Yahoo!

729

Yahoo!, globalny dostawca usług internetowych z siedzibą w Sunnyvale w Kalifornii, należący do Verizon Communications od 2017 roku. Została założona w 1994 roku przez Jerry’ego Yanga i Davida Filo, absolwentów Stanford University w Kalifornii. Yahoo! zapewnia użytkownikom narzędzia online, informacje i dostęp do innych stron internetowych.

Yahoo!, która zawiera takie funkcje, jak wyszukiwarka, serwis poczty elektronicznej, katalog i dział wiadomości, rozpoczęła się jako prosty zbiór ulubionych stron internetowych Yang i Filo. Początkowo nazywał się „Jerry i David’s Guide to the World Wide Web”, ale wraz ze wzrostem popularności strony, zmieniono jej nazwę na Yahoo!, skrót od „Yet Another Hierarchical Officious Oracle”. Założona w 1995 roku, Yahoo! przejęła różne firmy, takie jak Rocketmail i ClassicGames.com, które ostatecznie stały się odpowiednio Yahoo! Mail i Yahoo! Games. Jako jeden z głównych graczy w szale dot-com pod koniec lat dziewięćdziesiątych, Yahoo! udało się przetrwać upadek wielu firm internetowych w latach 2001-02, ale poniosło poważne straty ekonomiczne.

Yahoo! przez wiele lat walczyło z Google – głównym konkurentem w branży wyszukiwarek internetowych – próbując zdobyć większy udział w rynku. Yahoo! w szczególności wydał swój komunikator Yahoo!, wykupił internetową sieć fotograficzną Flickr, zawarł mnóstwo innych funkcji i nabył 40 procent udziałów w chińskiej firmie e-commerce Alibaba. Pomimo takich posunięć, wielu rywali Yahoo! przetrwało. W lutym 2008 roku Microsoft Corporation zaproponował kupno Yahoo! za 44,6 mld dolarów, ale propozycja ta została odrzucona przez Yahoo!, a następnie Microsoft wycofał swoją ofertę. Jednakże negocjacje między firmami były kontynuowane, a 28 lipca 2009 r. osiągnięto porozumienie, w którym Yahoo! będzie korzystać z wyszukiwarki Microsoftu, Bing, dla swojej strony internetowej i będzie obsługiwać reklamy premium dla strony internetowej Microsoftu, umowa przewidziana na 10 lat.

W obliczu narastających problemów finansowych, Yahoo! zatrudnił Marissę Mayer jako CEO i prezesa w 2012 roku. Choć odegrała kluczową rolę w rozwoju Google, jej wysiłki na rzecz zmiany Yahoo! nie przyniosły większych efektów. W 2016 roku ogłoszono, że Verizon Communications przejmie za około 4,8 mld dolarów główne aktywa firmy, zwłaszcza działalność internetową. Zamknięcie transakcji zostało jednak opóźnione przez publiczne ogłoszenie, że Yahoo! zostało narażone na serię naruszeń bezpieczeństwa, które podobno dotknęły ponad miliard kont użytkowników; później ujawniono, że wszystkie konta Yahoo! (około trzech miliardów) zostały zagrożone. Ostateczna sprzedaż, która została zakończona w 2017 roku, została wyceniona na około 4,48 miliarda dolarów. Yahoo! stała się następnie częścią nowo utworzonej spółki zależnej Przysięga, choć nadal istniała jako odrębna marka. Ta część Yahoo!, która nie została sprzedana – zwłaszcza jej udział w Alibaba – została zreformowana jako Altaba.