Karty wielowalutowe – czym są i jak działają ?

845

Karta wielowalutowa to wygoda i znaczne oszczędności – na przeliczaniu walut, przelewach bankowych, wypłatach z bankomatów za granicą. Jednak niewiele banków w Polsce nadal oferuje taką możliwość. Zobaczmy, w jakich bankach i na jakich warunkach można uzyskać kartę wielowalutową.

Jak działają karty wielowalutowe ?

Istnieją trzy rodzaje kart wielowalutowych: karty przedpłacone, karty debetowe i karty kredytowe. Każda z nich ma zalety i wady, oto ich krótkie podsumowanie:

Przedpłacone karty wielowalutowe

Zwykle musisz doładować kartę w lokalnej walucie przelewem bankowym lub kartą debetową / kredytową. Następnie możesz zarządzać saldem konta za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Za pomocą karty można płacić w walutach obcych lub wypłacać gotówkę w bankomatach za granicą, korzystając ze środków zdeponowanych w lokalnej walucie.

W przypadku kart przedpłaconych, jak sama nazwa wskazuje, nie możesz wydać więcej niż to, co doładowałeś na karcie. W niektórych firmach możesz użyć opcji „automatycznego doładowania”, gdy saldo osiągnie określony poziom. Możesz go dostosować samodzielnie. Na przykład w Revolut możesz doładować kartę debetową 100 GBP / 200 GBP / 500 GBP, ilekroć saldo na karcie Revolut przedpłaconej spadnie poniżej 50 GBP.

Karty debetowe z wieloma walutami

Niektóre innowacyjne banki, takie jak N26 i Monzo, oferują karty debetowe, które mają takie same zalety jak karty przedpłacone. Jedynym wyjątkiem jest to, że są to karty debetowe, które bezpośrednio wpływają na saldo rachunku bieżącego. Podobnie jak w przypadku kart przedpłaconych, nie możesz wydać więcej niż masz na swoje konto N26 lub Monzo, ale jeśli potrzebujesz, możesz aktywować debet (od 1000 EUR do 10 000 EUR w przypadku N26 lub 1000 GBP w przypadku Monzo). Obciążenia w N26 i Monzo są oferowane za dodatkową opłatą.
Pamiętaj, że nawet jeśli są to karty przedpłacone lub debetowe, możesz ich użyć do płatności w sklepach internetowych (np. Karty kredytowej).

Wielowalutowe karty kredytowe

Istnieją karty kredytowe do płatności międzynarodowych, które oferują dobre kursy wymiany i niskie opłaty za wypłaty za granicę. Jest jednak jedno ALE – będziesz musiał zapłacić znaczne odsetki, jeśli nie spłacisz karty w całości co miesiąc.

Czy korzystanie z kart wielowalutowych jest dobrym rozwiązaniem ?

W większości przypadków TAK! Możesz uzyskać znacznie lepszą ofertę dzięki nowym innowacyjnym kartom wielowalutowym w porównaniu do kart debetowych / kredytowych w tradycyjnych bankach. Jednak nie wszystkie karty są sobie równe, dlatego powinieneś porównać opłaty za wypłatę z bankomatu, kursy walut i opłaty miesięczne, aby upewnić się, że otrzymasz najlepszą możliwą ofertę.

Które banki oferują najlepsze karty ?

To zależy od waluty, a także kwoty, którą musisz wymienić podczas podróży lub miejsca zamieszkania. Tradycyjne banki prawdopodobnie nie oferują najlepszych kart wielowalutowych, dlatego powinieneś porównać wszystkie opcje, aby znaleźć najlepszą.

Karta wielowalutowa do płatności za granicą

Nie pozwól, aby banki, kantory i wypłaty z bankomatów za granicą pochłaniały twoje pieniądze.

Czy wypłacasz pieniądze z bankomatu w Paryżu? Czy wymieniasz pieniądze na lotnisku Gatwick w Londynie? Czy płacisz za pizzę podczas wakacji we Włoszech? Za każdym razem, gdy wymieniasz waluty, tracisz od 2% do 20% ukrytych opłat. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się wszystkiego o ukrytych opłatach za wymianę walut i nigdy więcej nie trać pieniędzy.

Co to znaczy, że ukryte opłaty za wymianę walut pochłaniają twoje pieniądze?

Często opłaty za wymianę walut są wliczone w oferowany kurs wymiany. Stawka ta jest albo znacznie zawyżona, albo niedowartościowana (na twoją niekorzyść). W rzeczywistości w momencie wymiany powinien obowiązywać tak zwany „średni kurs rynkowy”. Co to jest? To jest rzeczywisty kurs wymiany, który znajdziesz w Google.

Jednak firmy transferowe lub banki, z których korzystasz, rzadko oferują ten kurs wymiany. Zamiast tego otrzymujesz znacznie gorszy kurs wymiany z dodanym ukrytym marginesem. W ten sposób banki lub dostawcy przelewów zarabiają na wymianie walut.

W rezultacie Ty lub odbiorca przelewu otrzymacie mniej pieniędzy za wymienioną walutę. Czy słyszałeś lub widziałeś reklamy, w których banki twierdzą, że nie pobierają prowizji za wymianę walut? To bzdura! Ta prowizja jest po prostu ukryta przy niskim lub wysokim kursie wymiany.

