6 rodzajów formacji Tailed Bar

3148

Tailed bary są najważniejszymi świecami na wykresie, jasnymi i prostymi. Są tak ważne dlatego, że często dają nam wskazówkę, co może niedługo zrobić cena, niosą więcej informacji niż inne typy świec.

Dzisiejszy artykuł to opis formacji tailed bar. To właśnie tych setupów regularnie szukam analizując wykres i regularnie je rozgrywam. Możesz się z tego tekstu dowiedzieć, jak wygląda ta formacja, jak ją rozpoznać oraz co oznacza. To dobre wprowadzenie do różnych strategii dotyczących tailed barów dla początkujących, ale jest to również świetna powtórka dla bardziej zaawansowanych.

Ta lekcja opiera się na twojej wiedzy dotyczącej podstaw wykresów świecowych oraz samych świec japońskich, więc jeśli nie znasz się na tym, to zapoznaj się najpierw z artykułem pt. Formacje świecowe (wykres świecowy) i dodatkowo formacje cenowe.

Nie zamierzam wchodzić w szczegóły dotyczące wejść oraz kończenia transakcji, używając formacji omawianej w tym artykule, bo jest to długi temat, ale rozwijam go w innych artykułach oraz w kursie.

Przejdźmy teraz do nauczenia się czegoś o najlepszych formacjach tailed bar…

Czym są tailed bary?

Tailed bar jest z natury czymś subiektywnym, ale kiedy mówię o nim, to mam na myśli świecę z cieniem zauważalnie dłuższym niż korpus (obszar między otwarciem a zamknięciem świecy).

Ogony świec, nazywane czasami cieniami lub knotami, są ważne w interpretacji z powodu tego, co pokazują oraz co sugerują. Pokazują odrzucenie poziomu lub obszaru albo informują o małym, średnim lub dużym odwróceniu kierunku ruchu, które może się wydarzyć dość szybko. Pokazują nam wyczerpanie ceny w obszarze, gdzie powstał ogon, co ma ważne konsekwencje. Gdy patrzymy na obszar, który się wyczerpał, to oznacza, że wydarzyło się coś, co powinniśmy zauważyć. Ogon pokazuje, że byli zarówno kupujący naprawdę chcący kupować w tym miejscu lub sprzedający naprawdę chcący sprzedawać.

Cień sugeruje, że cena MOŻE poruszać się w przeciwną stronę i że niedługo to zrobi. To oczywiście ogromna porcja informacji dla tradera wykorzystującego metodę price action i możesz bazować na całym podejściu dotyczącym tej formacji, jeśli chcesz. Dzienne świece na wykresach w mojej opinii mają największe znaczenie, a w rezultacie tailed bary na dziennym są najważniejszymi świecami ze wszystkich.

Choć sygnał tailed bar nie ma aż takiej mocy jak (mój ulubiony) sygnał pin bar albo połączenie fakey z pin barem, to wciąż możemy uzyskać olbrzymią ilość informacji z prostych tailed barów, przez co szybko przejdziemy w tym atykule.

W skrócie, tailed bary są twoimi przyjaciółmi, prawdopodobnie NAJLEPSZYMI PRZYJACIÓŁMI na rynku, sugeruję zapoznać się z nimi jak najlepiej, powinieneś się w nich „zakochać”, powinieneś opanować je mistrzowsko, by osiągnąć sukces na rynku.

Przykłady formacji tailed bar:

Klasyczna formacja tailed bar

Formacja pin bar to tailed bar, który pokazuje ostre odwrócenie ceny w okresie, którego dotyczy. Pin bar na interwale dziennym pokazuje ostre odwrócenie ceny w ciągu jednego dnia, a pin bar na wykresie H1 pokazuje odwrócenie ceny w czasie jednej godziny. Im wyższy interwał, tym ważniejszy sygnał.

vPin bar ma zwykle dłuższy ogon niż korpus, korpus to obszar pomiędzy otwarciem a zamknięciem. Cień pin bara powinien stanowić przynajmniej 2/3 długości całej świecy, idealnie powinien to być stosunek 3/4. Czasami korpus jest mały albo w ogóle go nie ma, tak jak drugi pin bar na każdym z obrazków poniżej. Są to przykłady różnie wyglądających pin barów, które mają to samo znaczenie – odwrócenie ceny, reprezentowane przez długi ogon. Konsekwencją jest to, że cena może iść w przeciwnym kierunku niż ogon…

tailed bar

– Oto wykres, na którym zaznaczone są klasyczne pin bary:

tailed bar

Pin bar z długim cieniem

Pin bar z długim cieniem jest dokładnie tym, co sugeruje nazwa: pin barem z ponadprzeciętnie długim cieniem. To prawdopodobnie najważniejsze świece na rynku, są one bardzo rzadkie. Kiedy widzisz pina z długim cieniem, to zwróć na niego uwagę, bo jest to bardzo dobra wskazówka, że cena zamierza pójść w innym kierunku. Piny z długim cieniem często wyznaczają ważne zmiany na rynku, czasem nawet zmiany trendu.

