Steem i Steemit

1108

STEEM to otwarta, wysoce skalowalna platforma oparta na technologii blockchain z algorytmem konsensusu Delegated Proof of Stake oraz własną kryptowalutą STEEM, służącą do nagradzania użytkowników za tworzenie i udostępnianie treści chronionych prawem autorskim oraz interakcję z innymi użytkownikami sieci. Steem to pierwsza platforma blockchain skupiająca się na mediach społecznościowych oraz blogach i platformach streamingowych. Jego zdecentralizowany model zarządzania w połączeniu z systemem reputacji opartym na liczbie posiadanych przez niego tokenów Steem Power (SP), a ocena użytkowników ostatecznie zapewni eliminację szkodliwych, dyskryminujących treści o niskiej wartości oraz promocję cennych i interesujących treści . Steem został zaprojektowany tak, aby unikać cenzury i umiaru, dając użytkownikom całą moc, czyli decentralizację. Steem ma również na celu umożliwienie twórcom niezależnego zarabiania na swoich treściach dzięki systemowi wynagrodzeń społeczności.

Twórcą Steem jest Daniel Larimer, który oparł go na zastrzeżonej technologii blockchain o nazwie Graphene, po raz pierwszy zaimplementowanej na platformie BitShares (BTS), którą również zainicjował Larimer.

W sieci Steem, oprócz STEEM kryptowaluty, są również tokeny Steem Dollar (SBD) i Steem Power (SP).

Blockchain Steem jest jedną z najbardziej aktywnych pod względem liczby transakcji – Steem przetwarza mniej niż milion transakcji dziennie, co stanowi więcej niż np. bitcoin (BTC) lub Ethereum (ETH).

Steem to kryptowaluta bez pewnej maksymalnej podaży o charakterze inflacyjnym, której stopa inflacji będzie spadać każdego roku o 0,005% do minimalnego poziomu 0,01% rocznie. Obecnie inflacja w Steem wynosi 0,085%, podczas gdy na rynku jest ponad 300 milionów jednostek STEEM.

BitShares (BTS) – co musisz o tym wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, cytaty, opinie

Historia powstania Steem

Twórcą platformy Steem jest Daniel Larimer, który na początku 2016 roku postanowił porzucić swój obecny projekt, którym był BitShares (BTS). Steem powstał w Nowym Jorku we współpracy z Larimerem i Nedem Scottem, który później założył najpopularniejszą usługę blockchain na Steem, platformie blogowej Steemit Inc. Steem początkowo miał być zdecentralizowaną platformą ubezpieczeniową, ale pomysł szybko ewoluował w stronę społeczności głoska bezdźwięczna.

Sieć Steem została uruchomiona 24 marca 2016 r., A pierwsze wynagrodzenie za tworzenie treści przez użytkowników zostało przyznane na początku lipca 2016 r. Platforma blogowa Steemit została oddana do użytku publicznego 3 maja 2016 r., Zyskując bardzo dużą popularność w ciągu kilku miesięcy ze względu na model wynagrodzenia za publikowane treści oraz brak odgórnej moderacji i cenzury.

Platforma nie zdecydowała się na pozyskanie środków podczas ICO, zamiast tego dokonała tak zwanego wstępnego wydobycia, tj. Określenia określonej liczby jednostek kryptowaluty w obiegu, gdy sieć zostanie utracona, co jest jedną z krytyk Steema.

Aktywa w sieci Steem: STEEM, Steem Dollar (SBD) i Steem Power (SP)

Fakt, że oprócz natywnej kryptowaluty STEEM w sieci Steem istnieją jeszcze dwa inne tokeny, na początku może być mylący, dlatego warto opisać rolę każdego z nich:

STEEM jest podstawową kryptowalutą sieci Steem, określającą jej kapitalizację rynkową. Z STEEM możesz kupić Moc Steem, a także wymienić na nią Dolary Steem. STEEM jest kryptowalutą podlegającą standardowym wahaniom cen, znanym z innych walut cyfrowych. Można go zarówno kupować, jak i sprzedawać na giełdach kryptowalut, a także otrzymywać w ramach wymiany Steem Dollars i Steem Power.

Steem Dollar (SBD) to płynny token działający w sieci Steem, ostatecznie przeznaczony do działania jako stabilna moneta, możliwie jak najbliżej wartości 1 dolara. SBD, podobnie jak SP, jest nagradzany za tworzenie treści i reakcje wywołane przez innych użytkowników sieci. Każdy użytkownik może określić część wynagrodzenia, którą otrzymuje w Steem Dollars i Steem Power, z jednym ograniczeniem – stosunek ten musi wynosić co najmniej 50% Steem Power (może to być również 100% SP).

Steem Dollars można wymieniać na kryptowalutę STEEM obliczoną na podstawie aktualnego kursu wymiany, a także złożyć ofertę na giełdy kryptowalut, które zachowują swój wykaz. Tokeny SBD są wycofywane z obiegu po wymianie na STEEM.

Warto zauważyć, że SBD ma duże problemy z utrzymaniem kursu wymiany 1 USD – obecnie wynosi około 0,8 USD, a jego szczytowa wartość przekroczyła 12 USD w grudniu 2017 r.

Steem Power (SP), w przeciwieństwie do STEEM i Steem Dollars, nie jest płynnym i przenośnym żetonem. Steem Power określa poziom wpływu (reputacji) w sieci Steem – użytkownik z większym SP ma większy wpływ na społeczność, jego oceny i komentarze mają większą wartość i mogą łatwiej promować lub ukrywać określone treści. Poziom reputacji zależy również od wynagrodzenia za treść – im więcej SP, tym wyższe wynagrodzenie.

Steem Power można uzyskać wraz z budowaniem swojej pozycji i uznania w społeczności, a także – co jest częstym przedmiotem krytyki – poprzez wzmocnienie ich za pomocą kryptowaluty STEEM w stosunku 1: 1, co oznacza, że ​​możesz „kup sobie reputację”.

Otrzymane tokeny SP można również „rozbroić” (odwołać), zamieniając je w kryptowalutę STEEM. Aby to zrobić, musisz jednak poczekać 13 tygodni, ponieważ pełna konwersja SP do STEEM odbywa się w tempie 1/13 jego wartości tygodniowo. Na przykład: jeśli masz 1300 SP, otrzymasz 100 STEEM co tydzień przy ich rozbrojeniu.