Jak zaoszczędzić robiąc zakupy w zagranicznych sklepach internetowych ?

1085

Codziennie kupujemy różne produkty: artykuły spożywcze, odzież, kosmetyki. Niektóre z nich (zwłaszcza korporacyjne) będą tańsze do kupienia w sklepach zagranicznych, dziś takie oszczędności są możliwe bez wyjazdów, możemy kupić produkty zagraniczne przez internet.

Zakupy przez internet się opłacają

Zdecydowana większość z nas przekonała się już do zakupów online – około 70% Polaków kupuje przez internet ! Nikt nie musi nas przekonywać i tłumaczyć, że ta forma zakupów jest nie tylko wygodniejsza (klikamy – zamawiamy, drift – to listonosz z naszym zamówieniem!), ale także znacznie bardziej ekonomiczna. Kupując online możemy znaleźć tańsze odpowiedniki, mniej popularne sklepy lub różne promocje. Często oszczędzamy również na zakupie markowych towarów – zakupy online są tańsze dzięki marżom dla sprzedawców lub kosztom prowadzenia punktu sprzedaży.

Co kupimy taniej w USA, a co na Wyspach?

Jednak niekoniecznie jesteśmy w stanie (lub nie jesteśmy skłonni) zaufać zakupom w zagranicznych sklepach internetowych – korzysta z nich tylko 16% Polaków. Wbrew uprzedzeniom jest to naprawdę opłacalne: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Niemczech będziemy kupować wiele produktów znacznie taniej niż w naszych krajowych sklepach internetowych. Poza tym, będziemy tam też dostawać towary, które jeszcze nie zostały lub w ogóle nie zostaną dostarczone do Polski.

Nie ograniczając się do zakupów w polskich sklepach, otwierają się przed nami miliony nowych możliwości. Sezonowe promocje i roczna sprzedaż pozwalają nam kupować po niskiej cenie produkty, które zniknęły z polskich sklepów w mgnieniu oka i są po prostu niedostępne. Kiedy kupujesz kosmetyki w Ameryce, poznasz markę jeszcze zanim wejdzie ona na polski rynek. Za kilka złotych kupimy unikalne ubrania i kilkadziesiąt nowych smartfonów.

Nikt się nie zdziwi, jeśli powiemy, że elektronika będzie najtańsza do kupienia w Chinach. Jednak inne dane zebrane na potrzeby badań IPSOS mogą Cię zaskoczyć: za kosmetyki w USA zapłacimy 25% mniej niż w Polsce, za elektronikę – 35% mniej, za gry i zabawki – 50% mniej, a za ubrania – 55% taniej! Podobnie będzie, jeśli porównamy ceny krajowe z cenami niemieckimi (elektronika 16% tańsza, odzież 52% tańsza) i brytyjskimi (ubrania będą kupowane nawet 65% taniej!).

Jak zaoszczędzić i nie stracić na zakpuach prze internet ?

Kiedy wyjeżdżamy na zakupy za granicę na e-zakupy, nie spieszmy się. Przeczytajmy warunki transakcji kilka razy (zwłaszcza, że przepisy są w języku obcym, zwykle angielskim), skonsultujmy się z kimś, kto już dokonał takich zakupów, lub być może możemy poszukać informacji na forach internetowych. Nie bójmy się zapytać – jesteśmy w kontakcie z czymś nowym, z zupełnie innymi sklepami, sposobem składania zamówienia czy sposobem płatności.

Pamiętaj, że sprzedawca podlega regulacjom prawnym kraju, w którym znajduje się sklep – a zasady reklamacji i zwrotu towaru mogą się znacznie różnić w zależności od kraju. Warto sprawdzić, czy np. przy zakupie tabletu lub telefonu mamy możliwość naprawy w Polsce, czy też musimy odesłać go z powrotem do kraju, z którego składamy zamówienie.

Płatności za zagraniczne zakupy

Dziś zakupy w zagranicznych sklepach internetowych są prawie tak proste jak w języku polskim. Jedyną różnicą jest płatność – możemy wybierać spośród kilku form. Na stronach internetowych zagranicznych sklepów internetowych zakładki dotyczące płatności są zazwyczaj oznaczone napisem “Sposób płatności” lub “Opcje płatności”. Najpopularniejsze są karty kredytowe i przelewy elektroniczne (np. za pośrednictwem konta PayPal).

Podczas takiej płatności nasze środki są automatycznie przeliczane na walutę obcą, ponieważ ostatecznie płacimy w walucie obcej. Zazwyczaj kurs wymiany ustalony przez bank nie jest dla nas korzystny. Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest otwarcie konta walutowego i samodzielne kupno waluty obcej. Najkorzystniejsze kursy walut oferowane są przez kantory internetowe. Kupowanie walut w internetowych kantorach wymiany walut jest szybkie, bezpieczne i wygodne. Oszczędności do 10% na wymianie walut są gwarantowane.

Zagraniczne przesyłki a cło

Międzynarodowe zakupy w Internecie są wygodne i łatwe. Za pomocą kilku kliknięć myszką możemy kupić produkty z drugiej strony świata. Najczęściej decydujemy się na zakupy w sklepach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Chinach. Należy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, takie jak koszty wysyłki – często są one wysokie, tylko największe sklepy internetowe mogą sobie pozwolić na zaoferowanie bezpłatnej wysyłki. Najtańszym sposobem jest złożenie zamówienia z przyjaciółmi i podzielenie się kosztami wysyłki.

Kupując za granicą, musimy również pamiętać o podatkach i cłach, które zwiększą cenę zakupionych towarów. Niektóre produkty zakupione za granicą w ogóle nie podlegają cłu, do tej kategorii należą gry, konsole, telefony komórkowe i aparaty fotograficzne. Z reguły zakupy dokonywane w Unii Europejskiej są zwolnione z cła, pod warunkiem, że produkt został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Musimy jednak z wyprzedzeniem przyjrzeć się, skąd będą wysyłane towary, ponieważ jeśli na przykład z Chin lub USA, zapłacimy podatek. W Polsce nie będziemy płacić cła za zakupy poniżej 150 euro, ale tylko 23% podatku VAT.