Rynek pracy w USA na celowniku. EBC dostrzega poprawę otoczenia

1132
Informacje gospodarcze
Wiadomođci z kraju:

Rząd przyjął w czwartek stanowisko w sprawie handlu w niedzielę, nie określając liczby niedziel, w których powinien być zakaz – powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów H. Kowalczyk.

Wiadomości ze świata:

Dziś o 14:30 opublikowane zostaną dane o stopie bezrobocia dla USA, za luty. Konsensus 4,7%.

Dziś o 14:30 opublikowane zostaną dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA za luty. Konsensus 200 tys.

Dziś o 14:30 opublikowane zostaną dane o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA, za luty. Konsensus 215 tys.

Rynek walutowy
Ostatnia sesja
EBC dostrzega poprawę otoczenia

EUR-USD w górę ale bez wybicia z krótkoterminowej konsolidacji. Kurs głównej pary przejściowo przebywał powyżej 1,06, ale ostatecznie dzień kończył na 1,0575. Argumentów do zagrywek pod silniejsze euro dostarczył M. Draghi. EBC podniósł prognozy inflacji na ten i przyszły rok, ale w dłuższym terminie nie zmienił – inflacja ma być poniżej celu. Tym samym potwierdzona została zasadność obecnego kształtu polityki monetarnej. Niemniej lekko jastrzębie zaskoczenia pojawiły się w postaci bardziej optymistycznego doboru słów opisujących otoczenie gospodarcze. Euro umocniło się nie tylko względem dolara, ale również do złotego. Można powiedzieć, iż RPP pozostała lekko w tyle za EBC w ocenie sytuacji, co oddane zostało w kursie EURPLN, który podniósł się powyżej 4,32, rodząc ryzyko formacji podwójnego dna, z kluczowym oporem 4,3365. Na giełdach w czwartek dominował marazm: DAX zyskał 0,1%, podobnie SP500 0,1%. Nikkei225 dziś rósł o 1,5% wciąż rozgrywając temat słabszego jena względem dolara. SHC cofnął się o 0,1%.

Dzisiejsza sesja
Dziś NFP

EUR-PLN kontynuuje marsz na północ, ale już nie z takim impetem. Kluczowym technicznym oporem jest 4,3365 i jego bliskość powinna ograniczać przecenę złotego. EUR-USD z kolei wraca powyżej 1,06 – tu istotnym poziomem jest 1,0640. Dziś publikowane będą dane z amerykańskiego rynku pracy, których znaczenie zostało jednak „rozładowane” przez środowy ADP, po których marcowa podwyżka stóp jest niemal pewna. /js/

Rynek stóp procentowych
Ostatnia sesja
EBC podnosi prognozy

Czwartkowa sesja kontynuowała nastroje z środy, krzywa rentowności rodzimego długu umacniała się na krótkim końcu oraz symboliczne umocnienie średniej i długiej perspektywy. Krajowe 10-latki podniosły rentowności o 1 p.b. do 3,74%, a nastroje były kierunkowo zgodne z rynkami bazowymi, które od końca lutego wyraźnie są niechętne obligacjom. Rentowności niemieckich papierów 10-letnich podniosły się do 0,421%, a amerykańskich – do 2,598%, ocierając się o grudniowe szczyty. W obu przypadkach wzrost rentowności wywołany jest czynnikami tego samego kalibru: w USA spodziewana podwyżka stóp procentowych w przyszłą środę, a w strefie euro – wczorajsze projekcje podwyższające perspektywę dla inflacji HICP w 2017 i 2018 r. oraz utrzymujące 2019 r. bez zmian; oraz podwyższające oczekiwania PKB na ten i przyszły rok. Rynki bazowe mają więc preteksty ze strony banków centralnych do gry przeciwko obligacjom długoterminowym.

Dzisiejsza sesja
Rynek pracy w USA na celowniku

Dzisiejsza sesja kontynuuje wczorajsze ruchy obligacji z długiego końca. Krajowe 10- latki odnotowują wzrost rentowności do 3,76%, niemieckie odpowiedniki osiągają 0,435%, a amerykański – pułap 2,61% (zostało 3 p.b. do grudniowego lokalnego maksimum). Dzisiaj uwaga inwestorów globalnych skierowana będzie na popołudniowe publikacje danych z rynku pracy w USA z luty, które są kluczowym elementem postrzegania przez Fed kondycji gospodarki. O godz. 14:30 podana zostanie stopa bezrobocia w lutym (konsensus 4,7%) oraz zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, zakotwiczona wysoko przez środowy raport ADP (odczyt +298 tys. miejsc pracy). Rynek już przesądził o marcowej podwyżce stóp procentowych, niepewność pozostaje w kwestii retoryki Fed odnośnie dalszych ruchów i na to inwestorzy oczekują, jak również na przyszłotygodniowe projekcje makroekonomiczne FOMC.