Gospodarka Korei Południowej wzrosła w drugim kwartale o 1,1%

920

PKB Korei Południowej w drugim kwartale powrócił do wzrostu po nieoczekiwanym spadku w poprzednim kwartale. Koreański Bank Centralny poinformował o maksymalnych stopach wzrostu od trzeciego kwartału 2017 r., które wyniosły 1,1% w porównaniu z pierwszym kwartałem i potwierdziły prognozę ekonomistów. W porównaniu z poprzednim rokiem gospodarka wzrosła o 2,1%. Jej wzrost przyspieszył w stosunku do wzrostu o 1,7% kwartał wcześniej. Szacunki ekonomistów zakładali wzrost na poziomie 2,2%. Głównym wsparciem wzrostu PKB był wzrost wydatków rządowych. Dane kwartalne dotyczące eksportu i inwestycji w moce produkcyjne i budownictwo były jednak nadal słabe. W czerwcu Korea Południowa odnotowała spadek eksportu już siódmy miesiąc z rzędu. Ponadto inflacja w kraju pozostaje poniżej wartości docelowej w 2%. Bank Centralny Korei Południowej w 2019 r.  spodziewa się wzrostu PKB o 2,2% i inflacji na poziomie 0,7%.

Zysk netto Forda w drugim kwartale spadł o 86%

Amerykański producent samochodów Ford Motor odnotował słabe wyniki za drugi kwartał. Zgodnie ze sprawozdaniem kwartalnym zysk netto wyniósł 148 mln USD, spadając o 86% w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. Skorygowany zysk na akcję spadł poniżej prognozy ekonomistów w 31 cent, do 28 centów. Przychody na koniec kwartału zostały ustalone na poziomie 38,85 mld USD, co jest wartością niższą niż rok temu – 38,92 mld USD. Ekonomiści zakładli wskaźnika przychodów na poziomie 38,49 mld USD. Jednocześnie firmie udało się zwiększyć sprzedaż o 13% na rynku chińskim, dzięki czemu strata operacyjna w Chinach spadła do 155 mln USD z 483 mln USD rok wcześniej. Ford pogorszył prognozę skorygowanych zysków w bieżącym roku do 1,2-1,35 dolarów za akcję.

Bank Turcji ogłosił znaczącą redukcję stóp procentowych

Bank Centralny Turcji podjął decyzję o obniżeniu stawki cotygodniowych operacji repo z 24% do 19,75%. Turecki bank centralny odnotował w oświadczeniu, że aktywność gospodarcza w kraju stopniowo się odbudowuje. Zmiana stawki nastąpiła po raz pierwszy od września ubiegłego roku. Następnie Bank Turcji podniósł główną stopę procentową o 6,25 pkt procentowych, do 24% rocznie. Doprowadziło to do wzmocnienia waluty krajowej po jej upadku na tle eskalacji konfliktu między Turcją a Stanami Zjednoczonymi. Na początku tego miesiąca prezydent Tayyip Erdogan zwolnił szefa Banku Centralnego Turcji Murata Cetinkaya. Prezydent Turcji wyjaśnił swoją decyzję, mówiąc, że prezes banku centralnego odmówił zastosowania się do polecenia obniżenia stopy procentowej. Murat Uysal został mianowany nowym szefem Banku Turcji. Wcześniej pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Centralnego Banku Turcji. (lira turecka)

Zysk netto Volkswagena wzrósł o prawie 22% w drugim kwartale

Niemiecki producent samochodów Volkswagen zakończył drugi kwartał ze wzrostem zysku netto o około 22% w porównaniu do tego samego kwartału 2018 – do 3,9 mld euro. Zysk operacyjny w wysokości 5,13 mld euro przekroczył prognozy ekonomistów, którzy zakładali wartość w 5,03 mld euro. W ciągu roku ten wskaźnik spadł o 8,1%. Przychody wyniosły 65,2 mld euro, wzrastając o 7% w ciągu roku. Ekonomiści oczekiwali dochodu w wysokości 62,35 mld euro. Raport Volkswagena za pierwszą połowę pokazał wzrost zysku operacyjnego o 10,3% w ujęciu rocznym do 9 mld euro. Przychody zostały zarejestrowane w wysokości 125,2 mld euro, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrastając o 4,9%. Firma dostarczyła 5,2 mln samochodów na rynki światowe. Wskaźnik ten za rok spadł o 3,1% ze względu na spadek sprzedaży w Europie i Chinach. Kapitalizacja spółki wyniosła 78,77 mld euro, wzrastając o 15% od początku roku.

