Na przestrzeni ostatnich 30 lat świat, w którym żyjemy zmienił się totalnie. Innowacja i technologia dotknęła każdą dziedzinę życia. Obecne telefony komórkowe mają więcej RAM-u niż pierwsze komputery. Komputer zabieramy ze sobą wszędzie i nikogo nie dziwi darmowe, publiczne WiFi. A jeszcze wielu z nas pamięta, jak trzeba było zrezygnować z rozmów w domu, aby móc surfować na PC. Nikogo nie dziwi dziecko wpatrzone w tablet, które samodzielnie przelewa pieniądze za zakupy na allegro. Żyjemy w czasach, w których sztuczna inteligencja dostała ludzkie imię. Czy zatem można się dziwić, że technologia przyszła również do bankowości? I nie mówimy tutaj o kontach internetowych…
Za każdym razem, gdy pojawia się temat kryptowalut, pada słowo bezpieczeństwo oraz anonimowość. A zaraz potem pojawia się jak cień blockchain… To są jedne z głównych argumentów zwolenników kryptowalut w debatach nad przyszłością pieniądza. Wiele osób zauważa, że bitcoin – ojciec wszystkich kryptowalut (za mamę można uznać ETH?), jest w stanie zrewolucjonizować system płatności na świecie. Całkowicie bezpieczne płatności bez pośredników, czy to możliwe? Może i tak, ale… czy jest faktycznie taka potrzeba?
Czy faktycznie kryptowaluty, czyli systemy płatności oparte o krytpografię, są lepsze od dolarów i złotówek? W tej krótkiej poradzie pochylimy się nad tym pytaniem i spróbujemy dostrzec wady i zalety standardowego pieniądza względem kryptowalut. Kryptowalutom przyjrzymy się na przykładzie najbardziej popularnych bitcoinów.
KRYPTOWALUTY | vs | STANDARDOWE WALUTY |
---|---|---|
Generowane przez komputery (w procesie kopania kryptowalut) | Emitowane przez Państwa | |
Zdecentralizowane (nikt ich nie może kontrolować) | Scentralizowane (monitorowane przez Rząd) | |
Cyfrowe medium wymiany | Fizyczne medium wymiany | |
Ograniczona podaż | Nieograniczona podaż |
KRYPTOWALUTY (Bitcoiny)
Zalety
- Zapewniają anonimowość podczas transakcji – nie są przetwarzane przez żadnych pośredników, nie są kontrolowane przez instytucje państwowe i międzynarodowe;
- Posiadają mechanizm obronny przed inflacją – zasoby będą zwiększać się tylko do limitu 21 milionów;
- Wykonywanie transakcji jest niezwykle szybkie, niezależnie od tego, z jakich krajów uczestnicy biorą udział w transakcji;
- Przelew za pomocą bitcoinów jest tańszy niż bankowość elektroniczna (banki biorą prowizję);
- Są bezpieczne – szyfrowanie poprzez kod daje większe możliwości zabezpieczania.
Wady
- Możliwość delegalizacji handlem kryptowalutami w danym kraju przez Rząd (m.in. Rosja, Chiny);
- W przypadku zagubienia klucza nie ma organizacji, która może pomóc w odzyskaniu wartości, jesteś zdany na siebie;
- Bitcoiny nie są w żaden sposób kontrolowane przez instytucje finansowe – nie ma gwarancji ich stabilności oraz wartości;
- Mogą być atrakcyjne dla wszelkiej maści przestępców i wykorzystywane w nielegalnych biznesach.
STANDARDOWE WALUTY
Zalety
- Pełna dostępność w każdym miejscu na świecie;
- Transakcje internetowe odbywają się przez sprawdzonych pośredników za małe pieniądze (dotpay, payU, Paypal);
- Możliwość płatności zbliżeniowych w większości sklepów detalicznych;
- Bezpłatne konta bankowe w ofercie większości banków;
- Możliwość korzystania z karty debetowej „w podbramkowych” sytuacjach;
- W przypadku nagłej śmierci, stosunkowo łatwe odzyskanie pieniędzy przez rodzinę właściciela.
Wady
- Stosunkowo długi czas przelewów;
- Drogie transakcje międzynarodowe (przewalutowywanie generuje spore koszty);
- Zależność od sytuacji politycznej;
- Inflacja (drukowanie pieniędzy przez Rząd, co za tym idzie zmniejszenie realnej wartości pieniądza).
Podsumowując, rywalizacja między kryptowalutami a sektorem finansowym trwa w najlepsze. Faktem jest, że posiadając konto w banku, oddajemy odpowiedzialność za pieniądze jakie w tę instytucję wkładamy. Zakładając, że obecny system wolny jest od oszustw i niewidocznych oddolnie przekrętów (co jest założeniem ryzykownym), kryptowaluty stają się tylko miejscem anonimowego prania pieniędzy i wymiany wartości dla skomputeryzowanych geeków.
Załóżmy jednak, że zagrania banków nie są w pełni uczciwe i transparentne. Ustalmy, że transakcje nie są bezpieczne i nie podoba nam się, że ktoś trzeci musi mieć kontrolę nad przepływem gotówki. Przy takich założeniach Bitcoin i inne kryptowaluty dostają swoją szansę w dziejach ludzkości. Okazję do zaktualizowania systemu wymiany pieniędzy o kod programistyczny. Tak samo jak Internet jest zdecentralizowanym źródłem wymiany informacji, tak kryptowaluty mogą stać się zdecentralizowanym źródłem wymiany wartości. Technologia mówi jednoznacznie – jest to możliwe, rzeczywistość natomiast – „pożyjemy, zobaczymy”.
Nie wiemy, czy ta oddolna forma wymiany pieniądza oparta o technologię, do której jako ludzkość wcześniej nie mieliśmy dostępu, przyczyni się do aktualizacji systemu finansowego. Dokładnie w taki sam sposób jaki zrobił to e-mail, posyłając tradycyjne listy na emeryturę. Być może jednak blockchain jest tylko dodatkiem do systemu finansowego i nigdy nie zagrozi monopoliście jakimi są banki.