Technologia 5G

896

5Gtechnologia mobilna piątej generacji – standard sieci komórkowej, następca 4G.

Rozwój i rozpowszechnianie sieci 5G jest nieuniknionym procesem. W ramach sieci komórkowych powstaje coraz więcej połączeń, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do przeciążenia sieci LTE. Wdrożenie nowej infrastruktury transmisji danych nie tylko ochroni państwo przed zanikiem telekomunikacji, ale także umożliwi przyspieszenie transferu danych, a tym samym – stworzenie nowych usług, które nie mogłyby swobodnie funkcjonować w sieci 4G.

  • Obecnie operatorzy i producenci smartfonów są w tym samym miejscu, analizując możliwe zastosowania technologii 5G. Wiemy na pewno, że 5G zapewnia większą przepustowość i krótszy czas oczekiwania. Technologia ta będzie wykorzystywana w wielu różnych obszarach, w tym prawdopodobnie w sektorze gospodarstw domowych, który będzie korzystał z usług opartych na technologii 5G, w tym w grach lub w sieciach społecznościowych – mówi Wei Luo, wiceprezes ZTE Corporation w wywiadzie dla Newseria Innovations news agencja.

Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z Ericsson Consumer Lab wdrożenie technologii 5G pozwoli na komunikację z Internetem do 100 urządzeń na metr kwadratowy. Znacząca poprawa zasięgu i wydajności sieci komórkowej umożliwi realizację dużych projektów inteligentnych miast i domów, w których w Internecie przedmiotów znajduje się wiele urządzeń. Nasze urządzenia mobilne, inteligentne pojazdy, sprzęt gospodarstwa domowego i różne czujniki połączą się z siecią – od urządzeń stosowanych w systemach monitorowania po urządzenia biometryczne monitorujące zdrowie pacjentów.

Podłączenie tak dużej liczby urządzeń do Internetu nie byłoby możliwe w sieci LTE. Technologia 5G nie tylko otworzy się na szerszy zakres elektroniki, ale także znacznie przyspieszy transmisję danych. ZTE we współpracy ze słowackim operatorem SWAM Mobile przeprowadził testy wydajności nowej generacji sieci. W ramach nich pierwsza rozmowa wideo została wykonana przez 5G i zmierzono maksymalną przepustowość sieci.

Już na obecnym etapie rozwoju tej technologii można przesyłać dane z prędkością do 1 Gb / s. Tymczasem według badań przeprowadzonych przez UKE w czerwcu średnia prędkość transferu danych w polskich sieciach komórkowych wynosi około 25 Mb / s. Ten wynik jest kilkadziesiąt razy niższy niż teoretyczna pojemność sieci 5G.

Pierwsze urządzenia z modułami komunikacyjnymi 5G już pojawiają się na rynku, ale infrastruktura jest wciąż testowana.

  • Może teraz nie jesteśmy jeszcze na to gotowi, nie wszystkie aplikacje i aplikacje sieci 5G zostały jeszcze opracowane, ale myślę, że ten proces będzie bardzo szybki. Być może za rok lub dwa aplikacje będą gotowe do użytku przez konsumentów. Musimy się przygotować na ten moment – przekonuje ekspert.

Przemysł mobilny powoli przygotowuje się na nadejście nowej infrastruktury komunikacyjnej. Huawei jest pierwszym producentem smartfonów, który wprowadził na polski rynek telefon obsługujący sieć 5G – Mate 20 X. Samsung inwestuje również w telefony 5G, które na początku roku zaprezentowały Galaxy S10 5G, telefon, który sprzedał tylko milion kopii w Korei Południowej. Jednak sprzęt ten został sprzedany tylko na kilku rynkach, firma chce promować technologię 5G w skali globalnej poprzez model Galaxy A90 5G, który zadebiutuje na rynku w tym roku.

Według ResearchsandMarkets globalny rynek technologii 5G wzrośnie do 251 miliardów dolarów do 2025 roku. Oczekuje się, że w najbliższych latach wzrośnie w tempie prawie 97 procent. na rok.