Facebook zwiększył przychody o 28% w drugim kwartale

Facebook, który jest właścicielem największej sieci społecznościowej na świecie, odnotował wzrost przychodów w drugim kwartale o 28% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przychody wyniosły 16,9 mld USD. Eksperci oczekiwali mniejszej stopy wzrostu – do 16,5 mld USD. Jednak zysk netto amerykańskiej firmy za rok spadł o 49% z powodu jednorazowego odpisu w wysokości 2 mld dolarów, który spółka zapłaci na spłatę 5 mld dolarów grzywny, zgodnie z porozumieniem osiągniętym z amerykańską Federalną Komisją Handlu. Spadek zysków do 2,6 mld USD również został spowodowany podatkiem od zysku w wysokości 1,1 mld USD. Zysk netto, który nie bierze pod uwagę tych czynników jednorazowych, wzrósł do 1,99 USD za akcję przy 1,74 USD rok wcześniej i przekroczył prognozę rynkową w 1,88 USD. Reklama w okresie sprawozdawczym przyniosła Facebookowi przychód w wysokości 16,62 mld USD, czyli o 28% więcej niż rok wcześniej. Cena akcji amerykańskiej firmy wzrosła o 56% od początku roku.

Seul jest zły na Tokio za ograniczenia handlowe

Między Japonią a Koreą Południową narasta napięcie związane z ograniczeniami w handlu wysokimi technologiami. Tokio uznało Seul za nie dość wiarygodnego partnera w interesach i zapowiedziało, że 2 sierpnia najprawdopodobniej wykreśli Koreańczyków z preferencyjnej listy krajów uznawanych za najbardziej wiarygodne do prowadzenia biznesu. Koreańczycy wiedzą, że jeżeli Japonia nie zmieni zdania i nie wycofa się z ograniczeń handlu, takie firmy jak Samsung, SK Hynix czy inne bazujące na nowoczesnych technologiach, odczują silne spadki. Wraz z nimi skutki odczują konsumenci na całym świecie, ponieważ ceny koreańskich smartfonów czy telewizorów automatycznie zaczną rosnąć.  

Nomi Biotech Corp. pozyskał finansowanie od Black Pearls VC

Polsko-japońska spółka biotechnologiczna Nomi Biotech Corporation pozyskała finansowanie w 1 mln zł od funduszu Black Pearls VC. Firma specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu innowacyjnych nutraceutyków. Startup wprowadził już na rynek pierwszy produkt – preparat alcorythm(R). Zespół Nomi Biotech planuje w najbliższej przyszłości wprowadzić na rynek serię preparatów funkcyjnych odpowiadających na zagrożenia zdrowotne wynikające ze współczesnej diety. Otyłość, cukrzyca oraz dysfunkcje układu krążenia powodowane przez nadmierne używanie przez producentów żywności np. cukrów, soli oraz konserwantów to choroby cywilizacyjne, które globalnie stanowią olbrzymi problem nie tylko dla systemów opieki zdrowotnej, lecz wpływają też na szereg bardzo poważnych aspektów makroekonomicznych.

Liczba cudzoziemców w Polsce wzrosła o 27 tys.

Liczba cudzoziemców, którzy uzyskali zezwolenie na pobyt w Polsce wzrosła w pierwszym półroczu o 27 tys. Do 400 tys. Takie dane zostały podane w komunikacie przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. W komunikacie wskazano, że najwięcej zwiększyła się grupa obywateli z Gruzji, Białorusi i Ukrainy. Stanem na 1 stycznia 2019 r. i 2018 r. liczba posiadających zezwolenia wynosiła 372 tys. I 325 tys. osób odpowiednio. Według Urzędu od początku roku liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy wzrosła o 12 proc. i przekroczyła 200 tys. osób.