Czym są monety bulionowe ?

1147

Monety bulionowe (lokacyjne, inwestycyjne) – monety wykonane z metali szlachetnych (głównie złota, srebra, platyny lub palladu) bite w celach inwestycyjnych, czyli lokowania kapitału. Te monety niekiedy nie posiadają deklarowanej wartości nominalnej, a zamiast wartości nominalnej podawana jest zawartość kruszcu, np. 1 uncja (t oz). Emisja monet zazwyczaj nie jest ograniczona i zależy od popytu na nie na rynku.

Co to są monety bulionowe?

Monety bulionowe są najczęściej wymieniane w kontekście inwestycji w złoto. Wiele osób rozpoczyna inwestycję w kruszec od zakupu wartościowych monet. Warto zauważyć, że monety bulionowe są również wykonane z innych metali szlachetnych, w tym z coraz bardziej popularnego srebra. Co warto o nich wiedzieć?

Monety bulionowe są najczęściej przedmiotem zainteresowania osób, które w ich zakupie widzą możliwość osiągnięcia zysku. Wykonane są z metali szlachetnych, dzięki czemu mogą być łatwo traktowane jako produkty inwestycyjne, a niektóre z nich są uznawane niemal na całym świecie (np. American Eagle czy Filharmonia Wiedeńska).

Czym właściwie jest moneta bulionowa?

Moneta ta jest wykonana z metalu szlachetnego – złota lub srebra. Procentowa zawartość metalu szlachetnego w danej monecie określa jej wartość. Warto zauważyć, że monety bulionowe produkowane są w celach inwestycyjnych, w odróżnieniu od monet pamiątkowych czy kolekcjonerskich, nie są one również ograniczone co do ilości ich produkcji. Waga monet bulionowych podawana jest zazwyczaj w uncjach; domyślnie jest to oczywiście uncja trojańska, służąca do określania wagi produktów wykonanych z metali szlachetnych.

Skąd wzięły się monety bulionowe?

Pierwszą bulionową monetę wybito w Republice Południowej Afryki, najsłynniejszą monetę lokalizacyjną na świecie, którą jest Krugerrand. Pierwszy egzemplarz został wybity w 1967 roku; w odróżnieniu od reszty monet bulionowych, Krugerrand stał się w tym czasie prawnym środkiem płatniczym w RPA; warto pamiętać, że do 1980 roku Krugerrand stanowił prawie 90% wszystkich monet bulionowych na świecie. Ze względu na fakt, że znajdowały się one w normalnym obiegu, poza metalem szlachetnym, dodawano do nich miedź – stąd charakterystyczny pomarańczowy kolor monety.

Krugerrand - monety bulionowe
Krugerrand – monety bulionowe

Podczas gdy Krugerrand jest uważany za pierwszą monetę lokalną na świecie, pierwszą bulionową monetą w Polsce był Orzeł Bielik. Jej produkcja rozpoczęła się w 1995 roku, tuż po denominacji polskiego złotego. Podobnie jak inne monety lokalizacyjne, Orzeł Bielik jest produkowany w systemie uncjowym. Co ciekawe, „Bieliki” bite są w stosunkowo niewielkim nakładzie, co oznacza, że mogą być poszukiwane nie tylko przez inwestorów, ale także przez kolekcjonerów – zwłaszcza jeśli nakład w danym roku był wyjątkowo mały (na każdej monecie znajduje się rok jej produkcji).

Orzeł Bielik - monety bulionowe
Orzeł Bielik – monety bulionowe

Orzeł Bielik to złota moneta bulionowa produkowana wyłącznie przez Mennicę Polską na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Warto zauważyć, że Mennica Polska S.A. posiada w swojej ofercie także inne polskie monety bulionowe takie jak złoty Fryderyk Chopin i Merentibus.

Jak odróżnić monetę bulionową od kolekcjonerskiej?

Monety bulionowe są zawsze oznakowane w specjalny sposób; również sprzedawcy, którzy sprzedają monety lokacyjne są zobowiązani do poinformowania klienta o specyfice produktu. Jakie są cechy charakterystyczne monet bulionowych? Można wymienić co najmniej kilka z nich; są to: informacje na temat wagi, oznaczenie kruszcu i jego próby, a także rok wybicia. Informacje te powinny być widoczne bezpośrednio na produkcie. Bardzo często monety bulionowe są pozbawione wartości nominalnej – to właśnie zawartość kruszcu decyduje o ich wartości.

Złote i srebrne monety bulionowe

Złote monety bulionowe są znacznie bardziej powszechne od tych srebrnych monet – inwestowanie w złoto uważane jest za bezpieczniejsze, dzięki czemu produkty ze złota są częściej wybierane przez potencjalnych nabywców. Do najbardziej znanych złotych monet lokalizacyjnych należą: wspomniany wcześniej Krugerrand, American Eagle, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur, Filharmonia Wiedeńska, Chińska Panda oraz Amerykański Złoty Bizon. Rozpoznanie i popularność monet lokacyjnych wpływa nie tylko na ich wartość, ale także na możliwość szybszej sprzedaży produktu inwestycyjnego.

Czy warto inwestować w monety bulionowe?

Niektóre osoby mogą mieć wątpliwości, czy w ogóle warto inwestować w monety bulionowe; uważają, że kupno złota lub srebra nie przyniesie im oczekiwanych zysków. Należy jednak pamiętać, że kupując monety bulionowe (zwłaszcza złote) inwestor zabezpiecza przede wszystkim swój kapitał. Jest to niezmiernie istotne, zwłaszcza w czasach, gdy sytuacja polityczna i gospodarcza na całym świecie wydaje się być bardzo niepewna; metale szlachetne, a zwłaszcza złoto, należą do najbezpieczniejszych inwestycji i są coraz częściej wybierane (także przez Polaków).

Ci, którzy decydują się na zakup złotych monet kruszcowych, są zwolnieni z podatku VAT od zysków – złoto inwestycyjne jest zwolnione z tzw. podatku Belki, który może być niezwykle ważną informacją dla wszystkich potencjalnych inwestorów.