Dziś humory kształtuje Moody’s

1168

Informacje gospodarcze

Z kraju:

Dziś Moody’s podejmie decyzje w sprawie ratingu Polski. BGK szacuje, że zysk netto banku za 2017 r. będzie nie niższy niż 350 mln zł, które bank wypracował w 2016 roku – poinformowała prezes BGK B. Daszyńska-Muzyczka. Bank nie planuje do końca ’18 emisji obligacji własnych na zwiększenie swojego kapitału. Wprowadzenie programu 500+ dla emerytów będzie zależało od sytuacji budżetu w 2018 r. – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wicepremier M. Morawiecki. Dodał, że chciałby, żeby reforma OFE weszła w życie od 1 lipca 2018 r.

Ze świata:

Rada Prezesów EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe i parametry programu skupu aktywów bez zmian – wynika z czwartkowego komunikatu EBC. Jednocześnie EBC utrzymał gotowość do zwiększenia skali programu skupu aktywów. EBC podniósł prognozę wzrostu PKB strefy euro w 2017 r. do 2,2% z 1,9% oczekiwanych w czerwcu, co oznaczałoby najwyższą dynamikę od 2007 r. – wynika z projekcji banku. EBC obniżył prognozę inflacji HICP w 2018 r. do 1,2% z 1,3%, a w 2019 r. do 1,5% z 1,6%. Jeśli potencjalne ryzyka nie zmaterializują się, EBC będzie gotowy podjąć decyzję ws. przyszłości QE już w październiku – powiedział na konferencji po posiedzeniu EBC M. Draghi, prezes banku. Powtórzył, że bank wciąż jest gotowy do zwiększenia skali programu skupu aktywów oraz że ostatnia zmienność EUR nadal niepokoi. Prezydent D. Trump podczas spotkania z przywódcami obu partii w Kongresie w środę, zgodził się na propozycję Demokratów, aby powiązać przyznanie pomocy dla ofiar huraganu Harvey z podwyższeniem limitu zadłużenia rządu federalnego na okres do 15 grudnia.

Ostatnia sesja

EBC gołębie, ale wyższe prognozy wsparły euro

Czwartkowa sesja na rynkach przebiegała dwutorowo. Przed południem handel zarówno na walutach jak i na długu przebiegał spokojnie, jednak pierwsze sygnały do ożywienia dały finalne odczyty dynamiki PKB w strefie euro za 2q br. Te okazały się wyższe niż się spodziewano, co przełożyło się na wzrost wartości euro. Co ciekawe pozytywne zareagował również dług, który prawdopodobnie zaczął wyceniać gołębie stanowisko EBC wobec zbytniej aprecjacji EUR-USD. Po południu pierwsze decyzje EBC o pozostawianiu stóp na niezmienionym poziomie nie wywarły jeszcze większego wpływu na notowania, ale późniejsza konferencja dała kolejne impulsy. M. Draghi utrzymał gotowość do zwiększenia skali programu skupu aktywów, jeśli zajdzie konieczność wskazując, że jeśli potencjalne ryzyka nie zmaterializują się, EBC będzie gotowy podjąć decyzję ws. przyszłości QE już w październiku. Szef EBC powtórzył jednocześnie, że ostatnia zmienność EUR nadal niepokoi. Co więcej EBC podniósł prognozę wzrostu PKB strefy euro w 2017 r. do 2,2% z 1,9% oczekiwanych w czerwcu, co oznaczałoby najwyższą dynamikę od 2007 r., obniżając jednocześnie prognozy inflacji na 2018 r. i 2019 r. Na reakcje rynków nie trzeba było długo czekać, jeszcze w trakcie wystąpienia EUR-USD dynamicznie rósł przekraczając 1,2000, a w końcówce dnia notowania dotarły aż do 1,2021. Złoty wyraźnie zyskał wobec dolara jedynie nieznacznie tracąc do euro. Na rynku długu zakupy trwały właściwie bez większych przeszkód aż do końca dnia, co dla niemieckich Bundów oznaczało spadek rentowności do poziomu 0,300%, najniższego od czerwca, a dla amerykańskich Treasuries do poziomu 2,061%. Krajowa krzywa została umocniona przede wszystkim na długim końcu, co przyniosło w czwartek dziesięciolatkom rentowność najniższą od połowy czerwca. Opublikowane po południu dane o amerykańskich zasiłkach dla bezrobotnych, zdradzające wyższą liczbę wniosków niż się spodziewano, wpisały się dodatkowo w wytyczone przez EBC kierunki.

Zobacz: Pips

Dzisiejsza sesja Moody’s w centrum uwagi

W piątek wpływ wczorajszego spotkania EBC będzie nadal kluczowy. W tym kontekście EUR-USD o poranku próbował przetestować okolice 1,2100, a na rynkach bazowych trwają zakupy. Co więcej poranne dane o finalnej dynamice PKB w Japonii za 2q br. oraz słabszym bilansie handlowym w Chinach i Niemczech sprzyjają nastojom. W kraju kluczowym wydarzenie dnia dzisiejszego może okazać się decyzja Moody’s w sprawie ratingu kredytowego. Po ostatniej rewizji w górę prognoz dotyczących krajowego wzrostu gospodarczego przez agencję, nadzieje na zmiany ratingu wzrosły, choć pozytywnym sygnałem byłaby nawet poprawa perspektywy. W maju agencja potwierdziła rating Polski na poziomie A2 i podniosła jego perspektywę do stabilnej. W tym układzie utrzymanie status quo przez agencję może sprzyjać realizacji zysków na krajowych aktywach z ostatniego tygodnia.