny trading wśród amatorów. Tak więc używanie stref zamiast cienkich linii może utrzymać Cię z dala od kłopotów, a ponadto zwiększy Twoją zdolność do interpretacji ruchów cenowych.

strefa ta zawiera w sobie sporo szumu

Handluj jak profesjonalista z wykorzystaniem stref wsparcia i oporu

Traderzy nie zarabiają handlując w oparciu o wsparcia i opory z trzech następujących powodów:

  • Rysują cienkie linie na wykresach, by doprecyzować swoje transakcje co sprawia, że bagatelizowane jest znaczenie zmienności i naturalne zachowanie ceny
  • Powoduje to przegapianie transakcji, gdy cena zawraca przed twoją linią
  • Często osiągają stop lossa, kiedy cena przebija się przez ich linię

Przy pomocy stref do identyfikowania wsparcia, oporu oraz punktów zwrotnych, możesz uzyskać znacznie lepszy obraz akcji cenowej i jesteś w stanie skutecznie odfiltrować pojawiający się szum.