Jak technologia Blockchain wpłynie na sektor bankowy

333

Banki tradycyjnie działają jako pośrednicy w globalnej gospodarce, zarządzając globalnym systemem finansowym i koordynując go poprzez swoje wewnętrzne księgi rachunkowe. Z uwagi na fakt, że rejestry te nie są w żaden sposób dostępne do kontroli publicznej, jesteśmy zmuszeni powierzyć pełne zaufanie do operacji banków i ich często przestarzałej infrastruktury.

Technologia Blockchain może zrewolucjonizować nie tylko globalny rynek walutowy, ale także cały sektor bankowy, pozbywając się pośredników i zastępując ich niezawodnym, przejrzystym i pozbawionym granic systemem dostępnym dla wszystkich.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że blockchain ułatwi szybsze i tańsze transfery, zwiększy dostęp do globalnego kapitału, zapewni wysokie bezpieczeństwo danych i egzekwowanie umów dzięki inteligentnym umowom, poprawi zgodność z prawem i wiele więcej.

Ponadto dzięki innowacyjności technologii blockchain sposób, w jaki nowo dostępne komponenty finansowania mogą ze sobą współdziałać, może potencjalnie prowadzić do zupełnie niekonwencjonalnych rodzajów usług finansowych.

Jakie korzyści dla sektora bankowego i finansowego daje blockchain?

  • Bezpieczeństwo: architektura oparta na rejestrach rozproszonych eliminuje pojedyncze punkty awarii i zmniejsza potrzebę przechowywania danych w rękach pośredników.
  • Przejrzystość: Blockchain normalizuje wspólne procesy i tworzy jedno wspólne „źródło prawdy” dla wszystkich uczestników sieci.
  • Zaufanie: przejrzysty rejestr ułatwia różnym stronom współpracę i zawieranie umów.
  • Programowalność: Blockchain umożliwia niezawodną automatyzację procesów biznesowych poprzez tworzenie i skuteczne wdrażanie inteligentnych umów.
  • Prywatność: Technologie ochrony prywatności działające za pośrednictwem blockchain umożliwiają selektywną wymianę danych między przedsiębiorstwami.
  • Wydajność: sieci blockchain zostały zaprojektowane w celu utrzymania dużej liczby transakcji, wspierając interoperacyjność między różnymi oddzielnymi łańcuchami bloków, tworząc zintegrowaną „sieć blockchain”.

Błyskawiczne rozliczenie płatności za pomocą łańcucha bloków

Wysyłanie pieniędzy za pośrednictwem obecnego systemu bankowego może być długim i męczącym procesem. Obejmuje wysokie opłaty dla banków i klientów, a często wymagana jest dodatkowa weryfikacja i administracja. W dobie natychmiastowej komunikacji obecny system bankowy nie był w stanie nadążyć za resztą rozwoju technologicznego.

Technologia Blockchain zapewnia metodę płatności, która jest szybsza i wymaga znacznie niższych opłat. Jest dostępny przez całą dobę, bez względu na granice i z zabezpieczeniami w tradycyjnym systemie.

Zbieranie funduszy bezpośrednio przez blockchain

W przeszłości przedsiębiorcy chcący pozyskać finansowanie byli zależni od zewnętrznych założycieli, takich jak anioły biznesu, fundusze akcji lub bankierzy. Może to być niezwykle rygorystyczny proces, wymagający długich negocjacji w sprawie wyceny, podziału kapitału, strategii korporacyjnej i wielu innych rzeczy.

Initial Coin Offerings (ICO) oraz Initial Exchange Offerings (IEO) oferują nowym projektom szansę na pozyskanie środków bez konieczności sięgania po banki i inne instytucje finansowe. Obsługiwane przez technologię blockchain, ICO pozwalają firmie tokenizować biznes w zamian za finansowanie, zakładając, że tokeny będą generować zwroty dla inwestorów w przyszłości. Tradycyjnie banki pobierają ogromne opłaty, aby ułatwić sekurytyzację przedsiębiorstw i pierwszą ofertę publiczną (IPO), ale blockchain może pomóc w uniknięciu tych opłat.

Należy zauważyć, że chociaż ICO mają potencjał do demokratyzacji pozyskiwania funduszy, nie są wolne od wad i zagrożeń. Względna łatwość tworzenia ICO pozwoliła projektom na pozyskanie znacznych zasobów bez żadnych formalnych lub szczegółowych wymagań dotyczących faktycznego spełnienia obietnic. Rynek ICO pozostaje w dużej mierze nieuregulowany i jako taki niesie ze sobą znaczne ryzyko finansowe dla potencjalnych inwestorów.

Tokenizacja zasobów na blockchain

Kupno i sprzedaż papierów wartościowych i innych aktywów, takich jak akcje, obligacje, towary, waluty i instrumenty pochodne, wymaga złożonych i skoordynowanych wysiłków banków, pośredników, izb rozliczeniowych i giełd papierów wartościowych. Ten proces musi być nie tylko skuteczny, ale także dokładny. Wysoka złożoność generuje wysokie koszty i jest czasochłonna.

Technologia Blockchain upraszcza ten proces, zapewniając technologiczną warstwę podstawową, która umożliwia łatwą tokenizację i digitalizację wszystkich rodzajów zasobów. Ponieważ większość aktywów finansowych kupuje się i sprzedaje cyfrowo za pośrednictwem brokerów internetowych, podpisywanie ich na blockchain wydaje się wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich zainteresowanych.

Niektóre innowacyjne firmy wykorzystujące blockchain rozważają i badają możliwość tokenizacji nieruchomości: nieruchomości, dzieł sztuki i towarów. Dzięki temu przeniesienie własności do aktywów o realnej wartości w realnym świecie stałoby się tanim i wygodnym procesem. Otworzy również nowe możliwości dla inwestorów o ograniczonym kapitale, umożliwiając im kupowanie częściowych udziałów w drogich aktywach – otwierając drogę do produktów inwestycyjnych, które wcześniej nie były dla nich dostępne.