Rio Tinto sprzedaje swoje udziały w kopalni Inalum’s Grasberg za 3,5 miliarda dolarów

616

Australijsko-brytyjska firma wydobywcza Rio Tinto sprzedaje swój udział w indonezyjskiej kopalni Grasberg Inalum za 3,5 miliarda dolarów, napisał projekt finversia.ru w nawiązaniu do przesłania Rio Tinto. Należy zauważyć, że firmy podpisały niewiążącą umowę dotyczącą przyszłych praw własności do kopalni Grasberg. Planują podpisać wszystkie zobowiązania prawne umowy przed końcem roku. Transakcja powinna zostać zatwierdzona przez państwowe organy regulacyjne. Rio Tinto, jeden z wiodących pod względem kapitalizacji rynkowej przedsiębiorstw wydobywczych i metalurgicznych na świecie, posiada 40% produkcji w kopalni.

Ceny stali w Szanghaju osiągnęły najwyższy poziom od 4 miesięcy

Stal na aukcjach w Chinach wzrosła w czwartej sesji z rzędu, a koszt stali walcowanej na gorąco i stali osiągnął najwyższą wartość od marca tego roku. Armatura do dostawy w październiku na Shanghai Futures Exchange wzrosła o 2,5% do 3 tysięcy 976 yuanów na tonę, cewka gorącowalcowana – o 1,8% do 4 tysięcy 23 juanów za tonę. Bloomberg cytuje fragment notatki analitycznej Macquarie Wealth Management: „Według możliwego scenariusza, nowe prowincje przystępujące do kampanii środowiskowej w Chinach zmniejszą produkcję stali o 30% w zimie, a całkowita redukcja zdolności chińskiego przemysłu stalowego następnego roku zimowego przekroczy liczbę z zeszłej zimy”.

Półroczny zysk netto firmy Geely może wzrosnąć o ponad 50%

Chiński producent samochodów Geely Automobile Holdings, który jest właścicielem szwedzkiego Volvo Cars, powiedział, że spodziewa się, że jego zysk netto wzrośnie w pierwszej połowie 2018 roku o ponad 50% w ujęciu rocznym. Oczekiwany wzrost zysków wynika głównie ze wzrostu przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż samochodów firmowych za okres od stycznia do czerwca wzrosła o 44% w porównaniu do pierwszej połowy 2017 roku i wyniosła 766 tys. 630 samochodów. Po wynikach 2018 roku Geely spodziewa się, że liczba sprzedanych samochodów przekroczy docelowy poziom 1 mln 580 tys. samochodów. W 2017 roku sprzedaż Geely wzrosła o 63% do 1 miliona 247 tysięcy 116 samochodów.

Rozpatrzenie przez Komisję Europejską połączenia Siemens i Alstom ma zostać zakończone do 21 listopada

Komisja Europejska, główny regulator anty-monopolistyczny UE, oświadczyła, że rozpoczęła pogłębioną kontrolę połączenia niemieckich jednostek Siemensa i francuskiego Alstom w dziedzinie inżynierii kolejowej. Rozpatrzenie zostanie zakończone najpóźniej 21 listopada. Firmy ogłosiły plany połączenia we wrześniu zeszłego roku. Połączona firma będzie nosiła nazwę Siemens Alstom i zachowa swoją siedzibę na przedmieściach Paryża. Jej roczny przychód wyniesie około 15 miliardów 300 milionów euro. Komisja Europejska obawia się, że połączenie gigantów branży doprowadzi do wyższych cen dla swoich produktów, mniejszego wyboru dla klientów i zmniejszenia presji konkurencyjnej.

Prognoza gospodarcza na 16 lipca

Chiny przedstawią dane o wzroście gospodarczym za drugi kwartał tego roku, wielkość sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Wielkiej Brytanii opublikuje się indeks cen mieszkań RightmoveStrefa euro opublikuje bilans handlowy za maj.

USA przedstawią indeks aktywności biznesowej w sektorze produkcji Banku Rezerwy Federalnej w Richmond oraz dane o sprzedaży detalicznej. Kanada ogłasza wielkość zagranicznych i krajowych inwestycji w papiery wartościowe.