Chińscy konsumenci irańskiej ropy przenoszą swoje ładunki na irańskie tankowce

584

Aby zachować wolumen irańskich dostaw ropy na tym samym poziomie po wprowadzeniu amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi, chińscy konsumenci ropy naftowej zaczynają przenosić swoje ładunki na statki należące do spółki National Iranian Tanker, donosi Reuters. Zatem Chiny, największy konsument irańskiej ropy, zamierzają, mimo sankcji, nadal nabywać ropę z Iranu. Według źródeł znających sytuację państwowa firma naftowa Zhuhai Zhenrong i Sinopec Group wprowadziły w życie jedno z postanowień umowy długoterminowej o dostawach z National Iranian Oil Corporation. Zgodnie z tym przepisem, dostawy będą dokonywane na koszt dostawcy, a Iran będzie pokrywał wszystkie wydatki i ryzyka związane z dostawą ropy.

Indeks Wskaźników Wyprzedzających RPA wzrósł w czerwcu

Złożony Indeks Wskaźników Wyprzedzających Południowej Afryki wzrósł w czerwcu do 107,1 punktów z 105,9 punktów w maju, pisze projekt finversia.ru powołując się na dane z Banku Rezerw RPA. Pozytywny wpływ na złożony indeks w czerwcu okazały 6 z 9 komponentów. Trzy komponenty wpłynęły na niego obniżająco. Największym pozytywnym wkładem był wzrost liczby planów budownictwa mieszkaniowego i nasilenie obrotu ogłoszeń o pracy. W zestawieniu z czerwcem ubiegłego roku wskaźnik wyprzedzenia wzrósł o 5,8% po wzroście o 4,7% w poprzednim miesiącu. Wskaźnik, który określa nastawienie do obecnej sytuacji gospodarczej, wzrósł do 102,9 punktów ze 101,7 punktów. Wskaźnik oceny sytuacji w przeszłości wzrósł do 94,6 punktów z 94 punktów.

Brytyjscy producenci nadal zyskują na słabnącym funcie

Producenci Wielkiej Brytanii nadal zyskują na słabnącym funcie szterlinga, donosi Bloomberg. Wielkość produkcji i zamówień w kraju wzrosła w sierpniu w tempie przekraczającym wskaźnik długoterminowy średni, chociaż ogólny wzrost gospodarczy nieco osłab. Wzrost produkcji odnotowano w 13 z 17 sektorów. W sektorze żywności, napojów i tytoniu odnotowano największy wzrost. Najkorzystniejszym słaby funt szterling okazuje się dla eksporterów. Po tym, jak Bank Anglii BoE podniósł swoją stopę procentową do 0,75% na początku sierpnia, oczekiwania co do cen na najbliższe trzy miesiące zaczęły rosnąć.

Sprzedaż hurtowa w Kanadzie spadła w czerwcu o 0,8%

Wielkość sprzedaży hurtowej firm Kanady w czerwcu spadła o 0,8% do 63 miliardów 100 milionów dolarów w porównaniu do maja, kiedy ten wskaźnik wzrósł o 0,9%, świadczą dane Urzędu statystycznego tego kraju. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 0,8%. Wskaźnik spadł po raz drugi od trzech miesięcy. Pięć z siedmiu podsektorów wykazało spadek sprzedaży. Największy udział w spadku indeksu miały samochody i części zamienne do nich. Spadek sprzedaży hurtowej w ujęciu fizycznym wyniósł 1,1%. Podsektor pojazdów i części zamiennych poinformował o spadku sprzedaży trzeci miesiąc z rzędu. W czerwcu spadek w podsektorze wyniósł 1,9%, głównie z powodu spadku sprzedaży w branży motoryzacyjnej.

Produkcja aluminium na świecie wzrosła w lipcu o 2,8%

Produkcja aluminium na świecie wzrosła w lipcu tego roku o 2,8% w ujęciu rocznym do 5 milionów 472 tysięcy ton, wynika z danych International Institute of Aluminium IAI. Największy spadek produkcji odnotowano w Ameryce Południowej – o 19,3% oraz w Ameryce Północnej – o 6%. Jednocześnie znaczny wzrost produkcji metalu – o 16% odnotowano w Azji bez uwzględnienia ChRL. W Chinach produkcja wzrosła o 3,8% do 3 milionów 110 tysięcy ton. Według IAI średnia dzienna produkcja aluminium wzrosła do 176,5 tys. ton ze 171,8 tys. ton przed rokiem. W okresie od stycznia do lipca światowa produkcja aluminium zmniejszyła się o 0,5% do 37 milionów 232 tysięcy ton.

Zamówienia przemysłowe w Wielkiej Brytanii spowolniły wzrost w sierpniu

Saldo zamówień przemysłowych w Wielkiej Brytanii spadło w sierpniu do 7 punktów z 11 punktów przed miesiącem, pokazał sondaż wśród brytyjskich producentów przeprowadzony przez Konfederację Brytyjskiego Przemysłu CBI. Zwiększenie wolumenu zamówień ponad normę wskazano przez 31% producentów, 23% zgłosiło obniżenie zamówień poniżej normy. 21% respondentów zgłosiło wzrost produkcji na trzy miesiące przed sierpniem. Szef wywiadu gospodarczego CBI Anna Leach powiedziała: „Jeśli umowa Brexit nie zostanie zawarta, to może spowodować ogromne szkody nie tylko dla brytyjskich producentów, ale również dla reszty krajów UE”.

Korporacja Target zwiększyła swój zysk kwartalny o 19%

Korporacja Target, posiadająca drugą co do wielkości sieć dyskontową w USA, poinformowała, że jej zysk netto w drugim kwartale, zakończonym 4 sierpnia, wzrósł o 19% w ujęciu rocznym do 799 milionów dolarów. Wyłączając czynniki jednorazowe, zyski wyniosły 1 dolar 47 centów na akcję przy prognozie analityków o 1,40 centów na akcję. Przychody osiągnęły 17 miliardów 550 milionów dolarów amerykańskich, co stanowi wzrost o 7%. Ekonomiści oczekiwali wskaźnika na poziomie 17 miliardów 230 milionów dolarów. Wzrost sprzedaży internetowej przyspieszył do 41% w porównaniu do wzrostu o 32% przed rokiem. Porównywalna sprzedaż wzrosła o 6,5%, notując maksymalne tempo wzrostu od 13 lat. Odwiedzalność sklepów Target wzrosła o 6,4%, czyli najszybciej od 2008 roku.