10 wskazówek pozwalających lepiej handlować i zarządzać kapitałem emocjonalnym

1722

Zachowanie kapitału emocjonalnego może być dużo ważniejsze od ochrony kapitału finansowego. Trader, który traci kapitał emocjonalny może wyzerować  rachunek inwestycyjny lub całkowicie wycofać się z tradingu, ponieważ nie potrafi właściwie zarządzać swoimi emocjami co powoduje u niego duży stres i niechęć do zawierania transakcji.

W przypadku kiedy trader traci pieniądze lub popełnia błąd, ubywa mu kapitału emocjonalnego. Zazwyczaj zaczyna się to powoli, ale może szybko eskalować i po serii strat lub po miesiącach bez wyraźnej poprawy, trader jest bardziej skłonny, by rzucić trading i zająć się czymś innym – mniej wyczerpującym emocjonalnie.

Każdy zna te momenty kiedy jedna stratna transakcja prowadzi do kolejnej, by się odegrać, ta następnie do jeszcze jednej transakcji z zemsty, co z kolei prowadzi do jeszcze większej straty przez co natychmiast pojawia się ogromny spadek kapitału, a Ty nie masz pojęcia jak mogłeś do tego dopuścić ?

Ważne jest, by tydzień po tygodniu monitorować zarówno swój stan jak i kapitał emocjonalny. Nawet niewielki ciąg strat lub złych transakcji może bowiem łatwo doprowadzić do emocjonalnego tradingu, impulsywnych błędów lub braku zdyscyplinowania.

Niezwykle istotne jest, by zarządzać swoim emocjonalnym stanem i dbać o swój kapitał emocjonalny. W tym artykule znajdziesz listę dziesięciu pomocnych wskazówek, które pomogą Ci pozostać na szczycie Twojej własnej umysłowej „gry”.

1. Oddziel platformę z wykresami od tej, na której handlujesz

Kiedy jużotworzysz transakcję, zamknij platformę swojego brokera i przełącz się na platformę do analiz lub włącz wykresy z Twoimi analizami. Przykładowo, ja używam wykresów z tradingview.com do analiz i kiedy już zidentyfikuję ważną transakcję, otwieram platformę mojego brokera, zawieram transakcję, a następnie zamykam platformę i przenoszę się ponownie na Tradingview.

Brzmi to prosto, ale ma wiele zalet: nie możesz natychmiast ingerować w swoje zlecenia i po prostu nie widzisz ich w tym momencie przez co masz możliwość reagowania na chłodno na to co się dzieję z pozycją. Daje to dodatkową „warstwę oporu” i znacznie utrudnia popełnianie błędów. Zmienia to zupełnie zasady gry i przede wszystkim zwiększa to Twój komfort psychiczny.

2. Przenieś się na wyższy interwał

Większość traderów popełnia błąd i przenosi się na niższy interwał, ponieważ chcą „dopasować swoje transakcje i trafić w punkt” lub „nudzi ich czekanie na odpowiedni moment”. Pamiętaj, że nigdy nie powinieneś schodzić na niższy interwał kiedy już jesteś w transakcji. Zauważysz wtedy, że gdy jesteś na wyższym interwale, to zmienność oraz ruchy ceny nie wyglądają wcale tak strasznie i dramatycznie. Trading jest spokojniejszy.

3. Patrz wyłącznie na zamknięcia świec

Jest to trudne do zrozumienia dla wielu osób widzieliśmy już, że traderzy często nieprawidłowo zarządzają swoimi transakcjami. Przez samo patrzenie na zamknięcia świec unikniesz wielu sytuacji, w których mylnie reagowałbyś na mimowolne ruchy cenowe.

Większość traderów będzie się temu sprzeciwiać, ale NIE MAJĄ oni sposobu na udowodnienie swojej racji. Jeśli tego nie przetestowałeś, nie powinieneś przyjmować przedwczesnych założeń. Podejmowanie decyzji wyłącznie na podstawie zamknięć świeć może pomóc Ci zarządzać kapitałem emocjonalnym w wielkim stylu, ponieważ nie pocisz się przy każdym ticku.

4. Umiarkowane ryzyko

W pozycję powinieneś wchodzić tylko jeśli czujesz się komfortowo z ryzykowaną kwotą. Najszybszym sposobem na pozbawienie swojego emocjonalnego kapitału jest używanie zbyt dużej dźwigni finansowej, wchodzenie pozycjami, które są zbyt duże i mogą kosztować Cię spory kawałek Twojego tradingowego rachunku. W takich warunkach niemożliwe jest podejmowanie dobrych decyzji tradingowych, a Twój emocjonalny kapitał może się szybko wyczerpać.

Zazwyczaj dobrym zaleceniem jest ryzykowanie pomiędzy 1 – 2% na transakcję. Rozwalenie rachunku inwestycyjnego przy używaniu tak konserwatywnego podejścia do zarządzania ryzykiem zajmuje dużo czasu.

