Produkcja przemysłowa w Japonii spadła o 3,4% w styczniu

668

Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w styczniu o 3,4% w porównaniu z grudniem, kiedy wskaźnik spadku wynosił 0,1%. Są to ostateczne dane opublikowane przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii. Tempo spadku produkcji przemysłowej w pierwszym miesiącu tego roku było najbardziej znaczące za cały rok. Urząd zauważa, że ​​spadek w kraju jest notowany w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Ekonomiści przewidywali jeszcze większe zmniejszenie produkcji przemysłowej – o 3,7%. W porównaniu ze styczniem 2017 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3%. W grudniu ten wskaźnik spadł o 1,9%. W porównaniu do grudnia produkcja w przemyśle metalurgicznym spadła o 4%. Największy spadek odnotowano w produkcji obrabiarek i urządzeń przemysłowych, gdzie wskaźnik spadł o 9,6%.

Nadwyżka handlu zewnętrznego w strefie euro spadła w styczniu

Nadwyżka w handlu zagranicznym strefy euro spadła do 1,5 mld euro w styczniu w porównaniu z grudniową nadwyżką w wysokości 17 mld euro, wynika z danych Eurostatu. Eksperci spodziewali się mniejszego spadkuy nadwyżki – do 8 mld euro. Kraje strefy euro eksportowały w styczniu towarów na kwotę w 183 mld 1 euro, czyli o 2,5% więcej niż rok wcześniej. Wielkość importu wyniosła 181 mld 800 mln euro, wzrastając o 3,4% w ciągu roku. Wzrost eksportu w styczniu był obserwowany drugi miesiąc z rzędu dzięki dostawom do USA, podczas gdy dostawy do Wielkiej Brytanii, Chin i Turcji spadły. W styczniu Unia Europejska odnotowała deficyt handlowy w wysokości 24 mld 900 mln euro wobec nadwyżki 700 mln euro miesiąc wcześniej.

Właściciele około 87 tysięcy objektów nieruchomości w Brytanii są nieznani

Według badań przeprowadzonych przez organizację pozarządową Global Witness, około 87 tys. obiektów nieruchomości w Anglii i Walii są zarejestrowane w spółkach offshore. Jak zauważyła przedstawicielka organizacji, Aiva Lee, podobna nieruchomość to dobry sposób na pranie skradzionych pieniędzy dla przestępców i skorumpowanych urzędników. Według Urzędu Rejestracji Tytułów Ziemskich i Nieruchomości ich wartość katastralna wynosi 56 miliardów funtów. Jednak według obliczeń Global Witness, które uwzględniają inflację i brak danych na temat cen niektórych obiektów, ich koszt może przekroczyć 100 mld funtów. Raport ten wszedł do komisji parlamentarnej, która rozważa kwestię utworzenia rejestru ostatecznych właścicieli nieruchomości brytyjskich.

Do końca 2018 roku Xiaomi otrzymała zysk netto wobec straty rok wcześniej

Chińska firma Xiaomi, specjalizująca się w produkcji elektroniki, poinformowała, że ​​zgodnie z wynikami z 2018 roku otrzymała zysk netto w wysokości 13 mld 480 mln juanów po stracie netto w wysokości 43 mld 890 mln juanów rok wcześniej, pisze projekt finversia.ru. Przychody wyniosły 174 mld 920 mln juanów, wzrastając o 52,6%. Wzrost przychodów zaobserwowano we wszystkich segmentach biznesu. Wskaźnik jednostki produkcji smartfonów wzrósł o 41,3%. Sprzedaż telewizorów wzrosła o 225%. Znaczący wzrost przychodów odnotowano również w dziedzinie usług internetowych i reklam. Pierwszy wskaźnik wzrósł w ciągu roku o 61,2%, drugi – o 79,9%. Sprzedaż Xiaomi poza Chinami wzrosła o 118%. Przychody zagraniczne stanowiły 40% od całkowitych przychodów firmy, w porównaniu z 28% w 2017 roku.

Dochody budżetu Chin w pierwszych dwóch miesiącach roku wzrosły o 7%

W pierwszych dwóch miesiącach 2019 roku dochody budżetu Chin wzrosły o 7% do 3 bln 910 mld juanów w ujęciu rocznym, zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów. Rząd centralny odnotował wzrost dochodów budżetowych o 6,6% do 1 bln 940 mld juanów. Łączny dochód budżetów samorządów lokalnych wyniósł 1 bln 970 mld juanów, wzrastając o 7,4%. Dochody podatkowe wyniosły 3,5 bln juanów. Ich wzrost notował się na poziomie 6,6%. Jednocześnie zmniejszyły się dochody z poboru podatku dochodowego od osób fizycznych o 18,1%. Chińskie wydatki budżetowe przez dwa miesiące wzrosły o 14,6% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej, osiągając 3 bln 330 mld juanów. Największy wzrost wydatków dotyczył transportu, ochrony środowiska i oszczędności energii. 

Płace w strefie euro wzrosły o 2,3% w czwartym kwartale

Wzrost płac za godzinę strefy euro w czwartym kwartale 2018 roku wyniósł 2,3% w ujęciu rocznym, podobnie jak w poprzednim kwartale, pokazały dane Eurostatu. W grudniu bezrobocie w strefie euro spadło do najniższego poziomu od października 2008 roku, osiągając 7,8% w porównaniu z 8,6% w grudniu 2017 roku. Te dane wskazują na zachowanie silnego rynku pracy, nawet przy spadku wzrostu produkcji. W czwartym kwartale odnotowano wzrost liczby wakatów do rekordowych 2,3% z 2,1% kwartał wcześniej. Ceny konsumpcyjne wzrosły w czwartym kwartale o 1,9% w ujęciu rocznym. Raport agencji statystycznej podaje, że ​​aktywne wydatki konsumenckie mogą być dobrym wsparciem dla wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Eksport zegarków ze Szwajcarii wzrósł w lutym o 3,4%

Według Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarków w lutym nastąpił wzrost eksportu zegarków ze Szwajcarii o 3,4% do 1 mld 755 mln franków szwajcarskich. Tempo wzrostu przyspieszyło w porównaniu ze styczniowym wzrostem o 0,2%. Jednocześnie tak duże rynki sprzedaży zegarków szwajcarskich, jak Hong Kong i Stany Zjednoczone, wykazały spadek eksportu w zeszłym miesiącu. Dostawy w Hongkongu spadły o 3,8%, w USA – o 6,6%. Najbardziej znaczący wzrost eksportu szwajcarskich zegarków – o 58,3%б odnotowano w Wielkiej Brytanii. Dostawy zegarków wzrosły również do Chin o 15,1%, Japonii – o 19,4% i Rosji – o 39,3%. Według administracji celnej kraju, nadwyżka handlowa Szwajcarii w lutym wyniosła 2 mld 38 mln franków, wzrastając w stosunku do stycznia o 1 mld 390 mln franków. Całkowity eksport wzrósł w lutym o 1,3%, podczas gdy import spadł o 3%.