Konto walutowe – Jak wybrać najlepsze ?

1497

Jeżeli chcesz wybrać konto walutowe warto porównać oferty banków birąc pod uwagę kilka aspektów: wysokość kosztów obsługi rachunku i karty, prowizje od wypłat z bankomatów, opłaty za przelewy wychodzące. Najważniejsze pytanie brzmi: po co Ci rachunek walutowy?

Dlaczego warto mieć konto walutowe?

Konto walutowe jest przydatne dla wszystkich tych, którzy pracują za granicą, otrzymują rentę inwalidzką lub emeryturę w walucie obcej, często wyjeżdżają z Polski (prywatnie lub do pracy). Są to więc nie tylko osoby pracujące, ale także studenci, którzy przebywają w innym kraju w ramach wymiany studenckiej. Warto mieć również takie konto, jeśli spłacasz kredyt w walucie obcej, robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych. Konta walutowe są również wykorzystywane przez tych, którzy inwestują pieniądze w waluty obce, mając nadzieję na zysk z wahań kursów walutowych.

Oferty banków w zakresie rachunków walutowych są różne – można korzystać tylko z rachunku walutowego lub korzystać zarówno z rachunku walutowego, jak i przelewów oraz bezgotówkowych płatności i wypłat z bankomatów, dla których wymagana jest karta. Dlatego przed wyjazdem do banku warto przeanalizować swoje potrzeby i skupić się na tych cechach rachunku walutowego, które są dla nas najważniejsze.

Oszczędności wynikające z braku przewalutowania

Dla osób przebywających za granicą wypłata gotówki z bankomatu może nie być bardzo opłacalna. Jeśli korzystają tylko z konta w PLN, będą musieli zapłacić za przeliczenie waluty przy wypłatach w walucie obcej. Koszty mogą być wysokie – wiele zależy od uzgodnionego kursu walutowego, od tego, jak wysokie są wypłacane kwoty i ile razy trzeba było przeliczyć walutę, a nie zawsze jest to jedna waluta.

W niektórych bankach może się zdarzyć, że kwota wyrażona w PLN będzie musiała zostać przeliczona najpierw na jedną z głównych walut świata (np. euro czy dolar), a dopiero potem na oczekiwaną walutę, np. korony czeskie. Wtedy koszty przeliczenia waluty będą wyższe niż w przypadku natychmiastowego przeliczenia złotego na korony czeskie.

Otwierając konto walutowe można uniknąć przewalutowania – np. przy wypłacie gotówki euro z konta w euro, więc bank nie pobiera dodatkowej opłaty za przewalutowanie. Nawet jeśli walutą docelową nie jest euro, będzie tylko jedna waluta, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Z tego samego powodu warto mieć konto walutowe, jeśli często robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Z kontem w euro lub dolarach, nie musisz płacić dodatkowo za przeliczenie waluty.

Łatwy dostęp do gotówki

Niektóre banki pobierają opłaty za korzystanie z bankomatów za granicą, jeśli klient nie posiada w nich konta w walucie obcej. Jest to kolejny powód do założenia bankomatu. Niektóre banki  nie pobierają opłaty za korzystanie z bankomatów za granicą, jeśli posiadasz konto płatnicze w euro, dolarach lub funtach szterlingach i wypłacasz pieniądze w danej walucie obcej za pomocą karty konta. Dzięki temu, nawet jeśli nie wymieniłeś wystarczająco dużej kwoty pieniędzy w kantorze w Polsce, możesz bez problemów korzystać z bankomatów podczas pobytu za granicą.

W jakich przypadkach warto mieć konto walutowe?

Większość korzyści płynących z posiadania konta walutowego mają ludzie, którzy:

  • pracują za granicą lub prowadzą tam firmę,
  • otrzymuje dochód od jednostki z innego kraju (w walucie obcej),
  • studiują za granicą,
  • często wyjeżdżają poza granice Polski,
  • dokonują zakupów w zagranicznych sklepach internetowych,
  • mają kredyt hipoteczny w obcej walucie,
  • zachowują swoje oszczędności w obcej walucie.

Czym różnią się konta walutowe?