Pytanie brzmi: jak uniknąć ukrytych opłat? Na szczęście dzięki najlepszym kartom wielowalutowym możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy płacąc za granicą, cieszyć się wakacjami i więcej pieniędzy w kieszeni.

Oto nasze wskazówki dotyczące zarządzania pieniędzmi podczas podróży:

  • Unikaj kantorów za wszelką cenę, gdzie tracisz od 2,15% do 16,60% na wymianie walut.
  • Wypłacając gotówkę lub płatności kartą za granicą, zawsze płać w lokalnej walucie (np. Euro zamiast PLN we Francji) i nigdy nie akceptuj dynamicznej konwersji waluty.
  • Nie używaj tradycyjnych kart debetowych / kredytowych powiązanych z Twoim kontem bankowym. Opłaty za wypłaty gotówki lub płatności w obcej walucie będą naliczane między 1,75% a 4,25%.

Podczas podróży za granicę korzystanie z karty wielowalutowej jest naprawdę dobrym pomysłem, ale warto również pamiętać o poniższych wskazówkach:

Wskazówka #1: Podczas podróży, kantory omijaj szerokim łukiem

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że kantory znajdują się w najlepszych (i bardzo drogich!) Lokalizacjach, takich jak Pola Elizejskie w Paryżu lub Covent Carden w Londynie, a jednocześnie twierdzą, że nie pobierają prowizji za walutę Wymieniać się? To proste: zarabiają (dużo) pieniędzy, płacąc ukryte przy słabym kursie wymiany, jaki ci oferują.

Nasze badanie pokazuje, że kantory wymiany w Paryżu pobierają średnio 2,15% w CEN Change Dollar Boulevard de Strasbourg do 16,6% (!!) w Travelex Champs-Élysées, przy wymianie 500 USD na euro. Wymieniając pieniądze w kantorach, możesz stracić do 71 euro!

Jeśli naprawdę potrzebujesz gotówki i nie możesz się doczekać, aż zostanie ona wypłacona w bankomacie za granicą, możesz wymienić walutę online. Jest to tańsza opcja niż wymiana walut w tradycyjnym kantorze. Jest jednak wciąż dość drogi, więc nie zalecamy go.

Wskazówka 2: Zawsze płać w walucie kraju, w którym się znajdujesz. Dzięki temu nie wpadniesz w pułapkę dynamicznej konwersji walut

Podczas korzystania z karty za granicą (przy płatnościach i wypłatach gotówki z bankomatu) prawdopodobnie zapytano Cię więcej niż jeden raz, czy wolisz płacić w walucie, w której masz konto, czy w lokalnej walucie kraju, w którym się znajdujesz. To podchwytliwe pytanie dotyczy dynamicznej konwersji walut, a prawidłowa odpowiedź pomoże Ci znacznie zaoszczędzić na opłatach za wymianę walut.

Zasada jest prosta – korzystając z karty za granicą, zawsze płać w lokalnej walucie (EUR w Unii Europejskiej, GBP w Wielkiej Brytanii, DKK w Danii, THB w Tajlandii itp.), Nigdy nie akceptuj płatności w walucie, w której masz Twoje konto.

Ten problem jest dość trudny – dlaczego nie wybrać płatności w walucie krajowej? Będziesz wiedział, jaką kwotę zapłacisz, zamiast akceptować nieznany kurs wymiany ustalony przez wystawcę karty, który poznasz dopiero kilka dni po transakcji. Pamiętaj: zawsze płać w lokalnej walucie!

Wybierając płatność w walucie krajowej zamiast lokalnej, następuje tak zwana „dynamiczna konwersja waluty”. Tłumacząc z polskiego na nasz: dokonujesz wymiany między walutą obcą a walutą swojego konta, jednocześnie korzystając z karty do płacenia lub wypłacania gotówki z bankomatu za granicą. W takim przypadku lokalny terminal płatniczy lub bankomat będą korzystały z kursu wymiany, który często jest znacznie gorszy niż kurs stosowany przez tradycyjne banki. Nauczyliśmy się na własnej skórze, że ten margines może wynosić nawet 8%! Jest to również znacznie gorszy kurs wymiany niż przy użyciu innowacyjnej karty wielowalutowej (patrz wskazówka nr 3).

Koszty dynamicznej konwersji waluty mogą być naprawdę wysokie, więc pamiętaj – zawsze płać w lokalnej walucie.

Wskazówka 3: Nie używaj tradycyjnej karty do płacenia w obcej walucie / wypłacania gotówki za granicę

Możesz dodać te opłaty bardzo szybko. Weźmy na przykład parę podróżującą przez 2 tygodnie w USA z 1 dzieckiem. Według tego raportu średni koszt takich wakacji wyniósłby około 4200 USD. Jeśli czterokrotnie wypłacisz 200 USD z bankomatu, a resztę wydasz w gotówce, zapłacisz 123 HS (lub około 475 PLN) w HSBC i 110 USD (lub około 425 PLN) według ukrytych opłat za wymianę + opłaty w La Banque Postale do wypłat gotówki z bankomatów. Polskie banki pobierają podobne opłaty.