Rodzaje Ekonomii

982

Ekonomia to nauki społeczne o zarządzaniu i gospodarowaniu w warunkach ograniczonych zasobów, dziedzina wiedzy zajmująca się analizą procesów gospodarczych. Odkryj rodzaje ekonomii:

Mikroekonomia

Dziedzina ekonomii zajmująca się badaniem ludzkich wyborów dotyczących niedoboru towarów, w tym w szczególności zachowań indywidualnych konsumentów i przedsiębiorców oraz interakcji między tymi zachowaniami na poszczególnych rynkach. Jest to nauka zajmująca się szczegółową analizą decyzji osób fizycznych dotyczących produkcji i wymiany (zakupu i sprzedaży) towarów. Głównym obszarem mikroekonomii jest teoria rynku, analizująca związek między popytem a podażą oraz problem równowagi na poszczególnych rynkach: dobra materialne, usługi i czynniki produkcji.

Makroekonomia

Dziedzina ekonomii, która wykorzystuje wartości zagregowane (zbiorowe, ogólne) do badania wzorców zachodzących w całej gospodarce. Makroekonomia koncentruje się przede wszystkim na zrozumieniu, w jaki sposób powstaje dochód narodowy i jak dochód narodowy jest rozdzielany, a także związanych z tym problemów z inflacją, bezrobociem, inwestycjami i bilansem płatniczym, z uwzględnieniem polityki pieniężnej banku centralnego i polityki gospodarczej stan.

Polityka Fiskalna

Wszystkie działania państwa obejmujące wykorzystanie szeregu instrumentów fiskalnych, takich jak podatki i inne podatki publiczne, wydatki, deficyt publiczny, dług publiczny, gwarancje i poręczenia kredytowe udzielane podmiotom gospodarczym mającym wpływ na budżet państwa w celu uzyskania określonych podatków i podatków cele fiskalne.

Oprócz polityki pieniężnej i kursowej polityka fiskalna jest jedną z głównych polityk makroekonomicznych. O kształcie polityki fiskalnej decydują organy podatkowe, w tym: parlament, rząd, minister finansów i organy podatkowe. Rozróżnia się ekspansywną politykę fiskalną (polegającą na zwiększaniu wydatków państwowych i / lub obniżaniu podatków) i restrykcyjną politykę fiskalną (polegającą na zmniejszaniu wydatków państwowych i / lub podwyższaniu podatków). W teorii finansów publicznych spór dotyczy celów i formy polityki fiskalnej.

Takie projekty zachęcają do tworzenia miejsc pracy, zwiększają dochód do dyspozycji, zwiększają wydatki i poprawiają ogólną gospodarkę. Dobry przykład dużych wydatków rządowych nastąpił po wielkiej recesji w latach 2008-2009, kiedy rząd USA przyjął amerykańską ustawę o odbudowie i reinwestycji w 2009 r., Która obejmowała plany wydania 787 miliardów dolarów na uratowanie kraju przed recesją.