Kosztowne trzymanie gotówki w Szwajcarii. Banki wprowadzają opłaty od depozytów dla milionerów

821

Ujemne stopy procentowe w Szwajcarii coraz częściej skłaniają lokalne banki do wprowadzenia opłat depozytowych. Credit Suisse wkrótce wprowadzi takie opłaty i będą one obowiązywać dla kont z zdeponowanymi ponad 2 milionami franków.

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wprowadził ujemne stopy procentowe na początku 2015 r. I od tego czasu wynosiły 0,75%. Credit Suisse postanowił wprowadzić opłatę za rachunki klientów indywidualnych o saldzie przekraczającej 2 miliony franków w wysokości stóp procentowych.

Na przykład depozyt w wysokości 5 milionów franków przechowywany na koncie przez rok wygeneruje opłatę w wysokości 37 500 franków. Opłata ma obowiązywać od początku 2020 r.

Klient biznesowy banku Credit Suisse z rachunkami powyżej 10 milionów CHF zapłaci jeszcze więcej. Opłata w tym przypadku wyniesie 0,85% i będzie obowiązywać od 15 listopada tego roku.

SNB utrzymywał stopy procentowe bez zmian

Decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego podjęta we wrześniu mówi, że stopy procentowe zostaną utrzymane na poziomie -0,75%. Rynki oczekiwały, że polityka pieniężna pozostanie niezmieniona, choć częściowo była szansa na dalsze złagodzenie.

Prognozy szwajcarskich bankierów centralnych zakładają, że wzrost inflacji w drugim kwartale 2022 r. Wyniesie 1,1%. SNB przyznał również, że w razie potrzeby jest gotowy na interwencje walutowe.