Wybierając konto walutowe, należy zwrócić uwagę na szereg cech, które wyróżniają konta w różnych bankach:

  • Jakie waluty są dostępne w Twoim banku? Rachunki walutowe można znaleźć w funtach, euro i frankach szwajcarskich w wielu bankach, ale tylko niektóre z nich oferują rachunki walutowe w koronach szwedzkich lub koronach norweskich, forintach węgierskich, jenach japońskich, rublach lub koronach czeskich.
  • Czy muszę mieć rachunek w PLN w tym samym banku? W wielu bankach jest to jeden z podstawowych wymogów przy zakładaniu konta walutowego.
  • Czy istnieje obowiązek dokonywania minimalnych wpłat na moje konto? Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz korzystać z konta od czasu do czasu, na przykład tylko w czasie wakacji.
  • Ile kosztuje prowadzenie konta walutowego? Niestety, nie wszystkie banki oferują bezpłatne rachunki walutowe, dlatego należy sprawdzić tabelę opłat i prowizji dla danego rachunku.
  • Ile kosztuje wysłanie przelewu walutowego? Opłata za przelew może wynosić: w zależności od jego kwoty (np. 0,2% kwoty przelewu) lub stała, są również banki, w których nie płacisz za wysłanie przelewu w walucie krajowej, podczas gdy przelewy europejskie (SEPA) i przelewy międzynarodowe (poza strefą SEPA) są płatne.
  • Ile kosztuje otrzymanie przelewu walutowego? Przelewy przychodzące mogą być bezpłatne lub podlegać niewielkiej opłacie. Na niektórych rachunkach walutowych istnieje możliwość podziału kosztów przelewu – wówczas część kosztów pokrywa nadawca, a część odbiorca przelewu.
  • Czy mogę otrzymać kartę do mojego konta i ile kosztuje jej utrzymanie? Banki zazwyczaj nie pobierają opłaty za wydanie karty w walucie obcej, a pierwszy rok korzystania z karty jest bezpłatny, ale trzeba płacić za każdy kolejny rok. Opłaty pobierane są miesięcznie lub raz w roku.
  • Jaki jest koszt wypłaty pieniędzy z bankomatu w Polsce i za granicą? Banki często chwalą się, że z ich konta można dokonywać bezpłatnych wypłat z bankomatów na całym świecie, ale oprócz prowizji za wypłatę pieniędzy z konta musimy wziąć pod uwagę koszt przeliczenia waluty (spreadu) – jeśli nasza wypłata wpływa na konto w walucie obcej, a my chcemy wypłacić pieniądze w Polsce, w złotych polskich.
  • Jaki jest spread w banku, czyli różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Spread ma wpływ na to, czy przeliczenie waluty (np. przy wycofaniu się z bankomatu) zostanie przeprowadzone po korzystnym kursie, czy też nie. Spready w różnych bankach wahają się od 0,6 % do 6 %, a ich kwota jest często różna dla różnych walut. Najkorzystniejszą opcją sprzedaży lub kupna waluty jest oferta kantorów internetowych.
  • Jakie jest jest oprocentowanie na rachunku walutowym? Rachunki walutowe ze stopami procentowymi są rzadkie, ale niektóre banki mają je w swojej ofercie.
  • Czy mogę otworzyć i prowadzić konto online? Może nie jest to najważniejsza cecha konta walutowego, ale dostęp online do Twojego konta jest bardziej przydatny niż nam się wydaje w dzisiejszych czasach.

Zakładasz konto walutowe? Uważaj na haczyki!

Regulamin i tabele prowizji i opłat często zawierają szczegółowe zapisy, które nie są zawarte w reklamach rachunków lub krótkich ofert prezentowanych na stronie internetowej banku. Przy wyborze rachunku walutowego należy koniecznie zapoznać się z całym Regulaminem prowadzenia rachunku bankowego i zwrócić uwagę na te “haczyki”:
  • Przelew przychodzący jest często bezpłatny, ale gdy przelew jest emerytura zagraniczna, bank pobiera opłatę w określonej wysokości. Czasami może to być nawet 80 zł!
  • Opłata za utworzenie karty do rachunku może zależeć od tego, czy Klient dokona jakiejkolwiek transakcji przy użyciu karty w określonym czasie.
  • Wypłaty z bankomatów na całym świecie bywają darmowe tylko w ramach sieci partnerskich.
  • Przelewy SEPA, w niektórych rachunkach walutowych bez opłat, to przelewy do tzw. jednolitego obszaru płatności w euro, tj. do wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz do Liechtensteinu, Monako, Norwegii, Islandii, Szwajcarii i San Marino (łącznie 35 krajów).