Zysk netto Schlumbergera spadł prawie o 20% w pierwszym kwartale

655

Schlumberger, największa na świecie firma świadcząca usługi naftowe, poinformowała o wynikach pierwszego kwartału tego roku. Zysk netto za okres sprawozdawczy spadł o prawie 20% w ujęciu rocznym do 421 mln dolarów. Spadek wynika ze słabego popytu na sprzęt i usługi firmy w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik zysku, który nie uwzględnia czynników jednorazowych, wyniósł 30 centów na akcję, potwierdzając prognozy analityków. Przychody wykazywały niewielki wzrost, osiągając 7 mld 879 mln dolarów i nieznacznie przekraczając szacunek ekspertów w 7 mld 810 mln dolarów. Ze względu na osłabienie aktywności w Ameryce Północnej, przychody firmy w tym regionie spadły o 3% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Spadek przychodów z działalności zagranicznej wyniósł 5%. Schlumberger spodziewa się dalszej stałej poprawy trendów na rynku ropy w tym roku. Jej akcje w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły w cenie o 32,6%. 

Amazon zamknie sklep internetowy w Chinach

Amerykańska firma Amazon zdecydowała zamknąć sklep internetowy w Chinach do 18 lipca. Amazon nie była w stanie zrealizować swoich planów podbicia chińskiego rynku handlu elektronicznego na tle silnej konkurencji ze strony chińskich firm, takich jak Alibaba Holding, Tmall marketplace i JD.com, których udział w rynku ChRL, według iResearch Global, wynosił 82% w 2018 roku. Amerykańska firma zamierza skupić się na sprzedaży towarów zagranicznych za pośrednictwem usługi Amazon Global Selling i uważa, że ​​zainteresowani sprzedawcy będą mogli z niej korzystać. Firma obiecuje zapewnić sprzedawcom płynne przejście na tę platformę i zapewnić swoim klientom usługi najwyższej jakości. Amazon skupi się również na świadczeniu usług w chmurze w Chinach, zamierzając kontynuować działalność w najbardziej zaludnionym kraju na świecie.

Wzrost sprzedaży Nestle przekroczył prognozy w pierwszym kwartale

Szwajcarska korporacja Nestle, największy na świecie producent żywności, odnotowała wzrost sprzedaży organicznej o 3,4% w pierwszym kwartale 2019 roku. W porównaniu do wzrostu o 2,8% w pierwszym kwartale ubiegłego roku, tempo wzrostu przyspieszyło. Wskaźnik przekroczył szacunek ekspertów, którzy oczekiwali wzrostu o 2,8%. Ogólnie rzecz biorąc, wzrost został spowodowany lepszą sprzedażą w Stanach Zjednoczonych i Chinach ze względu na wysoki popyt w tych krajach na produkty dla zwierząt domowych, produkty mleczne i żywność dla dzieci. Pozytywnym czynnikiem wzrostu sprzedaży była również zmiana strategii Nestle, która koncentrowała się na kategoriach takich jak żywność dla niemowląt i kawa, biorąc pod uwagę pragnienia konsumentów kupować więcej świeżej żywności. Od początku tego roku akcje Nestle wzrosły o ponad 19%. 

Aktywność biznesowa w strefie euro spadła w kwietniu

Firma Markit Economics opublikowała wstępne dane dotyczące poziomu aktywności biznesowej w przemyśle i usługach strefy euro w kwietniu. Złożony wskaźnik PMI dla tego miesiąca wyniósł 51,3 pkt, spadając w stosunku do marcowej wartości w 51,6 pkt. Indeks sektora usług spadł do 52,5 pkt z 53,3 pkt, podczas gdy eksperci przewidywali spadek do 53,2 pkt. W przemyśle wskaźnik wzrósł do 47,8 pkt z 47,5 pkt. Ekonomiści szacują, że jego wartość oczekiwała się na poziomie 47,9 pkt. Wstępne dane wskazały również, że złożony PMI Niemiec w kwietniu wyniósł 52,1 pkt, w porównaniu z 51,4 pkt w marcu. We Francji złożony wskaźnik aktywności biznesowej również wzrósł, wzrastając z marcowej wartości 49,1 pkt do 50,5 pkt.

Zysk i przychody Taiwan Semiconductor spadły w pierwszym kwartale

Taiwan Semiconductor, największy na świecie producent mikroprocesorów i jeden z głównych dostawców amerykańskiego Apple, poinformował, że w pierwszym kwartale 2019 roku jego zysk netto spadł prawie 3-krotnie w porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej, osiągając 61 mld 400 mln nowych dolarów tajwańskich. Eksperci oczekiwali mniejszego spadku wskaźnika – do 64 mld 600 mln. Przychody wyniosły 218 mld 700 mln nowych dolarów tajwańskich, odnotowując również znaczący spadek w ciągu roku – o 12%. Firma spodziewa się, że w drugim kwartale jej przychody będą w przedziale 7 mld 550 mln – 7 mld 650 mln dolarów. Od początku roku jej kapitalizacja wzrosła o ponad 17%.