Zjednoczone Emiraty Arabskie pozwolą cudzoziemcom posiadać 100% udziałów biznesu w kraju

623

Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mohammed ibn Rashid Al Maktoum, ogłosił zamiar władz kraju na zezwolenie obcokrajowcom posiadania 100-procentowego udziału lokalnych firm. Zezwolenie to dotyczy firm we wszystkich sektorach gospodarki. Decyzje dotyczące procentowego udziału w każdym przypadku będą podejmowane przez Emiraty, z uwzględnieniem okoliczności. Wcześniej kraj wprowadził zakaz zagranicznej własności akcji powyżej 49% w lokalnych firmach. Władze kraju są zainteresowane przyciąganiem zagranicznych inwestorów w różnych sektorach gospodarki ZEA. Inwestycje są popytowe przede wszystkim w takich branżach, jak budownictwo, rolnictwo i transport. W przyciągnięciu inwestycji zagranicznych zainteresowane są branże rozrywki i energii odnawialnej.

Amerykańskie firmy po raz pierwszy od 7 kwartałów obniżyły koszty wykupu

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie firmy po raz pierwszy od siedmiu kwartałów obniżyły koszty wykupu akcji. Według Dow Jonesa firmy uwzględnione w indeksie S & P 500 wydały na te cele 205,8 mld USD, podczas gdy w czwartym kwartale ich wydatki były rekordowe i wyniosły 223 mld USD. Redukcja kosztów wykupu, który jest bardzo ważnym elementem wzrostu rynku akcji i została spowodowana skutkami konfliktów handlowych i spowolnieniem globalnego wzrostu. Oczekuje się, że w przyszłości firmy będą wydawać coraz mniej pieniędzy na odkup akcji. Pod koniec 2018 r. wydatki firm na te cele wyniosły 800 mld dolarów. Wielkość wydatków przedsiębiorstw przemysłowych z indeksu S & P 500 w pierwszym kwartale 2019 r. wyniosła 19,4 mld USD, kwartał wcześniej tej wskaźnik był na poziomie 23 mld USD. Wzrost wydatków na odkup w ostatnim kwartale zaobserwowano tylko wśród firm technologicznych. Ich liczba wzrosła do 68 mld USD.

Wzrost cen domów w Wielkiej Brytanii zwolnił w czerwcu

O spowolnieniu wzrostu cen mieszkań w Wielkiej Brytanii w czerwcu poinformowała National Building Society. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku ceny wzrosły o 0,5% wobec wzrostu o 0,6% w maju. Jednocześnie ekonomiści oczekiwali jeszcze większego spowolnienia wzrostu – do 0,2%. W stosunku do maja ceny mieszkań wzrosły o 0,1%, podczas gdy w maju ich wartość spadła o 0,2%. W drugim kwartale ceny na brytyjskim rynku nieruchomości wzrosły o 0,6%. W porównaniu do wzrostu o 0,4% w poprzednim kwartale, wzrost cen nieznacznie przyspieszył. W tym samym czasie w Londynie nastąpił spadek cen ósmu kwartał z rzędu. Eksperci oczekują w najbliższej przyszłości utrzymania tempa wzrostu cen mieszkań w Wielkiej Brytanii. Niepewność dotycząca Brexitu ma negatywny wpływ na nastroje na rynku mieszkaniowym, chociaż brytyjski rynek pracy pozostaje silny, a wydatki finansowania zewnętrznego pozostają niskie.

Dostawy Tesli wzrosły o ponad 50% w drugim kwartale

W drugim kwartale dostawy pojazdów elektrycznych Tesla osiągnęły rekordowy poziom w 95,2 tys. samochodów. Liczba ta wzrosła o 51,1% w stosunku do pierwszego kwartału, przewyższając szacunkową ocenę ekonomistów w 91 tys. samochodów. Kwartalna wartość sprzedaży obejmuje 77,55 tys. Model 3 i 17,65 tys. Model S i Model X. W poprzednim kwartale amerykański producent samochodów odnotował spadek sprzedaży nowych pojazdów elektrycznych o 31%. Liczba samochodów wyprodukowanych przez Teslę w okresie sprawozdawczym wyniosła 87,048 tys. samochodów, co również jest rekordową liczbą. Firma jest optymistycznie nastawiona do dalszego wzrostu sprzedaży i produkcji. Na początku roku Tesla ogłosiła prognozę na bieżący rok, która obejmuje dostawę od 360 tys. do 400 tys. pojazdów rocznie. Jednak wyniki pierwszej połowy roku, podczas której sprzedano tylko poniżej 160 tys. samochodów, podają w wątpliwość realizację tej prognozy.

Ministerstwo Finansów Korei Południowej obniżyło prognozę wzrostu PKB na 2019 rok do minimum od siedmiu lat

Ministerstwo Gospodarki i Finansów Korei Południowej pogorszyło prognozę wzrostu gospodarczego w kraju na 2019 r. Agencja oczekuje, że wzrost wyniesie od 2,4% do 2,5%. Poprzednie szacunki wzrostu wahały się pomiędzy 2,6% a 2,7%. Nowa prognoza zakłada zatem minimalne tempo wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich 7 lat. Jednocześnie ekonomiści uważają, że wzrost w tym roku będzie jeszcze niższy – na poziomie 1,4 procent. Gospodarka Korei, w której eksport stanowi prawie połowę, znajduje się pod presją ze względu na skutki amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Ministerstwo spodziewa się obniżenia inwestycji biznesowych o 4% w tym roku. Wzrost wydatków konsumpcyjnych wyniesie 2,4%. Prognoza inflacji jest obniżona do 0,9% z 1,6%. Oczekuje się, że prawdopodobne ożywienie światowej gospodarki w 2020 r. przyspieszy wzrost PKB Korei Południowej do 2,6%.

Aktywność w sektorze usług w Wielkiej Brytanii spadła w czerwcu

Firma badawcza IHS Markit zgłosiła spadek indeksu aktywności biznesowej w sektorze usług Wielkiej Brytanii w czerwcu do 50,2 pkt w stosunku do majowej wartości w 51 pkt. W ciągu ostatnich trzech miesięcy czerwcowa wartość indeksu okazała się najniższa. Ekonomiści nie spodziewali się zmiany majowego wskaźnika. W IHS Markit mówią, że indeks nieznacznie przekroczył poziom krytyczny w 50 pkt, co wskazuje, że aktywność gospodarcza zbliża się do stagnacji. Wyniki badania wykazały, że popyt ze strony klientów spadł w zeszłym miesiącu, podczas gdy liczba miejsc pracy nadal spadała. Wzrost liczby pracowników brytyjskich dostawców usług był najszybszy od sierpnia 2017 r. Wskaźnik, który określa stan produkcji, zmniejszył się we wszystkich sektorach z 50,7 pkt do 49,2 pkt.