Kryptowaluty to wirtualne waluty, które powoli zdobywają rynek finansowy na całym świecie. Podstawą ich istnienia jest kod kryptograficzny, odczytywany przez specjalne aplikacje. Posiadają wiele zalet, dzięki którym stanowią poważną alternatywę dla tradycyjnych środków płatniczych. Najlepiej rozpoznawalną kryptowalutą jest bez wątpienia Bitcoin. Jak działają wirtualne waluty i czemu zawdzięczają swoje powodzenie?
Waluta zdecentralizowana
Na popularność Bitcoina wpływa bardzo wiele czynników, które razem zadecydowały o powstaniu światowego fenomenu. Jego masowe wydobywanie, a także rozwijający się handel to zasługa przede wszystkim uniwersalnej idei twórcy, Satoshiego Nakamoto. Zgodnie z jego założeniem, kryptowaluty to jednostki zdecentralizowane, a zatem niepodlegające żadnym instytucjom zewnętrznym oraz zapewniające użytkownikom pełną anonimowość. W trakcie procesu transakcyjnego Bitcoiny nie są przetwarzane i weryfikowane przez żadnych pośredników, np. operatorów płatności czy oddziały banków. Zaletą sieci jest także prostota i szybkość działania. Przelewy dochodzą do odbiorców błyskawicznie, ponieważ transfer zwykle odbywa się w ciągu zaledwie kilku sekund.
Wysoki poziom bezpieczeństwa
Bitcoin nie posiada wielu wad, które często zarzucane są tradycyjnym walutom. Używając wirtualnych pieniędzy, użytkownik nie ma możliwości trafienia na sfałszowane banknoty lub monety. Każda jednostka BTC jest indywidualną częścią złożonego systemu, kontrolowanego jedynie przez przynależną mu sieć. Zastosowany przez twórców protokół spełnia bez zarzutu wszystkie wymogi bezpieczeństwa – zarówno w zakresie środków gromadzonych przez użytkowników, jak i dokonywanych transakcji. System Bitcoina został zaprojektowany w taki sposób, aby konstrukcja kodu była praktycznie niemożliwa do złamania. Nawet w przypadku zagrożenia stabilności sieci, użytkownicy mogą liczyć na wsparcie zaangażowanej w rozwijanie projektu społeczności. Dzięki aktywności deweloperów największych kryptowalut ewentualne sfałszowania lub błędy systemu są błyskawicznie odnotowywane i naprawiane.
Szeroki zasięg
Ciągły wzrost zainteresowania Bitcoinem i pozostałymi kryptowalutami wynika także z szerokiego zasięgu. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które akceptują od klientów płatności w walutach wirtualnych. Bitcoinem płacić można nie tylko online, ale również w tradycyjnych punktach usługowych. Środki da się ponadto wypłacić w bankomatach, które obsługują BTC lub inne jednostki kryptowalutowe. Transakcje tego rodzaju nie są już zdarzeniami sporadycznymi, a naturalną i legalną formą opłacania zakupów w sklepach. Bitcoinami coraz powszechniej płacić można także w Polsce – obecnie obsługiwanych jest przynajmniej kilkadziesiąt punktów, a ich liczba stale wzrasta. Szeroki zasięg wzbudza zainteresowanie także inwestorów. Kryptowaluty nie są kontrolowane przez żadne giełdy, ale mimo to ich światowe kursy stały się istotnym elementem poważanych serwisów prezentujących takie informacje.
Łatwy dostęp
Aby zdobyć BTC, nie trzeba już samodzielnie wydobywać jednostek za pomocą mocy obliczeniowej potężnego sprzętu komputerowego. Kopanie bitcoinów jest obecnie uwarunkowane bardzo wieloma czynnikami – nie tylko parametrami koparki. Jego efektywność zależy od trudności danej sieci, a także wielu sytuacji losowych. Chętni wciąż mogą zdecydować się na wydobywanie w grupie (pool) lub samodzielnie (solo). Obecnie wystarczy jednak skorzystać z usług internetowego kantoru walut, gdzie kupić można wirtualne pieniądze w różnych kryptowalutach. Proces wymiany odbywa się błyskawicznie – środki trafiają do indywidualnie założonego przez klienta portfela, do którego dostęp jest doskonale zaszyfrowany. Obecnie wartość jednego BTC jest bardzo wysoka. Nie przeszkadza to jednak w realizowaniu nawet wyjątkowo drobnych transakcji, ponieważ jednostka kryptowaluty dzielona jest aż do ośmiu miejsc po przecinku.
Uniwersalność
Kryptowaluty nie są walutami państwowymi. Wyeliminowanie organizacji rządowych z kontroli Bitcoina spowodowało, że nie da się np. dodrukować kolejnych banknotów tego środka płatniczego. Ustalono także maksymalną liczbę jednostek BTC, która wynosi 21 milionów. Dzięki takim działaniom udało się zastosować skuteczny mechanizm obronny Bitcoina przed inflacją – oznacza to, że jego wartość rynkowa będzie stale rosnąć. W ten sposób zlikwidowano również problem tzw. przewalutowania – niekorzystnej wymiany jednej waluty na drugą, czyli zjawiska pojawiającego się przy transakcjach zagranicznych. Wykorzystywanie Bitcoina oraz innych kyptowalut jest szczególnie opłacalne przy okazji odbioru z zagranicy dużych kwot. Nadawca może otrzymać środki bardzo szybko, bez uiszczania żadnych opłat dodatkowych – niezależnie od obrębu państwa, z którego przelew jest realizowany.
Stuprocentowa anonimowość
Na fenomen Bitcoina, a także pozostałych kryptowalut w dużym stopniu złożyła się możliwość zachowania pełnej anonimowości dokonywanych transakcji. Ma to szczególne znaczenie w dobie wzrostu kontroli nad internetem, jak również nieustannego śledzenia poczynań użytkowników sieci. Takie rozwiązanie zapewnia pełną swobodę dokonywania anonimowych przelewów, co bywa niestety postrzegane także jako problem. W Bitcoinach dokonywane są bowiem transakcje na czarnym rynku, dotyczące nielegalnych towarów i usług. Dla zwykłych, uczciwych użytkowników nie powinno mieć to jednak znaczenia. Korzystając z kryptowalut zyskać można dużo swobody w operowaniu finansami, a posiadając nieco wiedzy i umiejętności – także sporo zarobić.
Opracowanie: https://odkryjbitcoin.pl/ – poradnik z podstaw działania Bitcoina, udostępniony za darmo.