5. Respektuj swój stop loss

Na początku mojej tradingowej kariery zwykłem nie przestrzegać tej zasady i rozszerzałem mojego stopa kiedy tylko cena zbliżała się do niego, ponieważ nie chciałem przyjąć stratnej transakcji. To doprowadziło do ogromnych strat i utrudniało mi poczynienie postępu. Jednocześnie było to frustrujące, gdyż widziałem, że robię źle, a frustracja prowadziła do kolejnych złych decyzji inwestycyjnych. Zmiana takiego działania była punktem zwrotnym, a zrobiłem ją wykorzystując wskazówki 1 oraz 3 z tej listy.

Przyjmij stratę i ruszaj dalej. Przez całą swoją tradingową karierę będziesz miał tysiące stratnych transakcji, ale nie możesz pozwolić, by jedna z nich miała nieproporcjonalny wpływ na Twój rachunek u brokera.

6. Zaangażuj się w aktywność fizyczną 

Po stracie lub popełnieniu jakichś błędów, odejdź od platformy i zajmij się inną aktywnością. Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na uspokojenie umysłu i „oczyszczenie” go z tradingu i negatywnych emocji. Inni traderzy mogą z kolei przeczytać książkę, medytować przez chwilę lub iść na spacer czy posłuchać muzyki.

Strata to nie koniec świata, ale kiedy się przydarzy, wydaje się wielkim problemem. Ważne jest, by zyskać perspektywę i zrozumieć, że będzie jeszcze kolejna transakcja. Upewnij się, że jesteś w dobrym nastroju, a upuszczenie trochę pary jest ważne dla długowieczności Twojego kapitału emocjonalnego.

7. Używaj wyłącznie pieniędzy spekulacyjnych

Wielu ludzi łamie tę zasadę i widziałem jak tracą oni dużą część funduszy zgromadzonych na swoją emeryturę lub też odłożonych na studia swoich dzieci. Bez wątpienia zniszczy to Twój kapitał emocjonalny i będzie ciężko, a czasami wręcz niemożliwe odzyskanie takiej straty.

Strata ciężko zarobionych pieniędzy boli, ale jeśli są to pieniądze, na których stratę nie możesz sobie pozwolić, nie powinieneś także nimi handlować. Nie wierz, że odzyskasz te pieniądze, ponieważ tak się nie stanie. Zrób krok wstecz i spójrz na siebie szczerym okiem.

8.Handluj na rynku, gdzie masz przewagę

Wybór rynku to ważna umiejętność, którą powinien posiadać każdy trader. Musisz wiedzieć w jakich warunkach rynkowych Twój system działa najlepiej, a kiedy powinieneś wstrzymać się z zawieraniem transakcji. Frustrujące jest, kiedy zostajesz wyrzucony z pozycji podczas okresów wysokiej zmienności lub pozostajesz dniami w transakcji, kiedy nic się nie dzieje w trakcie niskiej zmienności rynku.

Musisz wiedzieć, kiedy Twój system działa najlepiej i unikaj pozostałych okresów. Pomoże Ci to również handlować mniej, co także jest ważną koncepcją.

9. Prowadzenie dziennika oraz przegląd wyników

Zapisywanie transakcji w dzienniku, a następnie przeglądanie tych zapisów zapewni Ci uczciwy wgląd na to co robisz. Tworząc swój własny dziennik nie możesz ukryć swoich wad i słabości. Zrozumienie tego kiedy nawalasz, jakie są Twoje błędy oraz jak dużo Cię one kosztują jest bardzo ważne. Utrzyma Cię to również z dala od powtarzania w kółko tych samych błędów.

Dziennik tradera pomoże stworzyć Ci samoświadomość, a przez pełne zrozumienie swojego zachowania w tradingu możesz zarządzać własnym kapitałem emocjonalnych w dużo lepszy sposób.

10. Zmniejsz pozycję podczas stratnych okresów

Wydostanie się z obsunięcia kapitału jest emocjonalnym wyzwaniem i większość traderów stara się mu sprostać przez zwiększenie wielkości otwierancyh pozycji. Podczas drawdownu traderzy są zwykle bardziej emocjonalni, a cierpią na tym ich tradingowe decyzje. Połączenie tego ze zwiększonym ryzykiem zawsze kończy się katastrofą. Podczas obsuwy kapitału twoim priorytetem #1 powinno być odzyskanie pewności, co do swoich umiejętności i zachowanie kapitału emocjonalnego na najwyższym możliwym poziomie.

Mam nadzieję, że wykorzystasz dla siebie przynajmniej 2-3 wskazówki z mojej listy. Nie próbuj zmieniać wszystkiego naraz, ale dokonaj po prostu kilku zmian, obserwuj wpływ jakie mają na Twój trading, a następnie działaj dalej. Zobaczysz, że dbanie o swój kapitał emocjonalny będzie miało dużo większy wpływ niż szukanie nowego wskaźnika czy systemu wejścia w pozycję.

handlować i zarządzać kapitałem emocjonalnym