Produkcja przemysłowa Niemczech w lutym wzrosła bardziej niż oczekiwano

552

W lutym produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 0,7% w porównaniu ze styczniem, podczas gdy w ujęciu rocznym wskaźnik spadł o 0,4%. Takie dane zostały opublikowane przez agencję statystyczną Distatis. Eksperci przewidywali bardziej znaczący spadek rocznej wielkości produkcji przemysłowej – o 1,4%, podczas gdy wzrosła ona o 0,5% w ciągu miesiąca. W stosunku do poprzedniego miesiąca nastąpił spadek produkcji w przemyśle przetwórczym i górniczym o 0,2%. Jednocześnie w lutym odnotowano wzrost wolumenów budowlanych o 6,8%. Wzrost produkcji o 0,6% zaobserwowano w obszarze dóbr przemysłowych, podczas gdy w lutym produkcja energii elektrycznej była o 3,1% mniejsza niż w styczniu.

Nadwyżka handlowa Niemiec wzrosła w lutym

Federalny Urząd Statystyczny Niemiec odnotował w lutym nadwyżkę bilansu handlowego Niemiec na poziomie 17 mld 900 mln euro. Jego wartość wzrosła z 14 mld 600 mln euro w styczniu, a nadwyżka zmniejszyła się o 2% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W lutym Niemcy wyeksportowały towarów i usług o 3,9% więcej niż rok wcześniej. Wielkość eksportu wynosi 108 mld 800 mln euro. Import wzrósł o 5,1% do 90 mld 900 mln euro. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku nadwyżka handlu zagranicznego Niemiec wyniosła 32,5 mld euro, wzrastając o 8% w ciągu roku. Eksport wykazał wzrost o 2,8% do 217 mld 700 mln euro. Import osiągnął 185 mld 200 mln euro, wzrastając o 5%.

Chińskie rezerwy walutowe wzrosły w marcu do najwyższego od 7 miesięcy poziomu

Chińskie rezerwy walutowe pod koniec marca wzrosły o 8 mld 580 mln dolarów w porównaniu z poprzednim miesiącem, podał Narodowy Bank Chin. Zdaniem ekspertów wzrost rezerw nie był oczekiwany. Wielkość rezerw walutowych Chin, największych na świecie, osiągnęła 3 bln 99 mld juanów, wzrastając piąty miesiąc z rzędu. Jednocześnie wzrost rezerw złota w kraju był nieznaczny. W zeszłym miesiącu rezerwy wzrosły o 360 tys. uncji, osiągając 60 mln 620 tys. uncji. Ich łączna wartość spadła do 78 mld 525 mln dolarów z lutowego poziomu w 79 mld 498 mln dolarów. Od początku 2019 roku, juan w stosunku do dolara amerykańskiego wzrósł o ponad 2%, w marcu jego wartość spadła o 0,3%.

Liczba zezwoleń na budowę w Kanadzie spadła w lutym

W lutym władze Kanady wydały pozwolenia na budowę o wartości 7 mld 800 mln dolarów, czyli o 5,7% mniej niż w styczniu, kiedy odnotowano spadek o 6%. Zmniejszenie zezwoleń zostało spowodowane mniejszą liczbą wniosków o budowę budynków mieszkalnych. Zezwolenia na budowę budynków mieszkalnych zostały wydane w wysokości 4 mld 900 mln dolarów, co jest najniższą wartością od kwietnia 2017 roku. Spadek w porównaniu ze styczniem wyniósł 8,5%. Liczba pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych zmniejszyła się w ciągu miesiąca, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy – znacznie wzrosła. Pozwolenia na budowę niemieszkalnych budynków zostały wydane na kwotę w 2 mld 900 mln dolarów. Jest to o 0,5% mniej niż miesiąc wcześniej. Po raz pierwszy od 5 miesięcy odnotowano wzrost liczby zezwoleń instytucjonalnych, ich wskaźnik wzrosła o 11,6%.

Akcje Boeinga spadły z powodu planów ograniczenia produkcji samolotów 737

Amerykańska Boeing poinformowała, że planuje zmniejszyć produkcję liniowych modeli 737 o prawie 20% miesięcznie. Decyzja została podjęta po katastrofie dwóch samolotów tego modelu. Doprowadziło to do tego, że kilka krajów ogłosiło zawieszeniu ich lotów. Dyrektor generalny Boeinga Dennis Muhlenburg przyznał w piątek, że obie katastrofy zostały spowodowane awarią systemu poprawy zwrotności MCAS. Od połowy tego miesiąca liczba samolotów tego modelu produkowanych przez firmę zostanie zmniejszona do 42 z 52 jednostek w ciągu miesiąca. Ta wiadomość dla firmy doprowadziła do spadku jej udziałów i udziałów jej dostawców. Akcje Meggitt, Melrose i Safran straciły 1-2.5%. Akcje Boeing spadły o 2,7%, podczas gdy europejski Airbus, rywal Boeinga, odnotował wzrost udziałów o 1%.

Indeks zaufania do gospodarki strefy euro osiągnął w marcu najwyższy poziom od 4 miesięcy

Zaufanie inwestorów do gospodarki strefy euro w marcu bieżącego roku osiągnęło najwyższy poziom w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Według najnowszego badania Sentix przeprowadzonego wśród 936 inwestorów, odpowiedni wskaźnik wyniósł minus 0,3 pkt, wzrastając z minus 2,2 pkt w lutym. Eksperci nie spodziewali się tak wielkiego wzrostu, przewidywali indeks na poziomie minus 2 pkt. Wskaźnik, odzwierciedlający oczekiwania inwestorów wzrósł do najwyższej wartości od maja 2018 roku, osiągając minus 4,3 pkt w porównaniu z minus 10,3 pkt miesiąc wcześniej. Jednocześnie wskaźnik bieżącej sytuacji spadł do najniższego poziomu w 3,8 pkt od lutego 2015 roku. Spadek tego wskaźnika odnotowano już ósmy miesiąc z rzędu.