Pin bary z długim ogonem zwykle mają mniejszy korpus niż klasyczne pin bary. Ich ogony są zawsze znacząco dłuższe od świec znajdujących się obok, dlatego nie da się ich przegapić. Są czasami dobrymi okazjami do wejścia na 50% zniesienia na podstawie.

Oto parę przykładów idealnych pin barów z długim cieniem. Dla tych, którzy są początkujący: byczy pin oznacza, że jest on potencjalnym sygnałem kupna, a niedźwiedzi – sprzedaży…

pin bar

– Oto przykład pin bara z długim cieniem:

pin bar

– Inny przykład klasycznego pin bara z długim cieniem:

pin bar

Podwójny pin bar

Nierzadko widzimy dwa następujące po sobie pin bary, często na poziomach wsparcia czy oporu, kiedy rynek testuje te obszary, by zobaczyć, która grupa wygra – byki czy niedźwiedzie (kupujący czy sprzedający). Bardziej powszechne jest zobaczenie dwóch pin barów jeden po drugim, ale widziałem nawet trzy występujące po sobie, ale to rzadkie. Podwójne pin bary są bardzo silną wskazówką, a jeśli powstaną w odpowiednim kontekście na rynku oraz będą mieć konfluencję, to mogą być jasnym sygnałem ostrzegającym, że cena zamierza iść w przeciwnym kierunku. Wyglądają one tak…

pin bar

– Oto przykład podwójnego pin bara na wykresie:

Uwaga: Możesz zauważyć, że cena ledwie naruszyła minima tych pin barów. Czasami się to zdarza, dlatego powinieneś umieć odpowiednio ustawiać SL, zanim przejdziesz na konto rzeczywiste. Odpowiedni, wystarczająco szeroki stop loss, ochroni cię przed zakończeniem transakcji zanim cena pójdzie w odpowiednim kierunku i zakończy się dużym zyskiem…

pin bar podwójny

Małe tailed bary i długie tailed bary (ale nie pin bary)

Diagram przedstawia świece, które nazywam tailed barami. Są to świece z długimi cieniami, ale nie są wystarczająco perfekcyjne, by mogły zostać uznane za sygnał pin bar. Jak pisałem na początku – ogony często mają duże znaczenie, więc powinniśmy patrzeć na każdy tailed bar jako na coś potencjalnie wpływającego na krótkoterminowy kierunek rynku – nawet jeśli nie są to perfekcyjne pin bary. 

tailed bar

– Następny wykres przedstawia całkiem „klasyczny” byczy tailed bar. Powstał na wsparciu w zgodzie z ogólnym trendem wzrostowym – widzimy, że zapoczątkował silny ruch w górę. Zauważ, że nie był to byczy pin bar, bo niższy cień nie był wystarczająco długi w porównaniu do korpusu, a jego górny cień był trochę za długi. Jednak dolny cień był wystarczający, by zaklasyfikować tę świecę jako byczy tailed bar…

tailed bar

– Na następnym wykresie widzimy różnice między długim a małym tailed barem oraz klasycznym pin barem…

pin bar

Inne tailed bary

Istnieją także inne rodzaje tailed barów, co omawiam bardziej szczegółowo w kursie, ale spójrzmy na kilka bardziej popularnych.

Poniżej widać inside bar połączony z pin barem, występuje wtedy, gdy inside bar powstał po pin barze i w obrębie zasięgu pina. Następnie widzimy inside pin bar (nie trać głowy, to nie to samo, co poprzednia formacja), inside pin bar występuje wtedy, gdy masz pin bara, który jest TAKŻE inside barem, więc jest to formacja inside bar, gdzie świeca inside bar jest pin barem, formacja ta jest traktowana tak samo jak normalny inside bar, ale trochę mocniejszy, bo ten pin stanowi dodatkową konfluencję. Ostatnia formacja to fakey pin bar, gdzie świeca fakey lub fałszywego wybicia jest zarazem pin barem.

tailed bar

– Widzimy niżej przykład niedźwiedziego pin bara będącego inside barem. Spowodowało to duże spadki, tak jak sugeruje ta formacja. Zwróć uwagę na niedźwiedziego tailed bara, był to inny dobry sygnał sprzedaży w trendzie spadkowym…

tailed bar

– Oto przykład inside pin bara:

inside pin bar

– Oto przykład fakey pin bara:

fakey pin bar

Zakończenie

Mam nadzieję, że podobała ci się ta lekcja dotycząca różnych rodzajów tailed barów oraz wiesz już, co one oznaczają. Było to krótkie wprowadzenie dotyczące tej formacji, ale powinieneś nauczyć się z niej wystarczająco dużo, by móc rozpoznawać je na wykresie i grać na ich podstawie.