Najczęściej handlowane waluty świata

893

Chociaż gospodarka USA odpowiada tylko za 19 procent. światowego PKB, jednak dolar uczestniczy w aż 85 procentach transakcji na rynku walutowym. Sprawdź, które waluty oprócz zielonego mogą pochwalić się najwyższymi obrotami.

Lista 10 walut o największych obrotach na rynku Forex :

Dolar amerykański – 85 procent

Pomimo ponad dwóch wieków historii dolara, dopiero po ustanowieniu Rezerwy Federalnej dokładnie 100 lat temu konkurencyjne waluty zniknęły z Ameryki. Do tego czasu banki komercyjne miały prawo emitować własne banknoty wymieniane na złoto. Taki system był jednak z natury niestabilny. Okres boomu i ekspansji kredytowej przeplatały się z paniką bankową, gdy okazało się, że banki nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Rezultatem było utworzenie banku centralnego przez prezydenta Woodrowa Wilsona w 1913 roku.

Euro – 39%

Eksperyment, który polegał na wprowadzeniu wspólnej waluty w 17 niezależnych krajach, zaczął budzić najwięcej kontrowersji dopiero w momencie wybuchu kryzysu w południowej Europie. Niemożność dywersyfikacji polityki pieniężnej w krajach peryferyjnych, które borykają się z głęboką recesją oraz w znacznie lepszych gospodarkach na północy kontynentu, wystawiła euro na próbę. Trzy i pół roku po pojawieniu się pierwszych sygnałów kryzysu w Grecji istnieją jednak nadzieje, że czternasty rok euro nie będzie ostatnim.

Jen japoński – 19 procent

Biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej, japońska gospodarka jest dopiero czwartą na świecie. Mimo to jen zajmuje silną trzecią pozycję wśród walut o najwyższych obrotach. Oficjalną walutą Krainy Kwitnącej Wiśni jest japoński od 142 lat. Bank Japonii został założony w 1882 roku.

Funt brytyjski – 13 procent

Poprzednia (przed dolarem) waluta rezerwowa świata jest dziś cieniem dawnej wielkości. Bank of England istnieje od 1694 roku, co czyni go jednym z najstarszych banków centralnych na świecie. Bank prowadzi obecną siedzibę przy Threadneedle Street w Londynie od 1734 roku.

Dolar australijski – 7,6 procent

Chociaż Australia ma tyle samo ludności, co dziewięć polskich województw, dolar amerykański ma wyjątkowo silną pozycję w światowych finansach. Australia ma prawdziwy bank centralny dopiero od 1924 r. Pod obecną nazwą Reserve Bank of Australia instytucja działa od 1959 r.

Frank szwajcarski – 6,4 proc

Kolejny mały kraj z potężną walutą (Szwajcaria ma tylko 8 milionów mieszkańców). Jednak do połowy XIX wieku każdy kanton wydawał własne pieniądze. Pierwszą ustawą regulującą emisję waluty była ustawa z 1850 r. Szwajcarski Bank Narodowy został założony w 1905 r. I ma monopol na drukowanie pieniędzy od 1910 r.

Dolar kanadyjski – 5,3 procent

Przez wiele dziesięcioleci wiele walut było używanych jednocześnie w słabo zaludnionej rolniczej Kanadzie. Dopiero paniczna bankowość drugiej połowy XIX wieku podważyła zaufanie do takiego systemu. Skutkiem było prawo dotyczące ustanowienia wspólnej waluty z 1871 r. Jednak Kanadyjczycy musieli czekać do Wielkiego Kryzysu, aby ustanowić bank centralny. Zostało założone dopiero w 1935 roku.

Dolar hongkoński – 2,4 procent

Kiedy Brytyjczycy przejęli kontrolę nad miastem handlowym w 1841 r., Nie było lokalnej waluty. Chińska rupia indyjska, a nawet funt wspierany przez kolonizatorów nie zdały egzaminu. Dolar hongkoński, założony w 1863 roku, ma teraz 150 lat.

Korona szwedzka – 2,2 proc

radycja bicia pieniędzy sięga Szwecji w X wieku, a pierwszy bank z prawem do emisji pieniędzy powstał w XVII wieku. Mimo to koronę założono dopiero w 1873 r., A założenie prawdziwego banku centralnego upadło w latach 60. XIX wieku. Monopol na drukowanie pieniędzy Sveriges Riksbank, ponieważ o tym mówimy, został uzyskany dopiero w 1897 roku.

Dolar nowozelandzki – 1,6 proc

Nowa Zelandia była znana Europejczykom nie wcześniej niż w XVII wieku, a w połowie XIX wieku stała się kolonią brytyjską. Również w kwestiach walutowych kraj antypodów nie był pionierem. Wiele walut używano do lat 30. XX wieku, kiedy to nazywano dolara. W ten sposób Nowa Zelandia stała się ostatnim krajem w Imperium Brytyjskim, który wprowadził własną walutę.