Umowa handlowa Stanów Zjednoczonych i Japonii w przyszłym tygodniu?

823

Negocjatorzy ze Stanów Zjednoczonych i Chin wrócili do rozmów, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Japonii oczekuje się, że w przyszłym tygodniu zostanie zawarta umowa handlowa w sprawie taryf na towary rolne i handel cyfrowy. Ma go podpisać w Nowym Jorku prezydent USA Donald Trump i japoński premier Shinzo Abe.

Obniżka ceł przywozowych na amerykańską wołowinę i wieprzowinę

Zgodnie z nową umową handlową Japonia powinna zgodzić się na obniżenie ceł na import amerykańskiej wołowiny i wieprzowiny. Oczekuje się, że poziom taryf będzie podobny do poziomu przyznanego w ramach Paktu Partnerstwa Transacyficznego (TPP), z którego Stany Zjednoczone wycofały się w 2017 r. Po objęciu urzędu przez Donalda Trumpa.

Niskie taryfy importowe na amerykańską wołowinę mają początkowo dotyczyć 240 000 ton, a następnie wzrosnąć do 290 000 ton. W zamian USA powinny pomóc Japonii zwiększyć eksport wołowiny z USA poprzez zniesienie 200-tonowego rocznego niskiego kontyngentu taryfowego. Według japońskich mediów kraj miałby wtedy taki sam status handlu wołowiną jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

Umowa cyfrowa

Z kolei przedstawiciele amerykańskiego przemysłu technologicznego oczekują, że umowa o handlu cyfrowym z Japonią będzie ściśle dostosowana do postanowień nowej umowy USA-Meksyk-Kanada (USMCA), które są zgodne z amerykańskim modelem rozwoju Internetu.

Zobacz także: Wojna handlowa: negocjatorzy amerykańscy i chińscy wracają do rozmów

Reguły USMCA mają na celu zapewnienie swobodnego przepływu danych przez granice bez opodatkowania, zakaz wymagań dotyczących lokalizacji serwera danych oraz ograniczenie możliwości rządów w zakresie żądania ujawnienia kodu źródłowego przez regulujące firmy.

Przemysł samochodowy jest pod znakiem zapytania

Ponieważ eksport japońskich samochodów stanowi około 2/3 deficytu handlowego w USA, kwestia taryf dla tego przemysłu pozostaje ważna. Planowana umowa nie reguluje jednak tej kwestii. Z kolei japoński minister spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi, odpowiedzialny za rozmowy z amerykańskim przedstawicielem handlowym Robertem Lighthizerem, powiedział, że chce pisemnego potwierdzenia, że ​​nie zostaną nałożone żadne taryfy.

Kurs dolara do jena powyżej linii trendu

Dolar amerykański do japońskiego jena spadł podczas wczorajszej sesji, a dziś sprzedającym udało się nieco pogłębić ostatnią dziurę. Jednak, jak widać na wykresie dziennym USDJPY poniżej, kurs pozostaje powyżej zerwanej linii trendu od szczytu w kwietniu tego roku. Z góry wzrost w strefie 108,97 może się powstrzymać.