The New York Times jest to dziennik poranny wydawany w Nowym Jorku, od dawna jest rekordową gazetą w Stanach Zjednoczonych i jedną z wielkich światowych gazet. Jej siła tkwi w doskonałości redakcyjnej; nigdy nie była to największa gazeta pod względem nakładu.
The Times został założony w 1851 roku jako gazeta za grosze, która unikała sensacji i relacjonowała wiadomości w sposób powściągliwy i obiektywny. Odniosła ona wczesny sukces, ponieważ jej redaktorzy wyznaczyli wzór na przyszłość, odwołując się do kulturalnego, intelektualnego czytelnictwa, a nie do masowej publiczności. Ale jego wysoki ton moralny nie był żadnym atutem w gorącej konkurencji innych gazet o czytelników w Nowym Jorku. Pomimo wzrostu cen, Times tracił 1000 dolarów tygodniowo, gdy w 1896 roku kupił go Adolph Simon Ochs.
The New York Times | |
Państwo | Stany Zjednoczone |
Wydawca | The New York Times Company |
Pierwszy numer | 1851 |
Średni nakład | 1 125 000 egz. |
Ochs zbudował Timesa jako szanowany na arenie międzynarodowej dziennik. Wspomagany przez redaktora zatrudnionego z dala od New York Sun, Carr Van Anda, Ochs położył większy niż kiedykolwiek nacisk na pełne informowanie o nowościach dnia, utrzymał i podkreślił istniejące dobre pokrycie międzynarodowych wiadomości, wyeliminował fikcję z papieru, dodał niedzielną sekcję magazynu, i zmniejszył cenę kiosku z gazetami z powrotem do grosza. Pomysłowe i ryzykowne wykorzystanie przez gazetę wszystkich dostępnych zasobów do informowania o każdym aspekcie zatonięcia Titanica w kwietniu 1912 r. znacznie zwiększyło jej prestiż. W swoich relacjach z dwóch wojen światowych „Times” nadal wzmacniał swoją reputację jako autorytet w dziedzinie wiadomości światowych.
W 1971 r. „Times” stał się centrum kontrowersji, gdy opublikował serię raportów opartych na „Pentagon Papers”, tajnych rządowych studiach zaangażowania USA w wojnę w Wietnamie, które zostały potajemnie podane „Times” przez urzędników rządowych. The U.S. Supreme Court found that the publication was protected by the freedom of the-press clause in the First Amendment of the U.S. Constitution. Publikacja „Pentagon Papers” przyniosła Timesowi nagrodę Pulitzera w 1972 roku, a na początku XXI wieku gazeta ta zdobyła ponad 120 Pulitzerów (łącznie z cytatami), znacznie więcej niż jakakolwiek inna organizacja prasowa. Później, w latach 70-tych XX wieku, za czasów wnuka Adolfa Ochsa, Arthura Ochsa Sulzbergera, gazeta wprowadziła daleko idące zmiany w organizacji gazety i jej pracowników oraz wydała ogólnokrajowe wydanie przekazywane przez satelitę do regionalnych drukarni.
The Times nadal wykorzystywał technologię do poszerzenia nakładu, w 1995 r. uruchomił wydanie internetowe, a w 1997 r. wykorzystał fotografię kolorową w wydaniu drukowanym. Publikacja wprowadziła w 2005 r. usługę prenumeraty o nazwie TimesSelect i pobrała od prenumeratorów opłaty za dostęp do części swojego wydania online, ale dwa lata później program został przerwany, a wszystkie nowości, kolumny redakcyjne i znaczna część treści archiwalnych została udostępniona publiczności. W 2006 r. Times uruchomił wersję elektroniczną, Times Reader, który umożliwił subskrybentom pobranie aktualnego wydania drukowanego. W następnym roku publikacja przeniosła się do nowo wybudowanego budynku New York Timesa na Manhattanie. Wkrótce potem, podobnie jak wiele innych publikacji branżowych, zaczęła walczyć o ponowne zdefiniowanie swojej roli w obliczu wolnych treści internetowych. W 2011 roku Times wprowadził plan prenumeraty swojego cyfrowego wydania, który ograniczał wolny dostęp do treści.