Po wyborach we Francji neutralne reakcje rynków finansowych

1244

Informacje gospodarcze

Z kraju:

Oficjalne aktywa rezerwowe w Polsce spadły w kwietniu do 100 404 mln euro ze 104 705,6 mln euro w marcu – podał NBP.

Ze świata:

Po podliczeniu 99,99% głosów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji poinformowało, że zwycięzca II tury wyborów prezydenckich Emmanuel Macron uzyskał 66,06% oddanych głosów, podczas gdy jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 33,94% głosów. Frekwencja wyniosła 74,62%. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w kwietniu wzrosła o 211 tys. wobec 190 tys. oczekiwań – podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Stopa bezrobocia wyniosła 4,4% vs konsensus 4,6%. KE obniży w przyszłotygodniowych projekcjach prognozę wzrostu gospodarczego dla Grecji na ten rok z 2,7% do około 2% – poinformowało w piątek w Brukseli źródło unijne. Ateny mają jednak szanse na wyjście z procedury nadmiernego deficytu.

Ostatnia sesja

NFP lepsze choć marcowe dane zrewidowane w dół

W piątek apetyt na ryzyko był utrzymywany. Giełdy akcji rosły odciągając kapitał od bezpiecznych aktywów co ciążyło długowi. Wydarzeniem dnia były amerykańskie rządowe dane z rynku pracy. Dane o NFP okazały się zdecydowanie lepsze od konsensusu i poprzednich odczytów, które jednak zostały zrewidowane w dół. Stopa bezrobocia z kolei spadła do poziomu 4,4% poziomu najniższego od 2007 r. Nie zaskoczyła z kolei płaca godzinowa, która utrzymała oczekiwany wzrost o 0,3% m/m, ale przy rewizji marcowego odczytu w dół. Dane wpisały się w rynkowe oczekiwania na 3 podwyżki stóp procentowych Fed w tym roku, co w układzie walutowym nie przyniosło wyraźniejszych ruchów, natomiast amerykański dług po chwili zmienności ustabilizował się w granicach odniesienia. Górę brały jednak emocje przed wyborami we Francji co w ostatecznym rozrachunku przyniosło lekkie umocnienie euro i przede wszystkim wzrost rentowności niemieckich Bundów. Na tym tle krajowa krzywa pozostała stabilna natomiast złoty lekko zyskał.

Dzisiejsza sesja

E. Macron wygrywa we Francji

Po weekendowej drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji nowym prezydentem zostanie E. Macron. Centrowy kandydat po pierwszej turze był wyraźnym faworytem, co wobec wygranej nie zaskoczyło rynków. Tym samym neutralne reakcje rynków finansowych w poniedziałek nie dziwią. EUR-USD pozostaje bliski piątkowym poziomom, a złoty wobec spadku ryzyka w Europie zyskuje. Analogiczne siły coraz bardziej podbijają rentowności długu na rynkach bazowych co na razie jednak nie przekłada się na wyprzedaż krajowych benchmarków. Niemniej w perspektywie dzisiejszego pustawego kalendarium (poranne dobre dane o niemieckich zamówieniach w przemyśle przeszły bez większego echa; indeks Sentix – drugoplanowa figura) spadek awersji do ryzyka po wygranej E. Macrona będzie czynnikiem stymulującym zakupy bardziej ryzykownych aktywów co może pomagać złotemu i krajowym aktywom, choć potencjał wzrostu długu wydaje się ograniczony. /afr/